Siemię lniane to istne superfood – jest ono jednym z najbogatszych roślinnych źródeł kwasów omega-3, a do tego obfituje m.in. w błonnik pokarmowy, fitosterole oraz witaminy i minerały. Dzięki poręcznej formie z łatwością można wprowadzić je do jadłospisu i cieszyć się jego wyjątkowymi korzyściami dla zdrowia. Jednak czy osoby borykające się z IBS mogą dodawać je do swoich potraw? Siemię lniane a zespół jelita drażliwego – czy włączenie go do diety grozi pogorszeniem twoich dolegliwości? Pora na Zdrowie rozwiewa wątpliwości!
Spis treści
Siemię lniane a zespół jelita drażliwego – czy można je jeść?
Jakie korzyści zdrowotne ma siemię lniane?
Siemię lniane a zespół jelita drażliwego – jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą jego regularne stosowanie? Otóż jest ono doskonałym źródłem kwasu alfa linolenowego (ALA) należącego do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów omega-3, który chroni układ sercowo-naczyniowy, zmniejsza stan zapalny, poprawia neuroplastyczność i przyczynia się do stabilizacji ilości neuroprzekaźników. Co więcej, siemię lniane zawiera cenne witaminy i minerały, w tym witaminy K i E oraz te z grupy B, a także wapń, żelazo, potas, cynk i magnez. Nie wolno zapominać, że posiada ono całkiem sporo błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom, i normalizuje stężenie glukozy we krwi. Jego spożywanie niweluje nadciśnienie, poprawia poziom cholesterolu LDL oraz zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych.
Siemię lniane a zespół jelita drażliwego – czy może ci zaszkodzić?
Siemię lniane a zespół jelita drażliwego – czy pokarm ten można uznać za bezpieczny dodatek do diety? Otóż doniesienia ze świata nauki pokazują, że najbardziej skorzystają na nim osoby borykające się z zaparciowym podtypem IBS, a to wszystko za sprawą kryjącego się w nim błonnika rozpuszczalnego, który pomaga łagodzić zaparcia, bóle brzucha i wzdęcia.
Siemię lniane to bez wątpienia bardzo wartościowy produkt o prozdrowotnym wpływie na układ pokarmowy. Jednak ze względu na obecny w nim błonnik nierozpuszczalny osoby zmagające się z biegunkowym podtypem IBS powinny zachować ostrożność podczas wprowadzania go do swoich dań – najlepiej zacząć od niewielkiej porcji i z czasem stopniowo ją zwiększać. Warto także zaznaczyć, że u niektórych pacjentów z zaparciami pokarm ten może pogorszyć ich dolegliwości – w szczególności jeśli przesadzą oni z jego ilością, a do tego nie zadbają o odpowiednie nawodnienie.
Twój dietetyk zalecił ci wdrożenie czasowej diety low FODMAP? W takim razie z pewnością wiesz, że w twoim obecnym jadłospisie nie ma miejsca na źródła łatwo fermentujących węglowodanów. Jeśli jesteś fanem siemienia lnianego, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – składnik ten doskonale wpisuje się w założenia tego protokołu żywieniowego.
Siemię lniane a zespół jelita drażliwego – co musisz wiedzieć? Podsumujmy!
Siemię lniane a zespół jelita drażliwego – co należy wiedzieć o tej zależności? Na przykład to, że stanowi ono cenny dodatek do menu większości osób. Szczególnie pozytywny wpływ na swoje dolegliwości odnotują chorzy z zaparciowym podtypem IBS – omawiany produkt poprawia trawienie i łagodzi zaparcia, wzdęcia oraz gazy.
Jeśli chodzi o pacjentów z częstymi biegunkami, to powinni oni zachować szczególną ostrożność podczas wprowadzania siemienia lnianego do swojego menu, ponieważ zawarty w nim błonnik nierozpuszczalny może zaostrzyć przebieg choroby.
Nie jesteś pewien, czy siemię lniane to bezpieczny produkt dla ciebie? A może gubisz się w zasadach żywieniowych dla osób z zespołem jelita drażliwego? W takim razie umów się na konsultację z dietetykiem klinicznym, podczas której odpowie on na wszystkie nurtujące cię pytania, a nawet zaproponuje opracowanie jadłospisu, mając na uwadze twoje preferencje żywieniowe.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5777282/
- https://www.nccih.nih.gov/health/flaxseed-and-flaxseed-oil
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4375225/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32229443/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6567199/
- https://www.researchgate.net/publication/291155913_Efficacy_of_ground_flaxseed_on_constipation_in_patients_with_irritable_bowel_syndrome