Od czego się tyje

Po raz kolejny próbujesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale trudno ci osiągnąć satysfakcjonujące efekty? A może wyświetlacz wagi wskazuje wyższy wynik niż kilka dni temu, chociaż wcale nie jadłeś więcej niż zwykle? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka i nie każda z nich ma związek z odżywianiem. Od czego się tyje, jeśli nie od nadmiaru kalorii? Pora Na Zdrowie przedstawia najczęstsze przyczyny nadmiernego tycia!

Czym jest nadmierne tycie?

Zanim dowiesz się, od czego się tyje, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest nadmierne tycie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przybieranie na wadze w zbyt szybkim tempie – można mówić o nim w momencie, gdy w krótkim czasie przybierzesz kilka kilogramów, zauważysz u siebie znaczny przyrost tkanki tłuszczowej, a ubrania, które jeszcze niedawno były na ciebie dobre, stały się mocno opięte. Taka sytuacja powinna być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym i skłonić cię do wizyty u lekarza, ponieważ nie musi stać za tym jedynie nadmiar kalorii. Od czego tyjemy najczęściej?

Od czego tyjemy?

W ostatnim czasie mocno przybrałeś na wadze i zadajesz sobie pytanie „Dlaczego tak szybko tyję”? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Poniżej znajdziesz najczęstsze powody wzrostu wagi, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz uporać się z tym problemem.

Niewłaściwe nawyki żywieniowe

Nie ulega wątpliwości, że jedną z najpowszechniejszych przyczyn nadmiernego tycia jest przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii. Pamiętaj, że nawet zdrowe pokarmy mogą spowodować u ciebie wzrost wagi, jeśli jesz ich zbyt dużo. Prawdziwym gwoździem do trumny dla szczupłej sylwetki jest regularne sięganie po wszelkiego rodzaju fast foody, słodycze oraz słone przekąski. Do tej niechlubnej puli należy dorzucić także słodkie napoje, dżemy, płatki śniadaniowe i drożdżówki – wspólnie tworzą one tykającą tłuszczowo-cukrową bombę, która napędza apetyt i wzmaga zachcianki na niezdrowe produkty. Na twoją niekorzyść działa również nieregularne spożywanie posiłków, jedzenie w biegu oraz smażenie na głębokim tłuszczu.

Brak aktywności fizycznej

Na co dzień raczej stronisz od aktywności fizycznej, zamiast schodów wybierasz windę, a samochodem jeździsz nawet do pobliskiego sklepu? Nie dziw się zatem, że nagle przestałeś mieścić się w ulubione spodnie. Ruch jest nam potrzebny nie tylko dla przyjemności, ale przede wszystkim do stymulowania mięśni do pracy oraz utrzymania stosownego bilansu kalorycznego. Ciągłe zaglądanie do lodówki i siedzenie na kanapie przed telewizorem to prawdziwa katastrofa nie tylko dla ciała, ale również dla zdrowia. Nie musisz od razu porywać się na godzinny jogging czy ćwiczenia na siłowni – wystarczy zacząć od spacerów i stopniowo je wydłużać. Jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, każdy rodzaj ruchu będzie dla ciebie dobry!

Zaburzenia hormonalne

Od czego się tyje, jeśli nie od nieodpowiednich nawyków żywieniowych i unikania aktywności fizycznej? Na przykład od zaburzeń hormonalnych! Problem ten jest doskonale znany osobom zmagającym się z niedoczynnością tarczycy. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do niedoboru jej hormonów, a co za tym idzie – spowolnienia tempa metabolizmu. Oczywiście do tej grupy można dorzucić wiele innych przypadłości, w tym zespół Cushinga, niedoczynność przysadki, nadmiar estrogenów, niedobór hormonu wzrostu, oporność na insulinę oraz zachwianie poziomu greliny (hormonu głodu) i leptyny (hormonu sytości).

Stres

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czynnikiem powodującym nadmierne tycie może być nawet przewlekły stres. Jak to w ogóle możliwe? Po prostu w trakcie wzmożonego napięcia chętniej sięgamy po niezdrowe przekąski i pochłaniamy większe ilości jedzenia, żeby uporać się z trudnymi emocjami. Co więcej, w naszym organizmie dochodzi do wyrzutu kortyzolu, który w nadmiarze nasila apetyt, prowadzi do wzrostu stężenia cukru we krwi, a także sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w obrębie brzucha. Ponadto stres przyczynia się do bezsenności, a – jak mówią badania naukowe – niedobór snu również ma swój udział we wzroście wagi.

Leki

Jeśli zdrowo się odżywiasz, uprawiasz sport i nie jesteś narażony na przewlekły stres, ale mimo to waga z uporem maniaka wskazuje coraz większy wynik, powinieneś przyjrzeć się lekom, które na co dzień przyjmujesz. Być może nasilają one twój apetyt, prowadzą do zastoju wody w organizmie, powodują wahania hormonów bądź cukru we krwi lub po prostu spowalniają twój metabolizm. Od czego się tyje, jeśli chodzi o farmaceutyki? Ich lista jest dość długa – widnieją na niej m.in. glikokortykosteroidy, tabletki antykoncepcyjne, a także niektóre środki przeciwdepresyjne, nasercowe, przeciwnadciśnieniowe i przeciwhistaminowe.

Jeśli sprawcę swojego tycia znajdziesz w swojej apteczce, absolutnie nie przerywaj kuracji i skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Od czego się tyje? Podsumujmy!

Przybieranie na wadze to zjawisko, za którym może stać wiele różnych czynników. Wśród tych najbardziej powszechnych wymienia się nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz stronienie od aktywności fizycznej, jednak nie są to jedyni winowajcy. Od czego się tyje, jeśli nie od nadmiaru jedzenia i braku ruchu? Na przykład od zaburzeń hormonalnych, przewlekłego stresu oraz stosowania niektórych leków. W ostatnim czasie twoja waga znacznie wzrosła pomimo braku zmian w diecie? Zatem udaj się na wizytę do lekarza i doświadczonego dietetyka, którzy pomogą ci znaleźć źródło twojego problemu.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK221834/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6484923/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279053/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27345309/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6196958/
  • https://health.clevelandclinic.org/stress-and-weight-gain/
  • https://www.thyroid.org/thyroid-and-weight/
  • https://www.healthline.com/nutrition/10-causes-of-weight-gain#TOC_TITLE_HDR_9

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*