Hashimoto dieta przeciwzapalna

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to schorzenie, które ze względu na swoje objawy nierzadko utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jednym z najważniejszych kroków w kierunku ich złagodzenia jest zmiana nawyków żywieniowych, zwłaszcza wdrożenie do jadłospisu produktów niwelujących stany zapalne. Jak dokładnie powinna wyglądać dieta przeciwzapalna w Hashimoto? Co jeść, a czego unikać, żeby pożegnać nieprzyjemne symptomy i wspomóc pracę gruczołu tarczowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Dlaczego warto stosować dietę przeciwzapalną w Hashimoto?

Jak sama nazwa wskazuje, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do rozwoju stanów zapalnych w obrębie gruczołu tarczowego. Konsekwencją takiego zjawiska jest pojawienie się uporczywych objawów w postaci osłabienia, przewlekłego zmęczenia, zaburzeń nastroju, wypadania włosów, problemów trawiennych, nadmiernej senności, bladości i suchości skóry oraz trudności z pamięcią i skupieniem uwagi. Niestety jest to przypadłość, której nie da się całkowicie wyleczyć, ale na szczęście istnieje możliwość wyciszenia jej symptomów. Można to zrobić poprzez zmianę stylu życia, zwłaszcza wdrożenie stosownych zmian do codziennego jadłospisu. Szczególnie polecanym modelem żywieniowym jest ten bazujący na produktach obniżających poziom cytokin prozapalnych. Jak powinna wyglądać dieta przeciwzapalna w Hashimoto? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Dieta przeciwzapalna w Hashimoto – co jeść?

Jeśli zmagasz się z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, na co dzień powinieneś sięgać po odpowiednio zbilansowane posiłki, w których nie brakuje pełnowartościowego białka oraz dobrej jakości tłuszczów i węglowodanów. Ważne, aby były one jak najmniej przetworzone i obfitowały w szeroką gamę substancji odżywczych. Jakich konkretnie? Na ich czele stoją kwasy omega-3, które nie tylko wykazują silne działanie przeciwzapalne, ale również ułatwiają konwersję T4 do T3, a także zwiększają wrażliwość tkanek na działanie hormonów produkowanych przez tarczycę. Znajdziesz je m.in. w tłustych rybach morskich, oliwie z oliwek, oleju lnianym, awokado oraz orzechach włoskich.

W twoich daniach nie powinno zabraknąć składników wspomagających pracę układu odpornościowego – do tej grupy należą liczne warzywa, w tym czosnek, cebula, por i szczypiorek, które stanowią źródło niezwykle cennego związku zwanego allicyną. Ponadto nie należy zapominać o kiszonkach, które wspierają mikroflorę jelitową, oraz o owocach, zwłaszcza tych jagodowych, będących skarbnicą antyoksydantów. Jeśli chodzi o białko, poza rybami warto sięgać po chude mięsa, np. kurczaka i indyka, jajka oraz rośliny strączkowe, takie jak soczewica i ciecierzyca. W przypadku węglowodanów postaw na te złożone, np. pełnoziarniste kasze, pieczywo i makarony. Doskonałym dopełnieniem całości będą zioła i przyprawy o właściwościach przeciwzapalnych, w tym kurkuma, cynamon, mięta, majeranek, estragon, imbir, rozmaryn oraz tymianek.

Zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany do swojego menu, upewnij się, czy nie cierpisz na alergie i nietolerancje pokarmowe. Warto o tym pamiętać tym bardziej że autoimmunologiczne zapalenie tarczycy nierzadko idzie w parze z nietolerancją glutenu, laktozy i kazeiny.

Dieta przeciwzapalna w Hashimoto – czego unikać?

Skoro już wiesz, co powinno znaleźć się w diecie przeciwzapalnej w Hashimoto, warto dowiedzieć się, co z niej wykluczyć lub przynajmniej ograniczyć. Na czarnej liście znajduje się przetworzona żywność, kryjąca w sobie ogromne ilości cukru oraz tłuszczów trans. Mowa m.in. o fast foodach, słodyczach, słonych przekąskach, kolorowych napojach oraz nikłej jakości konserwach. Nie najlepszym wyborem są także produkty z białej mąki, słodkie płatki śniadaniowe, rafinowane oleje, twarde margaryny oraz używki, w tym alkohol. Wrogiem twojej tarczycy są również dania smażone na głębokim tłuszczu oraz monotonne posiłki i głodówki.

Suplementacja w diecie przeciwzapalnej – czy jest konieczna?

Aby twój gruczoł tarczowy prawidłowo wykonywał swoją pracę i lepiej radził sobie z toczącym się w jego obrębie zapaleniem, powinieneś zasilić swój organizm w szeroką gamę substancji odżywczych. Poza kwasami omega-3 niezwykle istotne są witaminy z grupy B, żelazo, cynk, jod, magnez oraz selen – na szczęście większość z nich jesteś w stanie dostarczyć wraz z odpowiednio skomponowaną dietą. Takim związkiem, który trudno jest pozyskać z pożywienia, jest witamina D, która odgrywa niezwykle ważną rolę w łagodzeniu wszelkich stanów zapalnych. To właśnie dlatego warto wprowadzić ją do codziennej rutyny w postaci suplementu – pamiętaj, aby wcześniej oznaczyć jej stężenie w surowicy krwi i dobrać jej dawkę razem z lekarzem.

Dieta przeciwzapalna w Hashimoto – najważniejsze zasady. Podsumujmy!

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć, ale na szczęście można wyciszyć jego objawy. Jeśli na co dzień twój niedomagający gruczoł tarczowy daje ci się mocno we znaki, zmień swoje dotychczasowe nawyki, zwłaszcza te związane z odżywianiem. Kluczowym krokiem jest wdrożenie do jadłospisu pokarmów niwelujących stany zapalane oraz wyeliminowanie tych, które je nasilają. Kropką nad i będzie wprowadzenie stosownej suplementacji. Nie wiesz, jak powinna wyglądać dieta przeciwzapalna w Hashimoto? A może zmodyfikowałeś swoje menu, ale wciąż nie czujesz się zbyt dobrze? Zatem nie działaj na własną rękę i zgłoś się do doświadczonego dietetyka, który udzieli ci praktycznych wskazówek, biorąc pod uwagę twoje zdrowie, bezpieczeństwo i preferencje żywieniowe.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459262/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35563541/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8791065/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15485592/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4070857/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32588591/
  • https://hashimotoplan.com/dieta-o-charakterze-przeciwzapalnym/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*