Hashimoto objawy psychiczne - pora-na-zdrowie.pl

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która manifestuje się na wiele różnych sposobów. Wśród jej najpowszechniejszych symptomów wymienia się osłabienie, przewlekłe zmęczenie, wypadanie włosów, nadmierną senność oraz łamliwość paznokci. W świecie medycyny coraz bardziej zwraca się również uwagę na stany depresyjne, które równie często towarzyszą temu schorzeniu. Jak radzić sobie ze spadkami nastroju przy Hashimoto? Objawy psychiczne a chora tarczyca – co warto wiedzieć o tej zależności? Pora na Zdrowie odpowiada!

Za co odpowiada tarczyca? Jaka jest jej rola?

Zanim poznasz najważniejsze informacje na temat choroby Hashimoto – objawów psychicznych i innych zależności, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest tarczyca i jaką rolę odgrywa w naszym organizmie. Otóż ten niepozorny narząd pełni szereg istotnych funkcji w naszym ustroju – jego kluczowym zadaniem jest produkcja hormonów, w tym tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny, bez których liczne układy w naszym ciele nie byłyby w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy. Hormony te – w zależności od ich rodzaju – uczestniczą w procesach przemiany materii, usprawniają perystaltykę jelit, a także regulują gospodarkę węglowodanową i wapniowo-fosforanową. Nie każdy ma świadomość, że to właśnie od nich zależy w dużej mierze kondycja naszego serca, mózgu oraz kości. Ale to nie koniec – okazuje się bowiem, że mają one również niebagatelny wpływ na nasz nastrój, o czym mogą przekonać się osoby zmagające się z Hashimoto. Psychika przy niedomagającej tarczycy – co powinieneś wiedzieć na ten temat?

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Czym jest Hashimoto?

Limfocytarne zapalenie tarczycy a psychika – nie bez powodu coraz więcej specjalistów zwraca uwagę na tę zależność. Zanim jednak się jej przyjrzymy, przypomnijmy sobie, czym jest Hashimoto. Najprościej rzecz ujmując, jest to schorzenie na tle autoimmunologicznym, w którym układ odpornościowy produkuje przeciwciała skierowane przeciwko gruczołowi tarczowemu. W konsekwencji dochodzi do jego stopniowego niszczenia, a z czasem do niedoczynności. Wielu chorych uskarża się m.in. na osłabienie, szybką męczliwość, zaparcia, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, suchość skóry oraz zwiększoną wrażliwość na zimno. Przyczyny zapalenia tarczycy nie zostały do końca poznane, jednak coraz więcej badań naukowych wskazuje na powiązanie pomiędzy jego występowaniem a stresem, nieodpowiednią dietą, niedoborem snu, nieleczonymi infekcjami, problemami emocjonalnymi, deficytami witamin i minerałów, zawirowaniami hormonalnymi oraz niektórymi zakażeniami wirusowymi. Nie sposób nie wspomnieć także o podłożu genetycznym.

Hashimoto – objawy psychiczne

W przypadku Hashimoto objawy psychiczne pojawiają się równie często co te fizyczne. Warto mieć świadomość, że zaliczają się do nich nie tylko wahania nastroju, rozdrażnienie czy przygnębienie, ale również zaburzenia pamięci i koncentracji, dezorientacja, brak energii, obniżenie libido oraz bezsenność. Skąd w ogóle biorą się tak uciążliwe dolegliwości? Otóż mogą one wynikać ze spadku stężenia hormonów, które nie pozostaje bez znaczenia dla pracy układu nerwowego. Co więcej, przyczyną pogorszenia nastroju są symptomy choroby same w sobie – osobom przewlekle zmęczonym, ospałym i pozbawionym energii do działania trudniej jest na co dzień funkcjonować i cieszyć się rzeczami, które wcześniej sprawiały im przyjemność. Należy podkreślić, że zapalenie tarczycy nierzadko idzie w parze z depresją, zwłaszcza u kobiet.

Pogorszenie nastroju może, ale nie musi być następstwem Hashimoto i niedoczynności tarczycy, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów warto skonsultować się zarówno z endokrynologiem, jak i psychiatrą.

Depresja a Hashimoto

Depresja to stan chorobowy, który manifestuje się długotrwałą apatią i znacznym spadkiem energii. Nie są to jednak jedyne oznaki tej przypadłości. Inne symptomy, które mogą jej towarzyszyć, to:

 • myśli samobójcze,
 • spowolnienie ruchowe,
 • brak apetytu lub nadmierny apetyt,
 • nieustające napięcie,
 • napady lękowe,
 • osłabienie libido,
 • niska samoocena,
 • poczucie winy,
 • utrata zainteresowań,
 • brak energii,
 • trudność w podejmowaniu decyzji,
 • zaburzenia pamięci i koncentracji,
 • problemy ze snem,
 • pesymizm,
 • brak motywacji,
 • drażliwość.

Według doniesień naukowych pacjenci borykający się z Hashimoto są kilkukrotnie bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na depresję niż osoby zdrowe. Ponadto istnieją przesłanki, by twierdzić, że im wyższy poziom przeciwciał, tym większe prawdopodobieństwo nasilenia epizodu depresyjnego. Choć są to dwie odrębne jednostki chorobowe, zawsze warto brać je obie pod uwagę przy stawianiu diagnozy – zarówno depresji, jak i autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Okazuje się bowiem, że w niektórych sytuacjach – przy ich jednoczesnym występowaniu – wdrożenie do kuracji syntetycznego hormonu przynosi takie same, a nawet lepsze efekty niż antydepresanty. Oczywiście o wyborze i dawce leku powinien decydować lekarz, biorąc pod uwagę ogólny stan pacjenta oraz wyniki przedłożonych przez niego badań.

Czy dieta może pomóc?

Jest jeszcze jeden skuteczny sposób na uporanie się z dolegliwościami związanymi z Hashimoto – objawy psychiczne i inne uporczywe symptomy można przynajmniej częściowo zniwelować poprzez wdrożenie odpowiedniej diety. Jakiej konkretnie? Podstawą jest zadbanie o stosowną podaż makroskładników, tj. białka, tłuszczów i węglowodanów, które powinny stanowić kolejno 15-25%, 5-30% i >50% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Ogromne znaczenie ma również rodzaj spożywanych produktów – zaleca się wyeliminować z jadłospisu wysokoprzetworzoną żywność oraz składniki wywołujące nietolerancje pokarmowe. W wielu przypadkach będzie to gluten, laktoza i kazeina – należy jednak pamiętać, że jest to kwestia mocno indywidualna. Ponadto koniecznie może okazać się ograniczenie źródeł goitrogenów, czyli substancji wolotwórczych, do których zalicza się m.in. jarmuż, brukselka, brokuły, kapusta, rzodkiewka, kalafior, soja, orzeszki ziemne, szpinak, truskawki oraz kasza jaglana. Kolejnym ważnym krokiem jest uzupełnienie niedoborów niektórych witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy D, jodu, cynku, żelaza, selenu oraz witamin z grupy B. Ich deficyt upośledza pracę tarczycy i układu nerwowego, co przekłada się na rozwój i nasilenie objawów depresji oraz autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

Liczne badania naukowe wskazują na powiązanie pomiędzy niedoborami pokarmowymi a rozwojem depresji.

W przypadku Hashimoto objawy psychiczne pojawiają się równie często co te fizyczne. Doświadczające ich osoby zmagają się z pogorszeniem nastroju, rozdrażnieniem, brakiem motywacji do działania, nadmierną sennością, uczuciem lęku, spadkiem lub nasileniem apetytu, zaburzeniami pamięci i koncentracji, osłabieniem libido, a nawet depresją. Warto pamiętać, że symptomy te mogą, ale nie muszą wiązać się z chorą tarczycą, dlatego w razie ich wystąpienia należy skonsultować się zarówno z endokrynologiem, jak i psychiatrą. Doskonałym pomysłem jest także wizyta u doświadczonego dietetyka, ponieważ odpowiednio skomponowana dieta to istotny element leczenia obydwu schorzeń.

Źródła:

 • https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/download/54283/42338
 • https://thyroset.pl/blog/depresja-a-choroba-hashimoto/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459262/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430847/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9392461/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26477960/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32282957/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29800939/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27655070/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32304285/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23377209/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*