Co pić żeby schudnąć

Poruszając temat odchudzania, zazwyczaj mówimy o tym, co jeść, jak ćwiczyć i w jaki sposób liczyć kalorie, żeby osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Niestety często zapominamy przy tym o płynach, które również odgrywają istotną rolę w całym tym procesie, ponieważ – jak się okazuje – mogą go przyspieszyć lub spowolnić. Co pić, żeby schudnąć i zadbać o swoje zdrowie? Które napoje ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Co pić, żeby schudnąć? Rola płynów w procesie odchudzania

Odchudzanie to dość złożony proces, który wymaga zmiany różnych nawyków – nie tylko tych związanych z odżywianiem. Dodatkowo należy zadbać o większą dawkę ruchu, stosowną regenerację oraz odpowiednie nawodnienie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki wodzie w naszym ustroju mogą zachodzić ważne reakcje biochemiczne. Płyny są potrzebne naszej krwi, mięśniom oraz mózgowi do prawidłowego funkcjonowania – usprawniają one oczyszczanie organizmu z toksyn, odpowiadają za regulowanie temperatury ciała, a także umożliwiają transportowanie, rozpuszczanie i wchłanianie rozmaitych substancji odżywczych. Zapewniając sobie solidną dawkę płynów, przyspieszysz swój metabolizm, poprawisz pracę jelit, a nawet uporasz się z napadami głodu. Nietrudno się domyślić, że wszystkie te elementy mają bardzo duże znaczenie w procesie redukcji wagi. Co pić, żeby schudnąć i przy okazji zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie?

Co pić podczas odchudzania – propozycje

Co pić na odchudzanie, żeby nie zaprzepaścić swoich starań o szczupłą sylwetkę, a wręcz przeciwnie? Przede wszystkim nie ulegaj reklamom magicznych koktajli i cudownych proszków do rozpuszczania w wodzie, które mają zapewnić ci talię osy w zaledwie kilka dni czy tygodni. Nie musisz wydawać krocie na suplementy diety – wiele niedrogich i skutecznych perełek kryje się w twojej lodówce lub kuchennej szafce.

Woda

Najlepszym możliwym wyborem w procesie redukcji wagi jest woda mineralna. Nie zawiera ona żadnych kalorii, a do tego smakuje neutralnie. Zapotrzebowanie na ten składnik zależy od kilku różnych czynników, ale warto wiedzieć, że dolny pułap dla zdrowej osoby dorosłej wynosi 2 litry dziennie lub – według niektórych wytycznych – 30 ml/kg masy ciała.

Herbata

Czarna, czerwona czy zielona herbata bez cukru również nie posiada żadnej wartości energetycznej, ale za to ma w sobie coś bardzo cennego, a mianowicie katechiny, teinę i polifenole, które zmniejszają apetyt, zwiększają metabolizm i wspomagają trawienie oraz spalanie tłuszczu. Ponadto korzystnie wpływają one na układ pokarmowy i profil lipidowy.

Ziołowe napary

Co pić, żeby schudnąć, jeśli nie herbatę? Na przykład ziołowe napary! Najlepiej sprawdzą się tutaj naturalne spalacze tłuszczu, np. imbir, kurkuma, pieprz cayenne i guarana, zioła zmniejszające apetyt, w tym babka płesznik, liście malin i morwa biała, oraz te pobudzające przemianę materii, do których zalicza się m.in. mniszek lekarski, mięta pieprzowa oraz krwawnik pospolity.

Kawa

Kawa to prawdziwy sprzymierzeniec odchudzających się osób – dzięki zawartości kofeiny usprawnia ona metabolizm, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a do tego zwiększa zdolności wysiłkowe, co przekłada się na wykonywanie bardziej efektywnych treningów. Oczywiście jedynym słusznym wyborem jest czarna kawa bez cukru oraz takich dodatków jak mleko czy śmietanka.

Koktajle

Jeśli szukasz smacznego i zdrowego urozmaicenia, możesz sięgnąć po koktajle, najlepiej takie, w których dominują warzywa. Komponując je z wartościowych składników, szybko zaspokoisz głód, dostarczysz sobie energii i uregulujesz pracę swoich jelit. Pamiętaj jednak, że taki koktajl może mieć sporo kalorii, więc warto wliczyć go do dziennego bilansu energetycznego.

Wbrew powszechnym opiniom woda gazowana nie jest gorszym wyborem od niegazowanej – oba rodzaje nawadniają w takim samym stopniu.

Co pić na noc, żeby schudnąć?

W wielu internetowych poradnikach znajdziesz całą gamę informacji na temat tego, co pić na noc, żeby schudnąć. Ich autorzy często polecają zieloną herbatę, ziołowe napary oraz różnego rodzaju soki i koktajle. Postaraj się podchodzić do takich wskazówek z pewną dozą ostrożności – pamiętaj, że herbata zawiera teinę, czyli odpowiednik kofeiny, więc gdy przygotujesz zbyt mocny napar, może on zakłócić twój sen. Dość ryzykowne jest także stosowanie niektórych ziół i przypraw, zwłaszcza tych działających pobudzająco czy moczopędnie – po kilku nocnych wizytach w toalecie rano raczej nie obudzisz się wyspany i zregenerowany. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, najbezpieczniej jest spożywać po prostu zwykłą wodę.

Jakich napojów unikać na diecie odchudzającej?

Skoro już wiesz, co pić podczas odchudzania, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich produktów unikać. Największym wrogiem twojej sylwetki – twojego zdrowia również – są kolorowe gazowane napoje, owocowe soki i nektary, napoje energetyzujące i izotoniczne, dosładzane kawy i herbaty oraz wody smakowe. Nawet jeśli na ich opakowaniach widnieją soczyste owoce, obszerna lista witamin i minerałów oraz hasła o magicznych odchudzających właściwościach, wiedz, że ze zdrowiem i spalaniem tkanki tłuszczowej mają one raczej niewiele wspólnego. Zwykle stanowią one obfite źródło cukrów prostych, które sprzyjają tyciu i napędzają apetyt. Z ostrożnością powinieneś podchodzić także do świeżo wyciskanych soków oraz alkoholu, który wręcz nasila chęci do podjadania.

Co pić, żeby schudnąć? Podsumujmy!

Odchudzanie to dość złożony proces, który wymaga wprowadzenia pewnych zmian w odżywianiu i stylu życia. Jeśli chcesz osiągnąć satysfakcjonujące efekty i cieszyć się szczupłą sylwetką, powinieneś zwracać uwagę nie tylko na to, co spożywasz i jak ćwiczysz, ale również na to, co na co dzień pijesz. Co pić, żeby schudnąć? Najlepszym wyborem jest czysta woda, ale równie dobrze możesz sięgnąć po niesłodzoną kawę i herbatę, ziołowe napary oraz – od czasu do czasu – warzywno-owocowe koktajle. Chciałbyś zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Nie zwlekaj i poproś o pomoc doświadczonego dietetyka, który pokaże ci, co pić na odchudzanie i nie tylko!

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4901052/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18787524/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24179891/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16076989/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26093535/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6273558/
  • https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-herbs

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*