Kobieta w ciąży i ananas - owoce w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Wielu przyszłym mamom zależy na dostarczeniu swojemu organizmowi jak największej ilości witamin i mikroelementów w codziennym menu. Nic w tym dziwnego – nie od dziś wiadomo, że dieta warunkuje zdrowy rozwój płodu i poprawny przebieg ciąży. Jednym ze źródeł cennych substancji odżywczych są owoce – jakie owoce jeść w ciąży, a z jakich całkowicie zrezygnować? I czy można jeść je bez żadnych ograniczeń?

Dlaczego jedzenie owoców w ciąży jest ważne?

Dieta ciężarnej powinna być jak najbardziej zróżnicowana i dostarczać niezbędnych mikroelementów i witamin, dbających nie tylko o rozwój płodu, ale również o dobre samopoczucie przyszłej mamy. Ich źródłem są m.in. owoce, które dodatkowo doskonale smakują i stanowią zdrową alternatywę dla słodyczy. Jakie zalety ma jedzenie owoców w ciąży?

Owoce obfitują w ważne dla zdrowia substancje odżywcze. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim antyoksydanty, które wspierają organizm w walce z działaniem wolnych rodników. Ich regularne dostarczanie wraz z pożywieniem wycisza stany zapalne, a także wspomaga pracę układu odpornościowego i sercowo-naczyniowego.

W owocach nie brakuje również błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit. Spożywany w odpowiedniej ilości może zredukować zaparcia, wzdęcia oraz niestrawność odczuwaną przez niektóre ciężarne.

Wiele owoców wykazuje właściwości zasadotwórcze, co sprawia, że chronią organizm przyszłej mamy przed niebezpiecznymi zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej. Stanowią one także doskonałą alternatywę dla przetworzonych przekąsek, które często są po brzegi wypełnione sztucznymi dodatkami, barwnikami i konserwantami.

Spożywanie owoców w ciąży ułatwia utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu. Dzięki wysokiej zawartości wody pokarmy te zapobiegają powstawaniu obrzęków, które są jedną z najczęstszych dolegliwości wśród ciężarnych.

Jakie owoce jeść w ciąży?

Uwielbiasz owoce i stosujesz je jako zdrowy dodatek do codziennego menu? To bardzo dobry nawyk – w szczególności, jeśli właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą! Jakie owoce jeść w ciąży? Stawiaj na dużą różnorodność. W ten sposób z łatwością dostarczysz najważniejsze minerały, potrzebne do prawidłowego rozwoju maluszka. Jakie pokarmy są szczególnie polecane ciężarnym?

 Awokado

Awokado to jeden z najcenniejszych owoców, jakie można włączyć do diety przyszłej mamy – obfituje w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), magnez, witaminy z grupy B oraz pokaźną ilość kwasu foliowego, zapobiegającego zwyrodnieniom cewy nerwowej u dziecka.

Banany

Banany to źródło takich pierwiastków jak potas, żelazo, wapń, fosfor oraz fluor. Mają one korzystny wpływ na układ pokarmowy, niwelując zaparcia, i układ nerwowy, poprawiając nastrój dzięki zawartości tryptofanu.

Jabłka

Często traktowane po macoszemu, oferują moc cennych mikroelementów. Jabłka nie tylko wykazują właściwości detoksykujące, ale również poprawiają perystaltykę jelit, przeciwdziałając wzdęciom.

Gruszki

Gruszki to jeden z najpopularniejszych owoców w Polsce. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zawierają one kwas foliowy oraz potas – pierwiastek regulujący pracę serca mamy i maluszka.

Granaty

Podobnie jak ich poprzedniczki, granaty to źródło folianów. Warto wdrożyć je do diety ciężarnej także ze względu na bogactwo antyoksydantów oraz witamin A, C i tych z grupy B.

Kiwi

Kiwi to owoc, który stosunkowo rzadko ląduje na naszych talerzach – przyszłe mamy powinny włączyć je do jadłospisu ze względu na jego właściwości łagodzenia obrzęków, obniżania cholesterolu LDL i przeciwdziałania zaparciom.

Zakazane owoce w ciąży – lista pokarmów, które warto ograniczyć

Mimo tego, że owoce to ważny filar zbilansowanej diety, warto uważać na niektóre z nich, ponieważ zawierają węglowodany proste, działają alergizująco oraz zaostrzają dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jakie pokarmy znalazły się na naszej liście zakazanych owoców w ciąży?

Papaja

Jeśli przepadasz za papają, wiedz, że owoc ten zawiera w sobie enzym zwany papainą, która wykazuje cechy teratogenne, czyli mające wpływ na powstawanie wad rozwojowych u płodu.

Truskawki

Sezon truskawkowy wypada w środku twojej ciąży? Pamiętaj, że pokarm ten może być silnie uczulający, dlatego najlepiej ograniczyć jego spożywanie w tym czasie.

Winogrona

Specjaliści w dziedzinie żywienia zalecają ostrożność, jeśli chodzi o jedzenie winogron. Jest to spowodowane bardzo dużą zawartością węglowodanów prostych. Cierpisz na cukrzycę ciążową? Uważaj na nie podwójnie!

Cytrusy

Owoce cytrusowe to źródło licznych witamin, jednak niektóre z nich mogą prowadzić do zaostrzenia jednej z najczęstszych dolegliwości ciężarnych, czyli zgagi. Jeśli problem ten dotyczy także ciebie, rozważ ich całkowitą eliminację z jadłospisu na czas trwania ciąży.

Jak jeść owoce?

Właśnie zapoznałaś się z listą polecanych i zakazanych owoców w ciąży i zastanawiasz się, czy te pierwsze mogą być spożywane w dowolnych ilościach? Mimo obecności całego spektrum zbawiennych substancji owoce powinny być jedzone z umiarem – w szczególności, jeśli znajdujesz się w grupie zagrożonej cukrzycą ciążową.

Zależy ci na zniwelowaniu skoków cukru? W takim razie łącz owoce z białkiem i zdrowym tłuszczem, np. z jogurtem naturalnym lub serkiem wiejskim i garścią bakalii.

Owoce stanowią bardzo ważną część zbilansowanej diety – dostarczają niezbędne minerały i witaminy do organizmu ciężarnej. Jakie owoce jeść w ciąży? Stawiaj przede wszystkim na różnorodność. Wśród owoców polecanych w ciąży wymienia się m.in. awokado, jabłka, gruszki oraz banany. Które z nich należy ograniczyć? Lista ta uwzględnia truskawki, winogrona oraz papaję.

Źródła:

  1. Wendołowicz, E. Stefańska, L. Ostrowska, Żywienie kobiet w okresie ciąży, Medycyna ogólna i nauki o zdrowiu, 3/2014.
  2. Świątkowska (Red.), Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*