Ananas pływający w basenie - Jak nie przytyć na wakacjach - pora-na-zdrowie.pl

Wakacje to czas odpoczynku, leniuchowania i ładowania baterii. Podczas urlopu jedni przestają przestrzegać założeń zbilansowanej diety, dogadzając sobie bez ograniczeń, z kolei inni tak bardzo boją się o utratę dotychczasowych efektów, że ograniczają spożycie kalorii do minimum, tym samym praktycznie nie wypoczywając. Jak nie przytyć na wakacjach? Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad i działać z głową!

Wakacyjne menu, czyli jak nie przytyć na wakacjach

Przed wakacjami ciężko pracowałeś, żeby zgubić ostatnie, uporczywe centymetry w talii, wylewając siódme poty na siłowni i dbając o zbilansowane posiłki? Jeśli termin twojego urlopu zbliża się wielkimi krokami, a ty boisz się zaprzepaszczenia swoich efektów podczas jednego wyjazdu, mamy dobrą nowinę – istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów na to, aby nie przywieźć do domu nieplanowanego nadbagażu w postaci kilku nadprogramowych kilogramów.

Jak nie przytyć na all inclusive? Wystarczy, że podczas posiłków zaufasz zdrowemu rozsądkowi, kierując się zasadami, które dobrze znasz z zacisza własnej kuchni. Pamiętaj – największym wrogiem utrzymania osiągniętych postępów jest zero-jedynkowe podejście, tj. jedzenie wszystkiego, co jest dostępne w hotelowym bufecie, lub całkowite odmawianie sobie wszelkich smakołyków.

Dieta a wakacje – jeśli to zagadnienie spędza ci sen z powiek, przypomnij sobie założenia zbilansowanych dań. Powinny one zawierać wszystkie makroelementy i dawać sytość na długie godziny. Z kolei innym obowiązkowym elementem zdrowej diety, nawet podczas wczasów, jest odpowiednia podaż warzyw i owoców każdego dnia.

Jak nie przytyć na wakacjach? Staraj się realizować podstawowe zasady zbilansowanej diety, którymi kierujesz się na co dzień, nie popadając przy tym ze skrajności w skrajność.

Dieta a wakacje – o czym warto pamiętać?

Czujesz strach przed powrotem do domu i spotkaniem z łazienkową wagą? Zapoznaj się z poniższymi radami i ciesz się spokojnym wypoczynkiem razem z rodziną i przyjaciółmi!

Nie omijaj śniadania i stawiaj na regularność

Brak regularności w wakacyjnym jadłospisie negatywnie wpłynie na przemianę materii, a omijanie pierwszego posiłku każdego dnia sprawi, że nie będziesz mieć energii na zaplanowane atrakcje. Staraj się nie jeść oczami i nakładaj sobie mniej więcej takie porcje, jakie jesz na co dzień.

Na wycieczki zabieraj zdrowe przekąski

W turystycznych miejscach nietrudno o znalezienie budek z kebabami, frytkami czy pizzą sprzedawaną na kawałki. Zabranie ze sobą zdrowej przekąski, np. w postaci gorzkiej czekolady i owoców, uchroni cię przed spożyciem pustych kalorii.

Pamiętaj o nawodnieniu

Odpowiednie nawodnienie to część zdrowej diety. Pij jak najwięcej płynów i pamiętaj o tym, że na urlopie masz więcej ruchu i tracisz wodę wraz z potem. Jeśli zastanawiasz się, jak nie przytyć na all inclusive, powinieneś wziąć sobie do serca, że pragnienie jest często odczuwane w podobny sposób co głód.

Pozwól sobie na odrobinę wolności

Bycie na diecie i wyjazd na wakacje nie oznacza, że musisz rezygnować ze wszystkich smakołyków. Delektowanie się regionalnymi przekąskami to jeden z powodów, dla których udajesz się na wczasy. Ciesz się nowymi smakami, łącząc bardziej kaloryczne potrawy z dodatkową aktywnością fizyczną.

Dieta a wyjazd na wakacje – czego unikać podczas wczasów?

Dieta a wyjazd na wakacje – to jeden z tematów, które pacjenci zazwyczaj poruszają podczas przedurlopowych wizyt u dietetyka. Letnie wycieczki kojarzą się wielu osobom z niekończącą się zabawą, a nadmiar wolnego czasu sprzyja częstemu jedzeniu i piciu. Gdzie czyhają na ciebie największe dietetyczne zagrożenia?

Uważaj na kolorowe drinki

Wiele hoteli all inclusive oferuje kolorowe drinki praktycznie przez całą dobę. Oczywiście jeden koktajl raz na jakiś czas nie zaprzepaści wszystkich twoich wysiłków. Miej jednak świadomość, że są one bardzo kaloryczne i nie wnoszą żadnych składników odżywczych do twojego menu.

Nie jedz, gdy nie czujesz głodu

Jak nie przytyć na wakacjach? Wystrzegaj się przekąsek, a przede wszystkim słodyczy, gdy nie czujesz głodu. Jeśli nie jest to konieczne, niech twój obiad składa się tylko z jednego odżywczego i sycącego dania, a nie dwóch i to w towarzystwie deseru.

Nie jedz przed snem

Późne kolacje, zwłaszcza te obfitujące w wysokokaloryczne potrawy, to domena beztroskich wakacji. Planujesz wieczorną ucztę? W takim razie postaraj się zjeść ostatni posiłek co najmniej 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Unikaj słodkich napojów

Słodkie napoje są wszechobecne podczas wyjazdów turystycznych – czyhają na ciebie w hotelowym bufecie, lokalnych sklepach, restauracjach, a nawet budkach przy plaży. Podczas wakacji stawiaj na niegazowaną wodę, w szczególności, jeśli przed tobą kilkudaniowy obiad.

Wakacje to nie tylko dieta

Powrót z urlopu bez dodatkowych centymetrów w talii jest możliwy nie tylko dzięki rozsądnemu odżywianiu w hotelu czy restauracji. Równie ważnym elementem, który zapewni ci większą elastyczność w wakacyjnym menu, jest duża doza ruchu każdego dnia.

Jak zadbać przynajmniej o umiarkowaną aktywność fizyczną na wyjazdach? Jeśli postawiłeś na ładowanie baterii w obiekcie all inclusive, masz co najmniej kilka możliwości do wyboru. Oprócz spalania kalorii podczas zwiedzania możesz korzystać z hotelowej siłowni lub basenu. Jeżeli z kolei chcesz wykorzystać wczasy do odpoczynku od treningów siłowych i cardio, rób przynajmniej 8 do 10 tysięcy kroków dziennie.

Wakacje to czas zabawy, beztroskiego leniuchowania i radosnych momentów. Niestety wiele osób, które na co dzień stosują zbilansowaną dietę, popada ze skrajności w skrajność, pozwalając sobie na wszelkie smakołyki lub tnąc kalorie do minimum. Jak nie przytyć na wakacjach? Wystarczy podejść do odżywiania na wyjeździe z głową, pamiętając o umiarze, odpowiednim nawodnieniu oraz codziennej dawce ruchu.

Badania:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29095336/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27130588/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9181668/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14715035/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32057842/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32830223/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*