Czym zastąpić jajko w diecie - pora-na-zdrowie.pl

Zastanawiałeś się kiedykolwiek jakie produkty goszczą najczęściej na twoim talerzu? Nie będzie w tym nic dziwnego, jeżeli to właśnie jajka zajmują jedno z pierwszych miejsc w twoim menu. Składnik ten cechuje wysoka odżywczość oraz duża uniwersalność – jajka znajdują zastosowanie zarówno w wytrawnych, jak i słodkich przepisach. Mimo ich wielu zalet gros osób musi na dobre wyeliminować je ze swojej diety. Jaki jest tego powód i czym zastąpić jajko w diecie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Dlaczego jajka w diecie są ważne?

Jajka uznawane są za jeden z najbardziej uniwersalnych składników rozmaitych dań. Można je podawać solo, np. w postaci omletu czy jajecznicy, a także dodawać do sałatek i sosów oraz domowych wypieków, jako komponent spajający całą recepturę. Nic więc dziwnego, że gros osób sięga po nie nawet kilka razy w tygodniu.

Jakie wartości odżywcze mają jajka? Ich najcenniejszą częścią jest żółtko, w którym można znaleźć liczne witaminy, w tym witaminy E, D i K oraz te z grupy B. W jego wnętrzu obecne są również luteina i zeaksantyna – karotenoidy odpowiedzialne za regenerację plamki żółtej. Ponadto żółtko obfituje w takie minerały jak żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor, cynk oraz selen.

Wiele osób uważa jajka za dobre źródło pełnowartościowego białka, jednak niewiele z nich ma świadomość tego, że produkt ten ma dużo więcej do zaoferowania. Na szczególną uwagę zasługuje lecytyna, wspierającą przemianę materii, cholinę, pozytywnie wpływającą na mózg i układ nerwowy, oraz jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Pomimo bogactwa substancji odżywczych istnieją pewne przesłanki, które przemawiają za częściową lub całkowitą eliminacją jajek z jadłospisu. Dlaczego niektórzy powinni postawić na zamienniki jajek w diecie?

W przeszłości jajka były uważane za głównego winowajcę chorób serca, jednak doniesienia ze świata nauki pokazują, że mogą mieć one korzystny wpływ na profil lipidowy i podnosić poziom cholesterolu HDL.

Dlaczego niektórzy powinni zastąpić jajka w diecie?

Jeszcze do niedawna uważano, że odpowiednia liczba jajek w menu osoby dorosłej to średnio 3-4 sztuki/tydzień. Według aktualnych rekomendacji dopuszczalny limit u zdrowych osób wynosi do 10 jajek tygodniowo. Aktywnie uprawiasz jakąś formę sportu? W takim wypadku możesz swobodnie przekroczyć tę liczbę.

Zanim odpowiemy na pytanie, czym zastąpić jajko w diecie, warto powiedzieć nieco więcej na temat tego, kto powinien ich unikać. Na ich całkowitą eliminację z jadłospisu są skazani przede wszystkim pacjenci z nietolerancją pokarmową i alergią na białko jaj. Z kolei ograniczone spożycie jest zalecane w przypadku otyłości, nadwagi, nadciśnienia, cukrzycy typu 2 oraz hipercholesterolemii.

Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś na dobre zrezygnować z jajek, skonsultuj swój przypadek z lekarzem specjalistą lub dietetykiem klinicznym.

Planujesz przejście na dietę bez jajek? Pamiętaj o zachowaniu czujności w sklepach i restauracjach, ponieważ można znaleźć je również w mniej nieoczywistych daniach i produktach. Jajka są często wykorzystywane do produkcji słodkich przekąsek, w tym babeczek, naleśników, ciast oraz lodów. Można natknąć się na nie również w panierkach, pasztetach, a nawet gotowych sosach i dressingach.

Czym zastąpić jajko w diecie?

Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić jajko w diecie, wiedz, że masz do dyspozycji co najmniej kilka opcji. Wszystko zależy od realizowanej przez ciebie receptury oraz tego, czy chcesz uzyskać zbitą konsystencję potrawy, czy wzbogacić ją o cenne tłuszcze i witaminy.

W omletach i jajecznicach stawiaj na namoczone nasiona lnu lub chia, naturalne tofu albo jego połączenie z płatkami drożdżowymi i czarną solą. Do sałatek możesz z powodzeniem dodawać smażone lub wędzone tofu – a jeśli zależy ci na zwiększeniu podaży tłuszczu, postaw na nasiona słonecznika, pestki dyni oraz mielony len.

Gustujesz w słodkich przekąskach? W ich przypadku sprawa jest jeszcze prostsza doskonałymi zamiennikami jajek w domowych wypiekach jest purée z marchwi lub dojrzałych batatów. Przyjmuje się, że jeden nieduży, dojrzały owoc zastąpi jedno jajko w większości przepisów. Nie masz akurat pod ręką banana? Nic nie szkodzi – wybierz zmielone płatki owsiane, które również zwiążą pozostałe składniki.

Zamienniki jajek

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wprowadzenie jajek do codziennej diety, sięgnij po jedną z popularnych alternatyw. Aby ułatwić ci cały proces, zebraliśmy najpopularniejsze zamienniki jajek na poniższej liście:

 • tofu,
 • banan,
 • nasiona chia,
 • siemię lniane,
 • agar agar lub żelatyna,
 • purée z marchwi, dyni lub batata,
 • niesłodzony mus jabłkowy,
 • awokado,
 • masło orzechowe,
 • woda z ciecierzycy,
 • mąka kukurydziana + woda.

Jajka to odżywcza baza zdrowych przekąsek – dzięki swojej uniwersalności pozwalają na wyczarowanie rozmaitych potraw, w tym śniadań, obiadów i domowych wypieków. Niestety wiele osób – zwłaszcza tych borykających się z nietolerancją pokarmową lub alergią na białko jaj – powinno bezwzględnie wykluczyć je ze swojego menu. Czym zastąpić jajko w diecie? Lista alternatyw jest naprawdę długa i uwzględnia różnorodne produkty, w tym awokado, purée z marchwi, wodę z ciecierzycy oraz tofu.

Źródła:

 • Seweryn, Właściwości odżywcze i alergizujące jaj kurzych, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej (online)” 2018, nr 72, s. 205–214.
 • Kijowski, G. Leśnierowski, R. Cegielska-Radziejewska, Jaja cennym źródłem składników bioaktywnych, „Żywność Nauka Technologia Jakość” 2013, nr 5, s. 29–41.
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17179903/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18575296/
 • https://academic.oup.com/ajcn/article/70/2/247/4431045
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28978542/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27126575/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*