Zdrowe przekąski w ciąży

Ciąża to stan, w którym dochodzi do zawirowań hormonalnych, skutkujących wzmożonym lub obniżonym apetytem oraz zachciankami na rozmaite pokarmy. Wbrew powszechnym opiniom kobieta oczekująca dziecka nie musi rezygnować z podjadania między posiłkami, ale powinna zadbać o odpowiednią kaloryczność i wartość odżywczą wybieranych przez siebie przysmaków. Po jakie produkty sięgnąć, gdy nagle najdzie cię ochota na coś słodkiego lub słonego? Sprawdź, jakie kryteria wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o zdrowe przekąski w ciąży!

Dlaczego warto jeść przekąski w ciąży?

W wielu poradnikach dla przyszłych mam można spotkać się ze stwierdzeniem, że w ciąży należy jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Trudno się z tym nie zgodzić, bowiem nadmiar jedzenia, zwłaszcza tego przetworzonego, może przyczynić się do niebezpiecznego wzrostu wagi i szeregu przykrych konsekwencji zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się w niej płodu. Czy to oznacza, że przekąski w ciąży są absolutnie niewskazane? Wręcz przeciwnie!

Podjadanie między posiłkami w trakcie oczekiwania na dziecko może przynieść mnóstwo korzyści – zniwelować mdłości, zaspokoić zachcianki na określone pokarmy, zapobiec spadkom energii, a także pokryć dzienne zapotrzebowanie na kalorie, które z każdym trymestrem sukcesywnie się zwiększa. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie produkty są zalecane i kluczowy jest ich odpowiedni dobór. Czym kierować się, wybierając zdrowe przekąski w ciąży?

Wdrożenie zdrowych przekąsek do jadłospisu przyszłej mamy to idealny sposób na urozmaicenie jej diety i zadbanie o stosowną ilość substancji odżywczych.

Jakie przekąski w ciąży są dobre?

Dieta ciężarnej powinna bazować na pożywnych i nieprzetworzonych składnikach, obfitujących w niezbędne witaminy i minerały. Pamiętaj, że mają one za zadanie nie tylko zmniejszyć uczucie głodu, ale również wspomóc prawidłowy rozwój płodu. Wbrew pozorom jadłospis wcale nie musi być monotonny – można (a nawet trzeba!) uwzględnić w nim szeroką gamę produktów z każdej grupy. Poniżej znajdziesz propozycje przysmaków, które powinny przypaść do gustu każdej mamie.

Owoce

Nie ulega wątpliwości, że owoce – zarówno te świeże, jak i suszone – to prawdziwa skarbnica substancji odżywczych. Można znaleźć w nich nie tylko witaminy i mikroelementy, ale również silne przeciwutleniacze oraz błonnik pokarmowy, który reguluje perystaltykę jelit i chroni przed uporczywymi zaparciami – a te w ciąży zdarzają się niezwykle często. Co więcej, słodki smak owoców sprawia, że można z powodzeniem zastąpić nimi słodycze.

Warzywa

W zestawieniu zdrowych przekąsek w ciąży nie może zabraknąć oczywiście różnego rodzaju warzyw, zwłaszcza tych świeżych i surowych. Świetnie sprawdzi się tutaj papryka, ogórki czy kalarepa, które możesz pokroić w słupki i podać z hummusem lub ulubionym dipem. Podobnie jak owoce, składniki te obfitują w witaminy i sole mineralne, które wspomagają ważne procesy zachodzące w organizmie. Pamiętaj, aby dokładnie umyć je przed spożyciem!

Pestki i orzechy

Jeśli nie zmagasz się z alergią na pestki lub orzechy, zdecydowanie powinnaś uwzględnić je w swoim jadłospisie. Nie dość, że szybko zaspokajają głód, to jeszcze uchodzą za cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu, cynku, kwasu foliowego i innych związków, które skutecznie łagodzą nieprzyjemne objawy ciążowe, w tym mdłości. Na co dzień warto mieć pod ręką pestki dyni lub słonecznika, migdały, nerkowce oraz orzechy włoskie, makadamia i brazylijskie.

Nabiał

Wśród zalecanych przekąsek w ciąży można wymienić również nabiał, w szczególności ten niesłodzony i pozbawiony chemicznych dodatków. Możesz bez obaw sięgnąć po jogurt naturalny, kefir, maślankę czy twarożek. Produkty mleczne zawierają wapń oraz bakterie probiotyczne, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego.

Gorzka czekolada

Nie wyobrażasz sobie dnia bez słodyczy? Zatem postaw na gorzką czekoladę! Najlepszym wyborem będzie ta o wysokiej zawartości kakao (minimum 70%), ponieważ posiada najwięcej magnezu, flawonoidów i innych cennych substancji. Przysmak ten poprawia nastrój, obniża stres, a także korzystnie działa na pracę łożyska, reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Oczywiście należy spożywać ją w ograniczonych ilościach, najlepiej 2-3 kostki dziennie.

Koktajle

Koktajle doskonale sprawdzają się przy braku wolnego czasu lub obniżonym apetycie. Ich niewątpliwym atutem jest ogromna uniwersalność – możesz przygotować je na bazie wszystkich wyżej wymienionych składników i wyczarować tym samym prawdziwą bombę witaminową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do nich nieco dobrej jakości miodu, który stanowi znacznie zdrowszą alternatywę dla cukru.

Jakich przekąsek w ciąży unikać?

Na początek warto podkreślić, że wybór zdrowych przekąsek w ciąży to kwestia mocno indywidualna, która zależy od wielu różnych czynników. Jadłospis będzie inaczej wyglądał u kobiet niezmagających się z żadnymi schorzeniami, a jeszcze inaczej u przyszłych mam ze stwierdzoną cukrzycą ciążową czy alergiami pokarmowymi.

Istnieje pewna grupa składników, których powinny unikać wszystkie ciężarne, niezależnie od ich kondycji zdrowotnej. Należą do niej wysokoprzetworzone produkty, zwłaszcza te obfitujące w sztuczne barwniki, aromaty oraz tłuszcze trans. Mowa przede wszystkim o sklepowych słodyczach, słonych przekąskach oraz fast foodach.

Niemal u każdej kobiety oczekującej dziecka pojawiają się problemy z apetytem lub zachcianki na konkretne pokarmy. W tej sytuacji warto zaopatrzyć się w przysmaki, po które można sięgnąć bez większych wyrzutów sumienia. Wybierając zdrowe przekąski w ciąży, należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład, kaloryczność oraz zawartość witamin i minerałów. Potrzebujesz pomocy w rozpisaniu jadłospisu lub wskazówek odnośnie komponowania posiłków? Nie zwlekaj i zgłoś się do doświadczonego dietetyka, który chętnie podzieli się z tobą swoją wiedzą!

Źródła:

  • Wendolowicz, A., Stefanska, E., Ostrowska, L., 2014. Żywienie kobiet w okresie ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 20(3).
  • Jean T. Cox, MS, RD, LN, Sharon T. Phelan, MD Część 1. Bezpieczne odżywianie w czasie ciąży: obiektywna ocena ryzyka, Ginekologia po dyplomie 1/2010.
  • https://imid.med.pl/pl/aktualnosci/nowy-poradnik-zywienie-kobiet-w-okresie-ciazy-teoria-i-praktyka
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5682869/
  • https://www.eurekalert.org/news-releases/707618

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*