Pomidory a łuszczyca

Łuszczyca to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która objawia się charakterystycznymi zmianami na skórze. Jest to schorzenie przewlekłe i nawracające, które występuje u ok. 2% światowej populacji. Niestety nie da się jej całkowicie wyleczyć, a jedynie złagodzić jej symptomy za pomocą aptecznych specyfików oraz odpowiedniej diety. Jak powinien wyglądać jadłospis osoby z tą przypadłością? Czy mogą znaleźć się w nim warzywa psiankowate? Pomidory a łuszczyca – co warto o nich wiedzieć?

Czym jest łuszczyca i jaką dietę przy niej stosować?

Łuszczyca to choroba, w której występują okresy remisji i zaostrzeń. Przyczyny jej występowania nie są do końca znane – wśród tych najbardziej prawdopodobnych wymienia się czynniki genetyczne i środowiskowe, nadmierny stres oraz infekcje bakteryjne. Co prawda nie jest ona uleczalna, jednak można łagodzić jej objawy poprzez stosowanie leków oraz zmianę nawyków żywieniowych.

Osoby zmagające się z łuszczycą powinny sięgać przede wszystkim po produkty bogate w składniki odżywcze, zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Nie mniej istotna jest witamina D, która wspomaga proces regeneracji naskórka. Warto wspomnieć również o przeciwutleniaczach, które hamują namnażanie się wolnych rodników.

Aby dostarczyć swojemu organizmowi niezbędne witaminy i minerały, warto uwzględnić w jadłospisie tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, pełnoziarniste zboża, rośliny strączkowe oraz świeże owoce i warzywa. Czy wśród tych ostatnich mogą znaleźć się warzywa psiankowate? Jaka istnieje zależność pomiędzy pomidorami a łuszczycą?

Jakie wartości odżywcze mają pomidory?

Zanim dowiesz się o wpływie pomidorów na przebieg łuszczycy, warto poznać ich właściwości. Jedno jest pewne – mogą one korzystnie działać na zdrowie, a to wszystko za sprawą wysokiej zawartości substancji odżywczych, zwłaszcza potasu, pektyn, witamin C, A i E, bromu oraz likopenu, który uznawany jest za najsilniejszy przeciwutleniacz z grupy karotenoidów.

Z jakimi korzyściami wiąże się spożywanie pomidorów? Warzywa te zapobiegają miażdżycy, obniżają poziom „złego” cholesterolu, regulują ciśnienie krwi i usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto wspomagają trawienie, wzmacniają odporność, a nawet zmniejszają ryzyko występowania niektórych nowotworów. Czy o ich zbawiennych właściwościach można mówić również w kontekście łuszczycy?

Pomidory a łuszczyca – czy można uwzględnić je w jadłospisie?

Coraz częściej pojawiają się pogłoski, że warzywa psiankowate – w tym pomidory – mogą szkodzić osobom zmagającym się z chorobami autoimmunologicznymi. Za ich niekorzystny wpływ na zdrowie obwiniane są głównie glikoalkaloidy, czyli naturalne pestycydy, które mają za zadanie odstraszać owady. Mówi się, że mogą one zwiększać przepuszczalność bariery jelitowej i tym samym nasilać stany zapalne.

Warto mieć na uwadze fakt, że wspomniane związki obecne są głównie w niedojrzałych, zielonych pomidorach, a nie w tych intensywnie czerwonych i dojrzałych. Co więcej, ich wpływ na nasilanie stanów zapalnych nie został jednoznacznie potwierdzony. Czy to oznacza, że można spożywać pomidory przy łuszczycy? Wszystko zależy od twojego samopoczucia – dokładnie obserwuj swój organizm i na tej podstawie dokonuj wyborów żywieniowych.

Wpływ warzyw psiankowatych – w tym pomidorów – na nasilanie stanów zapalnych przy chorobach autoimmunologicznych nie został jednoznacznie potwierdzony.

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, która wymaga nie tylko stosowania aptecznych specyfików, ale również wprowadzenia modyfikacji do codziennego jadłospisu. Według powszechnych opinii w pierwszej kolejności należy wykluczyć warzywa psiankowate. Pomidory a łuszczyca – czy istnieje między nimi jakakolwiek zależność? Do tej pory oficjalnie nie potwierdzono wpływu powyższych warzyw na nasilanie stanów zapalnych, więc o ich wprowadzeniu lub wyeliminowaniu z diety powinno decydować przede wszystkim twoje samopoczucie.

Źródła:

  • https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/6222
  • https://wydawnictwo.pttz.org/wp-content/uploads/2017/12/03_Cieslik.pdf
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32751360/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5453925/
  • https://www.psoriasis.org/dietary-modifications/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*