Szpinak a łuszczyca - pora-na-zdrowie.pl

Szpinak uchodzi za jeden z fundamentów dobrze zbilansowanej diety. Produkt ten jest źródłem wielu substancji odżywczych, dzięki czemu stanowi doskonałą prewencję chorób wzroku, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza stres oksydacyjny. Czy będzie on równie skuteczny w przypadku łuszczycy? Szpinak a łuszczyca – czy warto wdrożyć ten składnik do diety dedykowanej osobom cierpiącym na tę chorobę autozapalną?

Jakie wartości odżywcze ma szpinak?

Szpinak wymieniany jest wśród najcenniejszych produktów codziennej diety – świetnie sprawdza się w licznych przekąskach, a także oferuje całe spektrum zdrowych substancji. Do największych zalet tego składnika należy przede wszystkim bogactwo przeciwutleniaczy w postaci flawonoidów i karotenoidów, wspierających organizm w walce ze stresem oksydacyjnym i procesami zapalnymi.

Szpinak obfituje w witaminę C, A i E oraz kwas foliowy. Ponadto można w nim znaleźć takie mikroelementy jak magnez, potas, selen oraz mangan. Obecność peptydów w szpinaku przyczynia się do utrzymania naczyń krwionośnych w dobrej kondycji, przeciwdziałając takim schorzeniom jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.

Żelazo, fosfor, a także witamina B1 i B2 w szpinaku odgrywają kluczową rolę w przemianach energetycznych zachodzących w organizmie, zawarty w nim błonnik usprawnia perystaltykę jelit, a luteina i zeaksantyna odpowiedzialne są za prewencję chorób plamki żółtej.

Aby w pełni wykorzystać potencjał mikroelementów w szpinaku, wybieraj ciemnozielone liście, bez oznak więdnięcia lub żółknięcia.

Szpinak a łuszczyca – czy produkt ten powinien zostać włączony do diety?

Szpinak a łuszczyca — zagadnienie to często nurtuje pacjentów zmagających się z tą jednostką chorobową. Jakie są przeciwwskazania do wdrożenia szpinaku do diety? Składnik ten charakteryzuje się wysoką zawartością szczawianów, dlatego osoby chorujące na zapalenie stawów, schorzenia reumatyczne oraz dnę moczanową powinny na niego szczególnie uważać. Jego podaż w diecie może również przyczynić się do zmniejszenia wchłaniania wapnia, żelaza i jodu z innych pokarmów.

Szpinak to zdrowe źródło cennych mikroelementów. Wykazuje on działanie zmniejszające negatywne skutki stresu oksydacyjnego, a także obfituje w witaminy, minerały i fitozwiązki, które mogą skutecznie wpływać na łagodzenie dokuczliwych objawów łuszczycy. Szpinak a łuszczyca – korzyści z włączenia tego produktu do diety są naprawdę liczne, jednak należy mieć świadomość, że zmniejsza on wchłanianie kilku innych pierwiastków.

Źródła:

  • https://www.psoriasis.org/advance/whats-the-deal-with-the-anti-inflammatory-diet/
  • https://www.healthline.com/health/psoriasis/food-triggers-for-psoriasis#foods-to-eat
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31634384/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30865402/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*