Swędzenie -dieta przy łuszczycy skóry - pora-na-zdrowie.pl

Łuszczyca skóry to dermatologiczne schorzenie o charakterze autozapalnym. Jej rozwój warunkowany jest szeregiem czynników, a złe nawyki żywieniowe mogą dodatkowo pogarszać stan pacjentów. Czy dobrze opracowana dieta przy łuszczycy skóry pozytywnie wpłynie na wyciszenie nawracających ognisk zapalnych? Jakich produktów unikać, a jakie wdrożyć do codziennego menu? Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Czym jest łuszczyca skóry?

Łuszczyca skóry to przewlekłe schorzenie autoimmunologiczne o charakterze nawrotowym, dotyczące ok. 3% populacji. U jej podłoża leży nadmierna proliferacja naskórka, która w tym przypadku jest przyspieszona i trwa od 3 do 4 dni zamiast pełnego 28-dniowego cyklu. Skutkuje ona mało estetycznymi wykwitami skórnymi, w postaci czerwonych grudek pokrytych żółtawą lub srebrzystą łuską.

W przebiegu łuszczycy skóry wyróżnia się współistnienie innych jednostek chorobowych, w tym chorób reumatoidalnych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, a niekiedy stłuszczenia wątroby. Podstawowe leczenie obejmuje podawanie leków sterydowych mających na celu uspokoić stan zapalny. Jednak w dłuższej perspektywie farmakoterapia oparta na tej grupie specyfików może prowadzić do wielu negatywnych skutków zdrowotnych.

Z uwagi na to, że łuszczyca skóry jest chorobą nawracająca, najlepiej wprowadzić drobne zmiany w codziennych nawykach, które pomogą zmniejszyć liczbę remisji. Jednym z podstawowych narzędzi jest w tym przypadku dobrze zbilansowana dieta przy łuszczycy skóry.

Przyczyny i objawy łuszczycy skóry

Przyczyny występowania łuszczycy skóry nie są do końca znane. Wśród czynników mających największy wpływ na jej rozwój wymienia się przede wszystkim genetykę, środowisko oraz podłoże autoimmunologiczne. Co ciekawe, procesy prowadzące do wywołania choroby mogą zostać uruchomione nawet przez ukąszenie owada, nadwagę, zaburzenia hormonalne czy przewlekły stres.

Podstawowym objawem łuszczycy skóry są wspomniane wcześniej wykwity skórne pokryte bladoszarą łuska. Wśród innych elementów, które powinny zwrócić twoją uwagę, znajdują się zaczerwienienia, świąd, pękanie skóry, ból, a także krwawienie. Zmiany pojawiają się w wyniku zaburzonego procesu regeneracji naskórka, który prowadzi do zbyt szybkiego jego nawarstwiania. Obszary na ciele, które zwykle zostają objęte łuszczycą, to kolana, łokcie, plecy, stopy, dłonie, a nawet twarz.

Oprócz ograniczenia czynników zaogniających zapalenie, takich jak stres, postaw na dobrze opracowaną dietę przy łuszczycy skóry, która skutecznie je wyciszy.

Dieta przy łuszczycy skóry – najważniejsze zasady

Oprócz podrażnień mechanicznych, infekcji, wzmożonego stresu, a także niepożądanych reakcji po niektórych lekach źle zbilansowana dieta przy łuszczycy skóry wymieniana jest wśród najważniejszych bodźców, które mogą zaostrzyć przebieg schorzenia.

Aby złagodzić symptomy, zadbaj o pełnowartościowe posiłki każdego dnia. Jeśli borykasz się z nadwagą lub otyłością, zrzuć nadprogramowe kilogramy w sposób zrównoważony i zdrowy.

Niekiedy pogorszenie twojego stanu może być spowodowane niedoborami pokarmowymi. Wśród najbardziej niedoborowych pierwiastków i witamin w przypadku tej jednostki chorobowej wymienia się selen, potas, cynk, wapń, magnez, a także witaminę A i E oraz te z grupy B.

Zdrowe nawyki to nie tylko te związane z dobrą dietą przy łuszczycy skóry, ale również eliminacja alkoholu i tytoniu, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz suplementacja witaminą D, która odpowiada za regulację cyklu komórkowego.

Dieta przy łuszczycy skóry – co jeść?

Jak skutecznie zmniejszyć stany zapalne przy pomocy diety przy łuszczycy skóry? Na jakie produkty warto postawić, aby poprawić swój stan zdrowia i samopoczucie? Naucz się komponować nieskomplikowane posiłki, które obfitują w pełnowartościowe składniki.

W swoich daniach stawiaj na duże ilości warzyw i owoców będących cennym źródłem antyoksydantów – te wspomogą cię w walce z wolnymi rodnikami, które mogą zaostrzać stany zapalne w łuszczycy.

O jakich substancjach nie należy zapominać, opracowując swoje menu? Zwróć szczególną uwagę na obecność karotenoidów i flawonoidów w twoich posiłkach. Na liście obfitujących w nie produktów znajdują się m.in. takie rośliny, jak jarmuż, kalafior, szpinak, marchew, biała i czerwona kapusta, a także borówki, maliny, truskawki, cebula, papryka i pomidory.

Jakie inne składniki to twoi sprzymierzeńcy w walce z niechcianymi symptomami? Zalecenia żywieniowe w diecie przy łuszczycy skóry uwzględniają przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3, które znaleźć można w olejach, nasionach i tłustych rybach. Innym wyjściem jest postawienie na produkty wzbogacane tymi kwasami, w tym masło i chleb pełnoziarnisty.

Dieta przy łuszczycy skóry – czego unikać?

Dbanie o dobrą dietę przy łuszczycy skóry to również eliminacja składników, które zaostrzają odpowiedź autozapalną organizmu. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Unikaj wysokoprzetworzonych produktów, cukrów rafinowanych oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, w tym czerwonego mięsa i podrobów. Na liście składników, które nie są polecane w jadłospisie osoby z łuszczycą, jest również nabiał.

Układając jadłospis, uważaj na takie produkty, jak pszenica, suszone owoce oraz duże ilości miodu, ponieważ mogą one zaostrzyć przebieg choroby.

Łuszczyca skóry to przewlekłe, dermatologiczne schorzenie, w którym kluczową rolę odgrywa sposób żywienia. Odpowiednio skomponowana dieta przy łuszczycy skóry może skutecznie złagodzić jej przebieg. Bogactwo polecanych produktów sprawi, że nie będzie ona ani niesmaczna, ani nudna!

Źródła:

  • Antosik K., Rola diety i żywienia w leczeniu łuszczycy, Hygeia Public Health 2017, 52(2): 131-137.
  • https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/sytuacja-os%C3%B3b-chorych-na-%C5%82uszczyc%C4%99
  • Bojarowicz H., Woźniak B., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 471-475.
  • Gołąbek K., Regulska-Ilow B., Wspomaganie dietetyczne leczenia farmakologicznego pacjentów z łuszczycą, Hygeia Public Health 2017, 52(4):335-342.
  • Łoza K, Miturska R, Borzęcki A. Poradnik dla chorego na łuszczycę. Perffarma, Lublin 2009. www.luszczycalublin.republika.pl/file/poradnik_2009.pdf (15.06.2016).
  • Krasowska D., Adamczyk M., Znaczenie otyłości w łuszczycy, Przegl Dermatol 2016, 103, 303–308.
  • Ostrowska L., Wasiluk D., Stefanska E., Czy odpowiednia dieta może być pomocna w leczeniu łuszczycy zwykłej?, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 4, 405-408.
  • Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Związki łuszczycy z otyłością i nadwagą, Postepy Hig Med Dosw,2017; 71: 761-772.
  • Stawczyk M, Szczerkowska-Dobosz A, Komorowska O i wsp. Znaczenie diety w łuszczycy – przewlekłej układowej chorobie zapalnej. Forum Zab Metab 2011, 2(3): 205-212

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*