Pani w ciąży mające biegunkę - pora-na-zdrowie.pl

Rozwolnienie w ciąży to dość powszechna dolegliwość, która w większości przypadków wynika ze zmian zachodzących w organizmie kobiety oraz nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Może pojawić się w każdym trymestrze, jednak najczęściej przybiera na sile tuż po poczęciu oraz niedługo przed porodem. W jakich sytuacjach wymaga konsultacji lekarskiej? Czy jest niebezpieczna dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka? Co jeść na biegunkę w ciąży, a czego unikać, żeby złagodzić jej objawy?

Biegunka w ciąży – skąd się bierze?

Czym dokładnie jest biegunka w ciąży i skąd się bierze? Otóż jest to zwiększona częstotliwość wypróżnień w ciągu dnia – o rozwolnieniu można mówić w momencie, gdy kobieta oddaje stolec co najmniej trzy razy w trakcie doby i ma on płynną lub półpłynną konsystencję. Warto podkreślić, że nie zawsze jest ona objawem poważnej choroby, a przyczyny jej występowania nierzadko zależą od etapu ciąży. W pierwszym trymestrze jest ona konsekwencją gwałtownych zmian hormonalnych, w drugim natomiast wynikiem ucisku powiększającej się macicy na narządy wewnętrzne. W trzecim trymestrze z kolei zwiastuje zbliżający się poród.

Wśród innych czynników wywołujących rozwolnienie w ciąży wymienia się alergie i nietolerancje pokarmowe, nadmierny stres, zatrucie nieświeżym jedzeniem, zakażenia bakteryjne i wirusowe, zaburzenia gospodarki wodnej w jelitach, przyjmowanie antybiotyków oraz niektóre choroby przewlekłe, w tym nadczynność tarczycy. Nie bez znaczenia są także codzienne nawyki żywieniowe, zwłaszcza stosowanie ciężkostrawnej diety, która negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego. Co jeść na biegunkę w ciąży, a czego unikać, żeby usprawnić jego pracę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu!

W zależności od czasu trwania biegunkę w ciąży można podzielić na przewlekłą (utrzymującą się dłużej niż cztery tygodnie) oraz ostrą (trwającą maksymalnie dwa tygodnie).

Bóle brzucha i biegunka w ciąży

Krótkotrwałe biegunki w ciąży zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla mamy i dziecka, o ile nie towarzyszą im niebezpieczne objawy. Szczególnie niepokojącym sygnałem jest silny ból podbrzusza, który – w połączeniu z krwawieniem z pochwy – może świadczyć o poronieniu. Jeśli brzuch jest twardy i tkliwy, a ciężarna dodatkowo uskarża się na osłabienie i gorączkę, prawdopodobnie doszło do odklejenia się łożyska. Twoją uwagę powinny zwrócić także krew i śluz w stolcu, wymioty oraz spadek masy ciała. Pamiętaj, że wszystkie wymienione symptomy wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Jak poradzić sobie z biegunką w ciąży?

Co na rozwolnienie w ciąży zalecają specjaliści? Na początek warto podkreślić, że nie zawsze wymaga ono stosowania aptecznych specyfików. Niekiedy wystarczy przeznaczyć więcej czasu na odpoczynek, unikać stresu oraz wprowadzić pewne modyfikacje do codziennego jadłospisu, eliminując pokarmy nasilające przykre objawy. Nie mniej istotne jest odpowiednie nawodnienie, bowiem przyszła mama zmagająca się z biegunką traci duże ilości wody oraz cenne elektrolity.

W przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego zbawienne mogą okazać się ziołowe napary, np. z mięty i rumianku (w umiarkowanych ilościach). Szybką ulgę przynosi również ograniczenie produktów bogatych w błonnik oraz spożywanie mniejszych objętościowo posiłków – najlepiej w regularnych odstępach czasu. Co jeść na biegunkę w ciąży, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem?

Co jeść przy biegunce w ciąży?

Należysz do grona kobiet, którym doskwiera biegunka w ciąży? Co jeść, żeby skutecznie uporać się z tym problemem? Przede wszystkim wprowadź do swojej diety lekkostrawne posiłki. Możesz zacząć od pszennego pieczywa, niskobłonnikowych kasz, chrupek kukurydzianych, sucharków, gotowanej marchwi, drobnego makaronu oraz kleików ryżowych.

Z czasem uzupełnij menu o chude mięso oraz gotowane ziemniaki. Sięgaj po owoce mocno dojrzałe, poddane obróbce termicznej (np. przecier jabłkowy) oraz te o działaniu „zapierającym”, do których zaliczają się m.in. banany, czarne jagody i suszone śliwki. Warto spożywać również rozcieńczone zupy, przygotowywane na bulionie warzywnym. Jeśli chodzi o napoje, postaw na czystą wodę, ziołowe napary oraz słabą herbatę.

 

Jeśli zmiana nawyków żywieniowych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne może okazać się wdrożenie farmakoterapii, np. w postaci węgla aktywnego. Decyzję o wprowadzeniu aptecznych preparatów należy skonsultować ze swoim lekarzem.

 

Czego nie jeść przy biegunce w ciąży?

Skoro już wiesz, co jeść na biegunkę w ciąży, czas dowiedzieć się, jakich pokarmów unikać, żeby nie nasilać przykrych dolegliwości. W pierwszej kolejności odstaw ciężkostrawne i tłuste potrawy. Unikaj produktów wzdymających, takich jak kalafior, brokuły, kapusta, brukselka, czosnek czy cebula. Przy rozwolnieniu niewskazane są również owocowe i warzywne soki, ostre przyprawy, ocet, smażone i mocno pieczone dania oraz kawa. Ponadto ciężarne mogą odczuwać dyskomfort po spożyciu mleka i jego przetworów, choć nie jest to regułą. Bezwzględnie należy wykluczyć z menu wysokoprzetworzoną żywność, w tym kolorowe napoje, słodycze, fast foody i słone przekąski.

Rozwolnienie to schorzenie, które dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyny jego występowania są bardzo różne i nierzadko zależą od konkretnego trymestru. Krótkotrwale utrzymujące się dolegliwości nie powinny wzbudzać większego niepokoju, natomiast towarzyszące im objawy, takie jak wymioty, krwawienie oraz ból i twardość brzucha, wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Jeśli źródłem problemu są nieodpowiednie nawyki żywieniowe, wystarczy wprowadzić stosowne modyfikacje do jadłospisu. Nie wiesz, co jeść na biegunkę w ciąży i potrzebujesz pomocy przy skomponowaniu swojego menu? Nie zwlekaj i udaj się na wizytę do doświadczonego dietetyka, który udzieli ci praktycznych wskazówek!

Źródła:

  • Dzieniszewski J.: Biegunka ostra i przewlekła. [w]: Jarosz (red.): Praktyczny Podręcznik Dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2010.
  • Tylec-Osóbka, S. Wojtuń, J. Gil. Basal management of gastrointestinal diseases in pregnant women. Pediatr Med Rodz 2012, 8 (4).
  • Wender-Ożegowska „Zmiany ogólnoustrojowe w organizmie kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży”, Klinika Rozrodczości UMP.
  • https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/biegunka-zalecenia-i-przeciwwskazania-dietetyczne/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*