Kobieta mająca mdłości ciążowe - pora-na-zdrowie.pl

Mdłości to – tuż obok zgagi, zaparć, zaniku menstruacji i obrzęku piersi – jeden z pierwszych objawów ciąży. Dolegliwość ta dotyczy większości przyszłych mam i wynika najczęściej z zawirowań hormonalnych oraz nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Na szczęście można sobie z nią poradzić, wprowadzając stosowne modyfikacje do codziennego jadłospisu. Co jeść na mdłości ciążowe, żeby zniwelować nieprzyjemne symptomy? Zastosuj kilka praktycznych wskazówek i ciesz się porankami bez nudności!

Czym są mdłości w ciąży?

Mdłości to objaw wczesnej ciąży, który zazwyczaj daje o sobie znać 4-6 tygodni po zapłodnieniu. Czas ich trwania oraz poziom nasilenia to kwestia mocno indywidualna – niektóre kobiety nie doświadczają ich prawie wcale, podczas gdy inne nie są w stanie normalnie funkcjonować z powodu uporczywych nudności i wymiotów.

Nie bez powodu w wielu poradnikach dla ciężarnych mówi się o porannych mdłościach – w większości przypadków pojawiają się one właśnie nad ranem, najczęściej tuż po wstaniu z łóżka. Niestety nie zawsze mijają po wizycie w toalecie i potrafią utrzymywać się nawet przez cały dzień. Do tego nierzadko towarzyszy im zgaga, ból głowy, brak apetytu oraz ślinotok.

Według naukowców mdłości w ciąży mają ważne znaczenie ewolucyjne – uznawane są one za mechanizm obronny organizmu, który ma na celu uchronić matkę i rozwijający się w niej płód przed szkodliwymi substancjami z pożywienia. Przyczyn ich występowania jest co najmniej kilka – poznaj najważniejsze z nich i dowiedz się, co jeść na mdłości ciążowe, żeby poczuć się lepiej!

Mdłości dotyczą nawet 80% ciężarnych i są szczególnie uciążliwe w I trymestrze ciąży.

Przyczyny występowania mdłości w ciąży

Mówi się, że mdłości w ciąży to skutek zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej. Za główną sprawczynię przykrych symptomów uważa się gonadotropinę kosmówkową (hCG), która osiąga maksymalny poziom w pierwszym trymestrze. Nie bez znaczenia jest również stężenie progesteronu i estrogenów, które sukcesywnie wzrasta, pogłębiając problem.

Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna występowania mdłości u ciężarnych. Okazuje się, że mogą mieć one także podłoże psychosomatyczne – nadmierny stres, duża dawka emocji, przemęczenie i strach przed nowymi wyzwaniami to krótka droga do nasilenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Nie ulega wątpliwości, że mdłości to często wynik nieodpowiednich nawyków żywieniowych. To, co na co dzień ląduje na twoim talerzu, ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie twojego układu trawiennego i to nie tylko w ciąży. Zanim jednak dowiesz się, co jeść na mdłości ciążowe, warto poznać inne sposoby na ich zniwelowanie.

Jak złagodzić mdłości w ciąży?

Na początek należy podkreślić, że mdłości w ciąży nie zawsze są powodem do niepokoju – jak wiadomo, jest to naturalne zjawisko, które z czasem powinno ustąpić. Jeśli jednak towarzyszą im intensywne wymioty, ból brzucha, biegunka, gorączka lub znaczny spadek wagi, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Wiele ciężarnych zmagających się z nudnościami sięga od razu po apteczne specyfiki – a to duży błąd! Przyjmowanie leków na własną rękę jest absolutnie niewskazane i zawsze powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty. Warto mieć świadomość, że nie w każdym przypadku są one konieczne – przeważnie wystarczy zastosowanie domowych metod, wśród których kluczową rolę odgrywa zmiana codziennych nawyków.

Podstawą dobrego samopoczucia przyszłej mamy jest odpowiednie nawodnienie – jeśli zdarza ci się wymiotować, powinnaś na bieżąco uzupełniać podaż płynów, żeby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Aby uniknąć porannego kryzysu, postaraj się coś zjeść jeszcze przed wstaniem z łóżka – nie musi być to pełnowartościowy posiłek, a lekka i pożywna przekąska.

Kobiety spodziewające się dziecka są szczególnie wyczulone na intensywne smaki i zapachy – te ostatnie dotyczą nie tylko jedzenia, ale również perfum, środków czystości czy odświeżaczy powietrza. Jeżeli ty również należysz do tej grupy, zredukuj ich używanie do minimum i nie zapominaj o regularnym wietrzeniu mieszkania.

Doskonałym remedium na niektóre problemy trawienne jest uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej – oczywiście takiej zaleconej przez lekarza prowadzącego. Warto postawić m.in. na spacery oraz ćwiczenia, które cię relaksują i obniżają poziom stresu. Pamiętaj, że powinny one iść w parze ze zdrową i zbilansowaną dietą – co jeść na mdłości ciążowe, a czego unikać? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Istnieje kilka sposobów na złagodzenie mdłości w ciąży – większość z nich dotyczy diety i związanych z nią nawyków.

Mdłości w ciąży – co jeść i pić, żeby zniwelować przykre objawy?

Jak skutecznie poradzić sobie z mdłościami w ciąży? Co jeść i pić, żeby ukoić swój układ trawienny? W pierwszej kolejności powinnaś zrezygnować ze spożywania tłustych, smażonych potraw i wysokoprzetworzonych przekąsek. Zdecydowanie lepszym wyborem będą dania lekkostrawne, pozbawione kwaśnych i ostrych dodatków. Unikaj również przejadania się – zamiast trzech obfitych posiłków, przygotuj kilka mniejszych i zjedz je w równych odstępach czasu.

Czy wiesz, że niektóre pokarmy są wyjątkowo pomocne przy mdłościach i wymiotach? Ich wybór jest naprawdę duży! Na które z nich powinnaś zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka przykładów produktów i napojów, które warto uwzględnić w codziennym jadłospisie:

 • świeży imbir,
 • migdały,
 • źródła witaminy B6 (banany, ziemniaki, produkty zbożowe, chude mięso),
 • przekąski wysokobiałkowe,
 • napar z rumianku lub melisy,
 • herbata z liści malin,
 • cytryna (jako dodatek do napojów).

Mdłości to jeden z pierwszych objawów ciąży, który najczęściej nasila się w godzinach porannych. Połączone z wymiotami i osłabieniem, mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jeśli nie towarzyszą im inne niepokojące symptomy, możesz skutecznie leczyć je domowymi sposobami – podstawą jest zmiana codziennych nawyków, zwłaszcza tych związanych z odżywianiem. Nie wiesz, co jeść na mdłości ciążowe i jak komponować swoje posiłki? Nie bój się poprosić o pomoc doświadczonego dietetyka, który udzieli ci cennych wskazówek, mając na uwadze twoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Źródła:

 • https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/vomiting-and-morning-sickness
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/morning-sickness/symptoms-causes/syc-20375254
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3676933/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5107351/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231543/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818021/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*