Woda z owocami w szklankach - ile wody pić dziennie - pora-na-zdrowie.pl

Odpowiednie nawodnienie organizmu to jeden z kluczowych elementów do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Regularne picie wody ma na celu nie tylko zaspokoić pragnienie, ale również wspomóc szereg procesów zachodzących w ludzkim ciele. Ile wody dziennie powinna spożywać osoba dorosła, dziecko i kobieta w ciąży? Sprawdź, czym grozi zbyt niska podaż płynów w codziennej diecie i ustrzeż się przed przykrymi konsekwencjami!

Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Nie ulega wątpliwości, że woda to najważniejszy składnik ludzkiego organizmu – stanowi ona około 60% masy ciała i jest absolutnie niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Już nawet niewielkie odwodnienie może wywołać niepożądane objawy, które mają negatywny wpływ na kondycję psychofizyczną. Zatem ile wody pić dziennie, żeby móc cieszyć się jak najlepszym zdrowiem?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę fakt, że zapotrzebowanie na płyny zależy od wielu różnych czynników, w tym wieku, płci, wagi, diety, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności fizycznej. Zanim jednak dowiesz się, ile powinno się pić wody dziennie, sprawdź, jakie korzyści przyniesie ci jej regularne spożywanie i dlaczego jest tak niezwykle ważna!

Oczyszczenie organizmu

Woda wspomaga detoks organizmu – filtruje nerki i usuwa z niego uboczne produkty przemiany materii. Wypijając kilka szklanek wody dziennie, łatwiej pozbędziesz się toksyn i złogów, które mogą zaburzać pracę twoich organów wewnętrznych.

Łagodzenie bólu głowy

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że uporczywy ból głowy może wynikać właśnie z odwodnienia. Gdy tylko poczujesz nieprzyjemny ucisk w skroniach, od razu biegniesz po tabletkę przeciwbólową? Najpierw sięgnij po szklankę wody i sprawdź, co się wydarzy!

Niwelowanie zaparć

Regularne picie wody to idealne rozwiązanie niektórych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Odpowiednia podaż płynów zmiękcza masy kałowe w jelitach i tym samym ułatwia wypróżnianie. Jeśli chcesz sobie jeszcze bardziej ułatwić ten proces, postaw na wodę z sodą i magnezem.

Wspomaganie odchudzania

Popijając wodę, przyspieszasz metabolizm i hamujesz uczucie głodu. Ten ostatni często mylony jest z pragnieniem, więc gdy tylko poczujesz burczenie w brzuchu, weź kilka małych łyków. Ile wody dziennie pić, aby wspomóc proces odchudzania? W tym przypadku nie musisz obawiać się kalorii, więc pij tyle, ile potrzebujesz!

Redukcja zmęczenia

Czy wiesz, że nawet łagodne odwodnienie daje uczucie zmęczenia, a do tego zaburza pamięć i koncentrację? Gdy czujesz się osłabiony i znużony, zastąp kawę wodą – istnieje duże prawdopodobieństwo, że odzyskasz siły i przetrwasz dalszą część dnia bez dodatkowej dawki kofeiny.

Nawilżenie skóry

Regularnie odwiedzasz kosmetyczkę i stosujesz najdroższe kremy, a twoją największą zmorą wciąż jest przesuszona i zaczerwieniona skóra? To znak, że musisz nawilżyć ją od wewnątrz. Jeśli zlekceważysz ten problem, twoja skóra straci elastyczność, a na twarzy szybciej pojawią się zmarszczki.

Skuteczniejsza walka z infekcją

To, ile powinno się pić wody dziennie, jest mocno związane ze stanem twojego zdrowia. Jedno jest pewne – przy infekcji możesz potrzebować jej więcej niż zwykle. Płyny wspomagają usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń z organizmu, a do tego uzupełniają zapasy wody uszczuplone z powodu gorączki.

Ile wody dziennie powinien pić dorosły?

Jak już wiadomo, zapotrzebowanie na wodę jest kwestią indywidualną. Według zaleceń Instytutu Medycyny (IOM) mężczyźni powinni spożywać ponad 3 l wody dziennie, podczas gdy optymalna dawka dla kobiet wynosi około 2,5 l. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość płynów, postaraj się wypijać co najmniej 8 szklanek.

Oczywiście sytuacja zmienia się w przypadku upałów, choroby czy wzmożonej aktywności fizycznej. WHO zaleca, aby przy wysokich temperaturach wypijać co najmniej 4 litry wody w ciągu doby. Jeśli planujesz wykonać trening, pamiętaj o nawodnieniu zarówno przed, jak i po ćwiczeniach.

Przeziębienie, wymioty i biegunka to schorzenia, które mogą skutkować niebezpiecznym odwodnieniem. Ile wody pić dziennie, jeśli zmagasz się z którymś z powyższych? W przypadku dwóch pierwszych przyjmowanie płynów może być utrudnione, ale postaraj się nie schodzić poniżej 2 l.

Ile wody dziennie powinno pić dziecko?

Instytut Żywności i Żywienia opracował zalecenia odnośnie picia wody przez najmłodszych na podstawie ogólnoświatowych norm. W trakcie badań uwzględniono poszczególne etapy rozwoju dziecka, biorąc pod uwagę jego aktywność i potrzeby. Normy obowiązujące w Polce prezentują się następująco:

 • niemowlęta: 800 ml,
 • 1-3 lata: 1 300 ml,
 • 4-6 lat: 1 7000 ml,
 • 7-9 lat: 1 900 ml,
 • 10-12 lat: 2 100 ml (dziewczynki), 2 400 ml (chłopcy),
 • 13-15 lat: 2 200 ml (dziewczynki), 3 000 ml (chłopcy),
 • 16-18 lat: 2 300 ml (dziewczynki), 3 300 ml (chłopcy).

Ile wody dziennie powinna pić kobieta w ciąży?

Regularne picie wody w ciąży ma na celu nie tylko nawodnić organizm matki i dziecka, ale również uchronić ciężarną przed zaparciami, obrzękami oraz odwodnieniem wywołanym wymiotami. Nie ulega wątpliwości, że woda jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu. Co ciekawe, w ciągu doby dochodzi do wymiany około 450 ml płynów przez łożysko.

Zatem ile powinno się pić wody przez te 9 szczególnych miesięcy? Według Instytutu Matki i Dziecka zalecana dzienna ilość to 2,3 l. Warto sięgać przede wszystkim po niegazowaną wodę źródlaną i mineralną (nisko- i średniomineralizowaną) i popijać ją małymi łyczkami, aby równomiernie nawodnić komórki ciała. Nie mniej istotna jest jej jakość i optymalna temperatura (ok. 15°C).

Niezaprzeczalnym jest fakt, że bez wody nie ma życia. To właśnie ona gasi pragnienie, wspomaga ważne procesy zachodzące w organizmie i chroni przed mniej lub bardziej groźnymi schorzeniami. Ile wody dziennie powinieneś przyjmować, aby cieszyć się jak najlepszym samopoczuciem? Wiele zależy od twojego wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia.

Źródła:

 1. https://www.nap.edu/read/10925/chapter/6
 2. https://www.healthline.com/health/how-much-water-should-I-drink#recommendations
 3. who.int/water_sanitation_health/dwq/nutwaterrequir.pdf
 4. https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf
 5. https://imid.med.pl/pl/aktualnosci/nowy-poradnik-zywienie-kobiet-w-okresie-ciazy-teoria-i-praktyka
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20356431/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*