Dieta przy łuszczycy stawowej - pora-na-zdrowie.pl

Łuszczycowe zapalenie stawów należy do grupy spondyloartropatii zapalnych – schorzeń o przewlekłym charakterze, wywołujących zapalenie licznych stawów. Dotyka ono w równym stopniu kobiety i mężczyzn, jednak u każdego pacjenta ma indywidualny przebieg. Czym jest ta jednostka chorobowa, jakie są jej przyczyny i jaką rolę odgrywa dobrze opracowana dieta przy łuszczycy stawowej w jej leczeniu?

Czym jest łuszczyca stawowa?

Łuszczyca stawowa, znana również jako łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), to nieuleczalna choroba, której etiologia nie została do tej pory poznana. Przypadłość pojawia się najczęściej między 20. a 50. rokiem życia, jednak jej młodzieńcza postać może również dotykać dzieci w wieku od 9 do 12 lat.

U każdego pacjenta łuszczyca stawowa rozwija się inaczej, przez co jest trudna do zdiagnozowania, co w konsekwencji opóźnia leczenie. Oprócz stawów i skóry schorzenie to może zająć paznokcie, serce, narząd wzroku, a nawet doprowadzić do powikłań miażdżycowych

Przyczyny i objawy łuszczycy stawowej

ŁZS daje różnorodne objawy – może ograniczać się tylko do jednej lokalizacji i wywołać zapalenie w obrębie pojedynczego stawu lub zająć kilka z nich. Choroba często występuje u pacjentów, u których stwierdzono już łuszczycę (1/3 chorych). W niektórych przepadkach pojawia się bez widocznych zmian skórnych, powodując problemy z postawieniem ostatecznej diagnozy.

Do najczęstszych rodzajów łuszczycy stawowej należą:

 • niesymetryczne zapalenie kilku stawów,
 • symetryczne zapalenie kilku stawów,
 • zapalenie dystalnych stawów międzypaliczkowych,
 • postać osiowa,
 • postać okaleczająca.

Skutkiem powyższych podtypów dolegliwości mogą być ból i sztywność stawów, zapalenie przyczepów ścięgnistych, dna moczanowa, deformacja stawów, a nawet destrukcja stawowa.

Wśród przyczyn łuszczycy stawowej wymienia się zakażenia wirusowe i bakteryjne, urazy mechaniczne, niektóre leki, a nawet przewlekły stres. Dużą rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne, w szczególności obecność antygenu HLA-B27.

Dieta przy łuszczycy stawowej – najważniejsze zasady

ŁZS jest chorobą o charakterze nawrotowym. Oprócz podstawowej farmakologii pacjentom zaleca się obniżenie poziomu stresu, wypoczynek, zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym, a także stosowanie odpowiedniej diety.

Dieta przy łuszczycy stawowej to, zaraz po leczeniu farmakologicznym, jeden z najważniejszych czynników, które mogą mieć realny wpływ na złagodzenie przebiegu choroby.

Jadłospis powinien składać się z pełnowartościowych posiłków, opartych na substancjach wyciszających stany zapalne. Najważniejszym zaleceniem w diecie przy łuszczycy stawowej jest zadbanie o odpowiednią wagę – nadwaga i otyłość nie tylko obciążają stawy, ale również przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.

Ponadto w ŁZS ważne jest wyrównanie niedoborów pokarmowych oraz odpowiednia suplementacja wapniem i witaminą D, która jest silnym modulatorem układu immunologicznego. Należy również bezwzględnie wyeliminować składniki prowadzące do zaostrzenia przebiegu choroby.

Dieta przy łuszczycy stawowej – co jeść?

Dieta przy łuszczycy stawowej powinna być urozmaicona i bogata we wszystkie najważniejsze mikroelementy. Każdego dnia należy sięgnąć po sowitą porcję warzyw liściastych oraz kiszonek, które dbają o dobrą pracę jelit i tym samym wspomagają układ odpornościowy.

Zaleca się, aby pacjenci stawiali na źródła flawonoidów, karotenoidów, a także sulforafanu o właściwościach przeciwzapalnych. Ten ostatni znaleźć można w brokułach, jarmużu, brukselce, kapuście, wasabi, rukoli, gorczycy oraz rzodkiewce. Na talerzu powinny zagościć również czerwone warzywa bogate w fitozwiązki oraz owoce jagodowe obfitujące w antocyjany.

Komponując posiłki, pamiętaj o włączeniu do nich dobrych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, obecnych w tłustych rybach, oleju lnianym, orzechach włoskich czy nasionach chia. Oprócz podstawowych składników warto zadbać o przyprawy, które wyciszają stany zapalne. Do tych należą przede wszystkim kurkuma, imbir i czosnek.

Dieta przy łuszczycy stawowej – czego unikać?

W diecie przy łuszczycy stawowej należy szczególnie uważać na produkty przetworzone, słodzone i gazowane napoje, słodkie i słone przekąski, produkty typu light oraz instant, a także mieszanki przyprawowe z dużą zawartością soli i cukru.

Wśród innych elementów, które mogą zaostrzać reakcję autoimmunologiczną organizmu, znajdują się produkty glutenowe, miód, alkohol, a także czerwone mięso, które mogą negatywnie wpływać na stężenie markerów zapalnych.

Oprócz dobrej diety przy łuszczycy stawowej, obfitującej w pełnowartościowe produkty, do codziennej rutyny warto wdrożyć aktywność fizyczną, która pozytywnie wpłynie na samopoczucie i zmniejszy ryzyko nadwagi.

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba o charakterze nawrotowym, która ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Oprócz tradycyjnego leczenia farmakologicznego warto zadbać o zbilansowaną i zdrową dietę przy łuszczycy stawowej. Stawianie na odpowiednie produkty oraz eliminacja tych niewskazanych może skutecznie złagodzić jej przebieg i poprawić samopoczucie.

Źródła:

 • Stawczyk M. i wsp.: Znaczenie diety w łuszczycy — przewlekłej układowej chorobie zapalnej. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 3, 205–212.
 • https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/588/original/7-26.pdf?1481120890
 • Basiora A., Pietrzak A., Chodorowska G., Łuszczycowe zapalenie stawów. Borgis – Nowa Medycyna 2003; 1.
 • Gudjonsson J.E., Karason A., Runarsdottir E.H. i wsp., Distinct Clinical Differences Between HLA-Cw*0602 Positive and Negative Psoriasis Patients – An Analysis of 1019 HLA-C- and HLA-B-Typed Patients. Journal of Investigative Dermatology 2006; 126: 740–745.
 • Sudoł-Szopińska I., Matuszewska G., Kwiatkowska B. i wsp., Diagnostic imaging of psoriatic arthritis. Part I: etiopathogenesis, classifications and radiographic features. Journal of Ultrasonography 2016; 16: 65–77.
 • Szczerkowska-Dobosz A., Rębała K., Lange M. i wsp., Korelacja allelu HLA-Cw*06 z wczesnym początkiem łuszczycowego zapalenia stawów. Postępy Dermatologii i Alergologii 2006; 4 (XXIII).
 • Sokolik R., Poradnik dla pacjentów. Łuszczycowe zapalenie stawów; Termedia 2015, ISBN: 978-83-7988-413-1.
 • Tłustochowicz W., Świerkot J., Stanisławska-Biernat E., Łuszczycowe zapalenie stawów Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Reumatologia 2016; supl. 1: 22–25.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*