Ocet jabłkowy to produkt, który w ostatnich latach zyskał na dużej popularności – i to nie tylko wśród miłośników gotowania. Jest on również chętnie stosowany przez zwolenników medycyny naturalnej, którzy przypisują mu szereg prozdrowotnych właściwości, w tym wspomaganie pracy układu trawiennego. Czy to oznacza, że stanowi on odpowiedni wybór dla osób z IBS? Ocet jabłkowy a zespół jelita drażliwego – co warto wiedzieć na temat tej zależności? Przyjrzyj się jej bliżej razem z dietetykiem klinicznym!
Spis treści
Ocet jabłkowy a zespół jelita drażliwego – czy można spożywać?
Czy ocet jabłkowy łagodzi objawy IBS?
Ocet jabłkowy a zespół jelita drażliwego – czy produkt ten jest w stanie złagodzić objawy IBS? W wielu internetowych poradnikach można natknąć się na informację, że korzystnie wpływa on na pracę układu pokarmowego – można w nich na przykład wyczytać, że ocet jabłkowy wspomaga trawienie, niweluje wzdęcia i gazy, stymuluje produkcję enzymów trawiennych, a do tego przyczynia się do wzrostu pożytecznych bakterii w jelitach. Warto mieć świadomość, że wymienione właściwości nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych, jednak niektórzy odczuwają delikatną poprawę samopoczucia po wprowadzeniu octu jabłkowego do jadłospisu.
Dlaczego warto stosować ocet jabłkowy?
Choć ocet jabłkowy nie jest magicznym remedium na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, jego stosowanie może przynieść ci pewne korzyści. Według doniesień ze świata nauki obniża on poziom cukru we krwi, korzystnie oddziałuje na profil lipidowy i skutecznie radzi sobie z hamowaniem rozwoju niektórych bakterii i drożdży, w tym Candida albicans, Staphylococcus aureus i Escherichia coli. Nie sposób nie wspomnieć również o jego potencjale przeciwutleniającym, czyli zwalczającym wolne rodniki.
Jeszcze inne badania naukowe wykazały, że ocet jabłkowy może nieznacznie wspomóc proces odchudzania, ponieważ zwiększa uczucie sytości i zmniejsza apetyt. W jednym z nich jego spożywanie w ilości 15-30 ml dziennie przez 12 tygodni przyczyniło się do spadku masy ciała na poziomie 1,2-1,9 kg. Niektóre analizy mówią także o jego zdolności do redukowania ciśnienia tętniczego krwi oraz poprawy owulacji u kobiet, jednak kwestie te wymagają dalszych obserwacji.
Ocet jabłkowy a IBS – jak bezpiecznie wprowadzić go do jadłospisu?
Jak już zostało podkreślone, specjaliści z Uniwersytetu Monash wyliczyli, że najlepiej tolerowana jednorazowa porcja octu jabłkowego w przypadku IBS wynosi do 2 łyżek stołowych. Warto jednak zaznaczyć, że w rzeczywistości jest to kwestia indywidualna, więc nie musisz odmierzać go co do kropelki.
Może zdarzyć się tak, że odczujesz przykre dolegliwości już przy jego niedużej ilości lub wręcz przeciwnie – nie doświadczysz żadnych skutków ubocznych nawet po kilku łyżkach. To właśnie dlatego warto zacząć od niewielkiej porcji, a następnie stopniowo ją zwiększać.
Jak spożywać ocet jabłkowy? Jednym ze sposobów jest rozcieńczenie go z wodą. Równie dobrze możesz dodawać go do napojów, koktajli, marynat, sosów, dressingów, a nawet zup i innych dań.
Ocet jabłkowy a zespół jelita drażliwego – czy można spożywać? Podsumujmy!
Ocet jabłkowy a zespół jelita drażliwego – czy produkt ten jest odpowiedni dla osób zmagających się z IBS? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Warto podkreślić, że według specjalistów z Uniwersytetu Monash jego najlepiej tolerowana jednorazowa porcja wynosi do 2 łyżek stołowych.
Chciałbyś wprowadzić ocet jabłkowy do swojego jadłospisu, ale nie wiesz, jak bezpiecznie to zrobić? A może potrzebujesz planu żywieniowego, który pomoże ci uporać się z przykrymi dolegliwościami? W takim razie nie zwlekaj i poproś o pomoc dietetyka klinicznego, który zaproponuje ci posiłki, mając na uwadze stan twojego zdrowia, indywidualne potrzeby oraz preferencje żywieniowe.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23666047/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8243436/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464618300483
- https://vitapedia.pl/ocet-jablkowy
- https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1271/bbb.90231
- https://atlasbiomed.com/blog/can-apple-cider-vinegar-cure-digestive-problems/