Dieta przy łuszczycy paznokci - o czym musisz pamiętać

Łuszczyca paznokci należy do grupy schorzeń dermatologicznych i najczęściej występuje u pacjentów zmagających się z łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS) oraz łuszczycą. Jej diagnostyka jest utrudniona przez objawy, które w początkowej fazie przypominają szereg innych schorzeń. Czym jest ta jednostka chorobowa i jak ważna jest dobrze opracowana dieta przy łuszczycy paznokci?

Czym jest łuszczyca paznokci?

Jak w przypadku wielu chorób autoimmunologicznych, dokładne przyczyny łuszczycy paznokci nie są znane. Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania na tę przypadłość są predyspozycje genetyczne, wzmożony stres, czynniki środowiskowe, a nawet grzyby z rodzaju Candida albicans.

Badania naukowe pokazują, że łuszczyca paznokci pojawia się najczęściej wśród osób, które już chorują na łuszczycę lub ŁZS. Schorzenie występuje nieco częściej w populacji kobiet niż mężczyzn. Łuszczyca paznokci wywołuje różne objawy, w zależności od tego, która tkanka zostaje dotknięta chorobą (łożysko, macierz, płytka paznokcia).

Do najczęściej występujących symptomów w łuszczycy paznokci należą:

  • naparstkowanie paznokcia (charakterystyczne zagłębienia w płytce),
  • onycholiza paznokcia (oddzielanie się płytki od paznokcia),
  • rogowacenie podpaznokciowe (zgrubienia i bruzdy w obrębie płytki).

Leczenie łuszczycy paznokci zależne jest od stanu zdrowia pacjenta oraz rozległości choroby. Podstawą terapii są zazwyczaj leki miejscowe (np. glikokortykosteroidy), a jeśli to nie przynosi rezultatów – leczenie ogólne. Wśród innych metod wymienia się również fototerapię, laseroterapię i terapię immunobiologiczną.

Odpowiednia dieta przy łuszczycy paznokci, zaraz obok leczenia farmakologicznego, to jeden z elementów łagodzenia objawów dermatozy.

Dieta przy łuszczycy paznokci – o czym należy pamiętać?

Właściwie dobrana dieta przy łuszczycy paznokci może skutecznie wyciszyć uporczywe symptomy tej jednostki chorobowej. Codzienny jadłospis powinien opierać się na zbilansowanych posiłkach, które zapobiegną niedoborom pokarmowym.

Wśród najważniejszych substancji, które leżą u podstaw menu pacjentów, warto wymienić wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminę D, B i A, a także cynk. Na liście niewskazanych elementów widnieją przetworzone produkty, nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans i węglowodany proste.

Dieta przy łuszczycy paznokci – co jeść?

Jednym z najważniejszych zaleceń w diecie przy łuszczycy paznokci jest komponowanie posiłków obfitujących w mikroelementy oraz promujących dobrą pracę układu odpornościowego, wyciszającą toczący się w organizmie stan zapalny.

Na talerzu pacjentów z łuszczycą paznokci powinny pojawić się karotenoidy, a także bogactwo antyoksydantów, w tym sulforafanu i flawonoidów. Najlepiej jeśli przekąski w diecie przy łuszczycy paznokci opierają się na pełnoziarnistych produktach, strączkach, chudym mięsie, tłustych rybach oraz nasionach oleistych.

Kierując się powyższymi zasadami, zdrowy jadłospis należy budować na bazie warzyw i owoców, a także dobrej jakości produktów odzwierzęcych. Zdrowym uzupełnieniem dań będą przeciwzapalne przyprawy, w tym imbir, czosnek oraz kurkuma. Pacjenci z dermatozą powinni również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i aktywności fizycznej.

Dieta przy łuszczycy paznokci powinna być skomponowana w taki sposób, aby zapobiegać rozwojowi nadwagi i otyłości, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.

Dieta przy łuszczycy paznokci – czego unikać?

Dieta przy łuszczycy paznokci powinna bezwzględnie wykluczać przetworzone pokarmy. Czego unikać w szczególności? Lista zakazanych produktów uwzględnia wszystkie artykuły spożywcze z długim składem, obfitujących w cukry proste i sól, a także gazowane napoje oraz słone i słodkie przekąski. Pacjenci powinni również zadbać o eliminację z jadłospisu składników, które mogą zaostrzać uporczywe objawy, w tym czerwonego mięsa, glutenu, miodu oraz alkoholu.

Łuszczyca paznokci to choroba autoimmunologiczna, której podłoże nie jest do końca znane. Oprócz wprowadzenia leczenia miejscowego – a w niektórych przypadkach ogólnego – ważnym elementem jest zadbanie o dobrą dietę przy łuszczycy paznokci. Potrzebujesz pomocy w ułożeniu zdrowego menu? Nie bój się poprosić o nią wykwalifikowanego specjalistę!

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30521057/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33745632/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35133106/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32741010/
  • Stawczyk M. i wsp.: Znaczenie diety w łuszczycy – przewlekłej układowej chorobie zapalnej. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 3, 205–212.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*