Dieta a łuszczyca u dzieci - pora-na-zdrowie.pl

Łuszczyca to schorzenie dermatologiczne, które dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Choć objawy w przypadku obydwu grup mogą się między sobą różnić, mają one jeden punkt wspólny – znacznie obniżają komfort życia. Niestety łuszczyca jest chorobą nieuleczalną – można jedynie łagodzić jej symptomy, stosując m.in. specjalistyczne preparaty do pielęgnacji i sięgając po odpowiednie pokarmy. Jak dokładnie przebiega łuszczyca u dzieci? Dieta i odpowiednia pielęgnacja – dlaczego powinny iść ze sobą w parze?

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to choroba przewlekła, której głównym objawem jest nadmierne rogowacenie naskórka. Zmiany chorobowe widoczne są na różnych częściach ciała, włączając w to łokcie, kolana i skórę głowy. Według oficjalnych statystyk na łuszczycę cierpi ok. 2% populacji, w tym dzieci.

Łuszczyca zaliczana jest do grupy chorób nawracających, jednak nie można się nią zarazić. Pomimo licznych i dogłębnych badań przyczyny jej występowania nie są do końca znane – wiele wskazuje na to, że jest to schorzenie na tle autoimmunologicznym, środowiskowym oraz genetycznym.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko osoby chorej na łuszczycę odziedziczy chorobę po swoim rodzicu. Jeśli dotyczy ona zarówno ojca, jak i matki, ryzyko to wzrasta do ok. 70%, co oznacza, że dziedziczenie powyższego schorzenia jest bardzo wysokie.

Objawy łuszczycy u dzieci i dorosłych mogą się nieznacznie różnić. U najmłodszych zmiany częściej pojawiają się w obrębie twarzy, w tym powiek i małżowin usznych, a także pachwin, pośladków, pępka, pach oraz narządów płciowych.

Różnice w symptomach można zauważyć również w wyglądzie zmian skórnych. Dzieci rzadziej miewają charakterystyczną łuskę, natomiast częściej występują u nich plamy rumieniowo-obrzękowe oraz łuszczące się, wyraźnie ograniczone tarczki. Co więcej, ich skóra jest zaczerwieniona, nadmiernie przesuszona i mocno swędząca.

W jaki sposób można złagodzić przykre objawy łuszczycy u dzieci? Dieta i właściwa pielęgnacja to dwa sposoby na poprawę komfortu życia chorego, niezależnie od jego wieku.

Jakie są przyczyny występowania łuszczycy u dzieci?

Łuszczyca to podstępna choroba, która może długo pozostawać uśpiona. U dzieci ujawnia się zazwyczaj po 10. roku życia, choć znane są przypadki występowania tego schorzenia u maluchów w wieku poniżej 2 lat. W jakich sytuacjach najczęściej daje o sobie znać?

Pierwsze symptomy łuszczycy pojawiają się zazwyczaj pod wpływem czynnika prowokującego. Jest to najczęściej zakażenie grzybicze (np. Candida albicans), bakteryjne (np. Bacillus cereus) lub wirusowe (np. ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka). Co ciekawe, objawy mogą pojawić się nawet wskutek próchnicy zębów oraz zarażenia pasożytami.

Do wystąpienia, a następnie nasilenia objawów łuszczycy może przyczynić się stres oraz okres dojrzewania, kiedy w młodych organizmach zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne. Warto pamiętać, że wywołać je może nawet zwykłe otarcie naskórka, zadrapanie, skaleczenie, oparzenie oraz ukąszenie owada.

Łuszczyca u dzieci a dieta – najważniejsze zasady

W przypadku łuszczycy u dzieci dieta ma ogromne znaczenie. Przy komponowaniu jadłospisu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, w tym jakość składników oraz częstotliwość spożywania posiłków. Przy tym schorzeniu kluczowe jest wzmacnianie odporności, więc w codziennym menu nie powinno zabraknąć produktów bogatych w niezbędne witaminy i minerały.

Inną istotną rolą diety jest wspomaganie procesów metabolicznych, w których swój udział mają nerki, jelita, wątroba, skóra oraz płuca. Każdy z wymienionych narządów pomaga neutralizować toksyny i usuwać je z organizmu. Warto mieć również na uwadze fakt, że na łuszczycę bardziej narażone są dzieci otyłe – pierwszym krokiem powinna być więc redukcja wagi przeprowadzona pod czujnym okiem lekarza lub dietetyka.

Żywienie dzieci borykających się z łuszczycą to kwestia indywidualna. Niektórzy rodzice chwytają się mocno eliminacyjnych diet, które nie dość, że nasilają objawy, to jeszcze prowadzą do groźnych niedoborów pokarmowych. Jednym z przykładów jest dieta bezglutenowa, której skuteczność nie została do końca potwierdzona, chyba że mamy do czynienia z osobami zmagającymi się z celiakią.

Co jeść w przypadku łuszczycy u dzieci?

Istnieje pewna grupa produktów, która jest szczególnie polecana w przypadku łuszczycy u dzieci. Dieta najmłodszych powinna obfitować w składniki o działaniu przeciwzapalnym, czyli te zawierające wielonienasycone kwasy omega-3, antyoksydanty, flawonoidy, polifenole, błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, witaminę C, D, A i E oraz selen i cynk.

Powyższe substancje odżywcze nie tylko niwelują stany zapalne w organizmie, ale również chronią go przed skutkami stresu oksydacyjnego. Zatem po jakie produkty warto sięgać? Na liście zdecydowanie powinny znaleźć się takie pozycje, jak:

 • warzywa i owoce (jarmuż, czosnek, brokuły, dynia, jagody, truskawki, marchew),
 • orzechy, nasiona i pestki,
 • tłuste ryby morskie (tuńczyk, makrela, łosoś, śledź, sardynki),
 • kakao,
 • oleje roślinne (rzepakowy, oliwa z oliwek),
 • pełnoziarniste zboża,
 • jajka.

Warto dodać, że przy łuszczycy bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Zbyt niska podaż płynów w diecie może nasilić objawy choroby i dodatkowo wywołać inne nieprzyjemne symptomy, w tym osłabienie, zaburzenie koncentracji, wahania nastroju, bóle i zawroty głowy oraz suchość skóry.

W przypadku łuszczycy u dzieci ważna jest nie tylko właściwa pielęgnacja skóry, ale również zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednie nawodnienie.

Łuszczyca u dzieci – jakich produktów unikać?

Jakich produktów należy unikać przy łuszczycy u dzieci? Dieta nie powinna bazować na wysokoprzetworzonej żywności, czyli słodyczach, fast foodach i kolorowych napojach. Warto ograniczyć również mleko i jego przetwory, czerwone mięso, tanie wędliny oraz ostre przyprawy. Jadłospis powinien być jak najbardziej urozmaicony, aby zawarte w nim posiłki były smaczne i atrakcyjne wizualnie, co jest szczególnie ważne w przypadku małych niejadków.

Łuszczyca to choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jej przyczyny nie są do końca znane, choć coraz częściej mówi się o podłożu genetycznym, środowiskowym i autoimmunologicznym. Niestety jest ona nieuleczalna, a objawy dokuczliwe. Można je jednak skutecznie łagodzić poprzez zmianę nawyków żywieniowych i odpowiednią pielęgnację skóry. W przypadku łuszczycy u dzieci dieta powinna być zbilansowana i bogata w cenne substancje odżywcze. Nie wiesz, jak prawidłowo skomponować jadłospis? Zatem skonsultuj się z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem.

Źródła:

 • https://www.healthline.com/health/psoriasis/psoriasis-in-children#triggers
 • https://link.springer.com/article/10.1007/s40272-015-0137-1
 • https://www.psoriasis.org/children-with-psoriasis/
 • https://www.psoriasis.org/dietary-modifications/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4285384/
 • https://kidshealth.org/en/parents/psoriasis.html
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6471628/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25938378/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*