Czego nie pić w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Nawodnienie w ciąży to, zaraz obok zbilansowanej diety, jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na dobre samopoczucie przyszłej mamy i rozwój dziecka. Ciężarna powinna zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Na co warto postawić, a czego nie pić w ciąży? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule!

Dlaczego picie w ciąży jest ważne?

W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na płyny, dlatego nawodnienie organizmu przyszłej mamy to niezwykle istotna kwestia. Ich objętość i rodzaj mają wpływ na szereg elementów, w tym utrzymanie właściwej masy ciała, zapewnienie dobrego samopoczucia oraz sprawne oczyszczanie organizmu z toksyn.

Nawet niewielkie odwodnienie skutkuje zawrotami głowy, gorszą koncentracją i niepokojem. Stan ten dodatkowo objawia się brakiem sił. Od ilości wody w organizmie matki zależy także ilość płynu owodniowego, który stanowi naturalną ochronę dla rozwijającego się w jej brzuchu maluszka. Zmniejszenie jego objętości wskutek długotrwałego odwodnienia może prowadzić do pojawienia się zaburzeń wzrastania.

Kolejną zaletą regularnego picia jest łagodzenie dolegliwości ciążowych, w tym zgagi, wzdęć, opuchlizny oraz nudności. Wypijanie co najmniej 2,3 l wody dziennie zapobiega również zapaleniu dróg moczowych, które jest częstą przypadłością wśród ciężarnych. Najlepiej jeśli twoje zapotrzebowanie zostanie pokryte w 80% niegazowaną wodą.

Kobiety w ciąży powinny pić często, małymi łykami i nie czekać, aż pojawi się pragnienie.

Czego nie pić w ciąży? Poznaj listę zakazanych produktów!

Zanim zadbasz o dobre nawodnienie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego nie pić w ciąży. Poniższa lista przedstawia zakazane produkty, które negatywnie wpływają na przebieg ciąży, samopoczucie przyszłej mamy oraz rozwój płodu.

Alkohol

Spożywanie alkoholu jest bezwzględnie zakazane w trakcie trwania ciąży i karmienia piersią. Jest on uznawany za jedną z najniebezpieczniejszych substancji zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Wśród jego najpoważniejszych następstw wymienia się wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS), prowadzącego do licznych komplikacji. Nauka dowodzi, że alkohol z łatwością przenika przez łożysko i osiąga o wiele wyższe stężenie we krwi dziecka z uwagi na niedojrzałość jego układu trawiennego.

Energetyki

Napoje energetyczne stanowią zagrożenie dla płodu. Wynika to z wysokiej zawartości tauryny, kofeiny, dwutlenku węgla oraz cukru, które mogą nie tylko przyczyniać się do występowania dolegliwości trawiennych, ale również podnosić ciśnienie krwi i zaburzać rytm dobowy.

Niepasteryzowane mleko

Mleko uważane jest za doskonałe uzupełnienie pełnowartościowej diety kobiety w ciąży, jednak należy unikać produktów, które nie zostały poddane procesowi pasteryzacji. Są one niekiedy siedliskiem drobnoustrojów, a w konsekwencji – powodem rozwoju listeriozy, kampylobakteriozy lub salmonellozy. Pamiętaj, że ciężarne są o wiele bardziej narażone na zatrucie bakteriami i jego powikłania niż nieciężarne.

 Czego lepiej nie pić?

Skoro już wiesz, czego nie pić w ciąży, czas zastanowić się, które napoje należy ograniczyć w trakcie jej trwania. Kobiety spodziewające się dziecka powinny wystrzegać się picia mocnej kawy oraz herbaty ze względu na wysokie stężenie kofeiny. Ponadto warto zrezygnować ze słodzonych napojów o niewielkiej zawartości substancji odżywczych oraz gazowanej wody, która może wzmagać dolegliwości związane z układem trawiennym, w tym zgagę i wzdęcia.

W najbliższym czasie planujesz ciążę? Wyrób w sobie nawyk picia niegazowanej wody już dziś!

Odpowiednia podaż płynów jest istotną częścią diety w ciąży. Warunkuje ona zarówno dobre samopoczucie przyszłej mamy, jak i zrównoważony rozwój maluszka. Czego nie pić w ciąży? Najlepiej jeżeli ciężarna nie będzie sięgać po gazowane i słodkie napoje. Wśród bezwzględnie zakazanych produktów wymienia się alkohol, energetyki oraz niepasteryzowane mleko. Najzdrowsze źródło nawodnienia dla kobiet w ciąży stanowi niegazowana woda, która powinna pokrywać co najmniej 80% codziennego spożycia.

Źródło:

  • Wendolowicz, A., Stefanska, E., Ostrowska, L., 2014. Żywienie kobiet w okresie ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 20, 3, 341-345
  • Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013
  • https://imid.med.pl/pl/aktualnosci/nowy-poradnik-zywienie-kobiet-w-okresie-ciazy-teoria-i-praktyka
  • https://www.gov.pl/attachment/3146bf5a-4474-4cb8-86b2-34b1a3cd75ce

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*