Kobieta będąca w ciąży i mająca zgagę - pora-na-zdrowie.pl

Zgaga to przypadłość, która dotyka większość przyszłych mam. Zazwyczaj objawia się ona pieczeniem w przełyku, kwaśnym posmakiem w ustach, bólem zamostkowym oraz częstym odbijaniem – schorzenie to bywa na tyle uciążliwe, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sposoby na łagodzenie jego symptomów – do tych najskuteczniejszych należy niewątpliwie odpowiednia dieta. Co jeść na zgagę w ciąży, a czego unikać, żeby ukoić swój układ trawienny? Poznaj najlepsze rozwiązania!

Zgaga w ciąży – skąd się bierze?

Skąd bierze się zgaga w ciąży? Dieta bogata w tłuste i wysokoprzetworzone produkty to główny, ale nie jedyny powód jej powstawania. Za przykre dolegliwości ze strony układu trawiennego odpowiadają również zawirowania w gospodarce hormonalnej. U ciężarnych dochodzi do wzrostu relaksyny, estrogenu i progesteronu, które osłabiają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i rozluźniają mięśniówkę oddzielającą żołądek od przełyku – w konsekwencji ten ostatni podrażniany jest przez kwas żołądkowy, wskutek czego pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Zgaga zazwyczaj nasila się wraz z rozwojem płodu – powiększająca się macica uciska żołądek, prowadząc do wypychania treści pokarmowej do przełyku i podrażniania jego delikatnej śluzówki. Nie bez znaczenia jest także poziom stresu, który w nadmiarze może zwiększać ból i dyskomfort. Czy da się z nimi skutecznie walczyć? Jak najbardziej! Poznaj domowe sposoby na złagodzenie uporczywych objawów i dowiedz się, co jeść na zgagę w ciąży, a czego unikać, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem!

Zgaga to schorzenie, które dotyka większość ciężarnych. Niestety nie zawsze da się jej zapobiec, ale można ją skutecznie leczyć.

Sposoby na zgagę w czasie ciąży

Stosowanie aptecznych specyfików – zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem – nie jest rozsądnym pomysłem, dlatego warto zacząć od tych naturalnych i bezpiecznych. Jednym ze sprawdzonych sposobów na zwalczenie zgagi w ciąży jest masowanie górnej części pleców i klatki piersiowej. Jeśli chcesz wzmocnić efekt masażu, sięgnij po olejki do aromaterapii – jedynym słusznym wyborem są oczywiście te o łagodnym zapachu i pozbawione szkodliwych substancji.

Co ciekawe, na funkcjonowanie układu trawiennego wpływa nawet pozycja, w której śpisz i odpoczywasz. Kobietom w ciąży zaleca się leżenie na lewym boku lub z lekko uniesioną głową – stosując tę metodę, unikniesz naciskania na zastawki żołądka i tym samym zmniejszysz nieprzyjemne dolegliwości.

Zauważyłaś, że objawy zgagi nasilają się przy schylaniu? Wiedz, że jest to całkowicie naturalne zjawisko – jeśli chcesz coś podnieść z podłogi, staraj się przyklęknąć lub przykucnąć. Pamiętaj, że pieczenie w przełyku może być również spotęgowane poprzez noszenie ciasnych ubrań, dlatego wybieraj elementy garderoby nieuciskające brzucha.

Zgaga w ciąży – czego nie jeść?

Kluczowym krokiem w stronę dobrego samopoczucia i usprawnienia pracy układu pokarmowego jest zmiana nawyków żywieniowych. Zatem jak sprawnie poradzić sobie ze zgagą w ciąży? Czego nie jeść, żeby poczuć szybką ulgę? W pierwszej kolejności powinnaś zrezygnować z gorących, tłustych i smażonych potraw. Ponadto niewskazane są ostre przyprawy, ponieważ pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i wzmagają uczucie palenia w przełyku.

Leczenie zgagi może okazać się nieskuteczne bez wyeliminowania z jadłospisu wysokoprzetworzonej żywności, zwłaszcza słodyczy, fast foodów i słonych przekąsek – zawarte w nich barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku nie tylko szkodzą układowi trawiennemu, ale również przyczyniają się do rozwoju innych, znacznie poważniejszych chorób. Z menu ciężarnej powinny zniknąć także gazowane napoje, niektóre cytrusy, pomidory, octowe marynaty, mięta, cebula, czosnek oraz mocna kawa i herbata.

Co jeść na zgagę w ciąży?

Skoro już wiesz, jakie pokarmy odstawić, żeby uniknąć uciążliwego pieczenia w przełyku, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, co jeść na zgagę w ciąży i po jakie napoje sięgać. Doskonałym naturalnym lekarstwem na tego typu schorzenia są ziołowe herbatki, zwłaszcza te na bazie rumianku, imbiru oraz korzenia mniszka lekarskiego. Co więcej, w momencie kryzysu z pomocą przyjdą ci migdały, sok aloesowy oraz napar z siemienia lnianego, który powleka śluzówkę żołądka i przełyku, chroniąc je przed drażniącym działaniem soku żołądkowego.

W przypadku zgagi w ciąży istotny jest nie tylko dobór, ale również sposób przygotowywania potraw. Jeśli chodzi o obróbkę termiczną, najlepszą opcją jest grillowanie, pieczenie, duszenie oraz gotowanie w wodzie i na parze. Nie bez znaczenia jest także częstotliwość spożywania posiłków – zdecydowanie należy unikać przejadania się, dlatego trzy obfite dania zamień na kilka mniejszych. Ważne, aby były one lekkostrawne, ale jednocześnie wystarczająco sycące i odpowiednio zbilansowane. W trakcie ich konsumowania dokładnie przeżuwaj każdy kęs, a po jedzeniu odpoczywaj w pozycji siedzącej.

Niektóre produkty – nawet te powszechnie uznawane za zdrowe i odżywcze – mogą nasilać zgagę w ciąży. Niekiedy konieczne jest wyeliminowanie ich z jadłospisu.

Zgaga to schorzenie układu pokarmowego, które dotyczy większości przyszłych mam. Jej symptomy bywają bardzo uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zniwelowanie jej objawów – najskuteczniejszym z nich jest stosowanie diety nieobciążającej układu pokarmowego. Nie wiesz, co jeść na zgagę w ciąży, a jakich produktów unikać, żeby pozbyć się nieprzyjemnego pieczenia w przełyku ? Nie zwlekaj i poproś o pomoc doświadczonego dietetyka, który udzieli ci kilku praktycznych wskazówek, mając na uwadze zdrowie twoje i twojego maluszka. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie aptecznych lub domowych specyfików, skonsultuj ten pomysł ze swoim lekarzem.

Źródła:

  • https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/indigestion-and-heartburn/
  • https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12011-heartburn-during-pregnancy
  • https://www.healthline.com/health/pregnancy/heartburn-during-pregnancy#what-to-avoid
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4562453/
  • https://www.webmd.com/baby/guide/what-is-heartburn

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*