Badania przez wizytą u dietetyka

Porada dietetyka dedykowana jest nie tylko osobom borykającym się z nadwagą lub otyłością. Konsultacja specjalistyczna jest wskazana przy alergiach pokarmowych, zaburzeniach metabolicznych, schorzeniach sercowo-naczyniowych oraz w przypadku osób, które chcą przybrać na wadze lub zbudować masę mięśniową. Chcesz z niej w pełni skorzystać? W takim razie odpowiednio się do niej przygotuj. Jakie badania do dietetyka wykonać, gdzie je zrobić i jak wygląda sama wizyta? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Podczas pierwszej wizyty u dietetyka warto jasno określić swoje oczekiwania. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić najskuteczniejszą drogę do osiągnięcia zadowalających efektów. Przed planowaną konsultacją dobrą praktyką jest przygotowanie się do wywiadu medycznego. Do najczęściej pojawiających się pytań należą te dotyczące jadłospisu, chorób przewlekłych, samopoczucia, przyjmowanych na stałe leków, schorzeń występujących u innych członków rodziny, aktywności fizycznej oraz codziennych nawyków.

Kolejnym etapem wizyty jest ocena badań laboratoryjnych oraz przeprowadzenie wywiadu dietetycznego, podczas którego specjalista gromadzi najistotniejsze informacje o wyborach żywieniowych pacjenta, czasie przygotowywania i godzinach spożywania posiłków oraz alergiach pokarmowych. Zwykle wykonywane są także pomiary antropometryczne, badania składu masy ciała oraz obliczane jest BMI.

Jak przygotować się na spotkanie z dietetykiem? Oprócz przemyślenia odpowiedzi na powyższe zagadnienia warto rozważyć wykonanie badań laboratoryjnych już przed pierwszą poradą. Zaoszczędzi to czas zarówno pacjentowi, jak i dietetykowi oraz przyspieszy tym samym wdrożenie leczenia i osiągnięcie rychłych rezultatów. Jakie badania krwi do dietetyka wykonać?

Na wizytę u specjalisty warto przynieść pakiet podstawowych badań, który dostarczy mu danych na temat stanu twojego zdrowia oraz samopoczucia.
W tym miejscu zdecydowanie warto udać się do artykułu Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka? aby poszerzyć swoją wiedzę na temat pierwszej wizyty u dietetyka.

Jakie badania krwi do dietetyka wykonać? Pakiet podstawowy

Przed opracowaniem planu żywieniowego specjalista zwykle zapoznaje się z dostarczonymi przez pacjenta badaniami. Pozwalają one na ocenę jego stanu zdrowia oraz samopoczucia, a także mają bezpośredni wpływ na jadłospis. Jakie badania przed wizytą u dietetyka wykonać?

Morfologia

Morfologia krwi obwodowej składa się z 25 parametrów. Należy ona do jednych z najbardziej podstawowych narzędzi pomagających ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Jest ona istotnym czynnikiem w diagnozowaniu takich schorzeń jak stany zapalne, zakażenia, niedokrwistość, zaburzenia krzepnięcia czy nowotwory.

Glukoza

Na poziom glukozy we krwi wpływa szereg złożonych procesów zachodzących w organizmie. Jej pomiar umożliwia wykrycie rozmaitych chorób, w tym insulinooporności, cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego. Należy pamiętać, że zarówno jej za wysokie, jak i za niskie stężenie jest niekorzystne dla zdrowia.

Lipidogram

Lipidogram dostarcza specjaliście informacji na temat całkowitego poziomu cholesterolu we krwi oraz poszczególnych jego frakcji i trójglicerydów. Odchylenia od normy mogą być wynikiem przyjmowania niektórych leków, uwarunkowań genetycznych oraz nieprawidłowej diety. Stanowią one również podstawę do stwierdzenia ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycy.

Kwas moczowy

Znacząca ilość kwasu moczowego we krwi może świadczyć o pojawieniu się dny moczanowej wskutek zaburzenia przemiany materii. Prowadzi ona do silnego bólu oraz obrzęku stawów, który niekiedy ogranicza ruchomość, a co za tym idzie, ogólną sprawność pacjenta. Jedną z jej przyczyn są nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe pokazują stężenie enzymów wątrobowych, tj. ALT oraz AST. Na ich podstawie dietetyk stwierdza wydolność organu oraz zachodzących w jego obrębie procesów. Wśród dolegliwości związanych z zaburzeniami pracy wątroby najczęściej wymienia się wzdęcia, uczucie ciężkości oraz odbijanie.

TSH

TSH to hormon przysadki kontrolujący wchłanianie jodu do gruczołu tarczowego, który z kolei odpowiada za prawidłową produkcję hormonów tarczycy. Jego sekrecja jest procesem na tyle złożonym, że nawet niewielkie odchylenia od normy mogą wpływać na cały organizm. Jego nieprawidłowy wynik może być wskazaniem do wykluczenia z jadłospisu produktów hamujących wchłanianie jodu.

Poza podstawowymi badaniami dietetyk kliniczny może zlecić oznaczenie takich parametrów jak metabolity witaminy D, elektrolity, kreatynina, żelazo, ferrytyna, CRP, kortyzol oraz poszerzony pakiet tarczycowy.

Jakie badania do dietetyka wykonać? Pakiet rozszerzony

Jakie badania do dietetyka mogą zostać zlecone poza tymi podstawowymi? Jeśli problem obejmuje rozległe dolegliwości ze strony układu trawiennego, specjalista zwykle wysyła pacjenta na testy w kierunku nietolerancji pokarmowych. Polegają one na zbadaniu ilości przeciwciał IgG skierowanych przeciwko konkretnym alergenom w konkretnych pokarmach. Jeśli natomiast zależy ci na ułożeniu spersonalizowanej diety, zgodnej z twoim DNA, będziesz potrzebować testów nutrigenomicznych, analizujących m.in. metabolizm węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin oraz mikroelementów, a także nadwrażliwość na zawarte w pokarmach substancje chemiczne, np. kofeinę oraz alkohol.

Gdzie wykonać badania przed wizytą u dietetyka?

Wiesz już, jakie badania do dietetyka warto ze sobą zabrać, więc czas dowiedzieć się, gdzie można udać się w celu ich wykonania. Pierwszym krokiem może być wizyta u lekarza rodzinnego, który zleci większość z nich w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Istnieje również możliwość skorzystania z usług prywatnej placówki, gdzie materiał do badań zostanie pobrany jeszcze tego samego dnia.

Planując wizytę u dietetyka, warto przygotować się do udzielenia odpowiedzi na szereg szczegółowych pytań. Zazwyczaj dotyczą one samopoczucia, wyborów żywieniowych, dolegliwości oraz trybu życia pacjenta. Dobrym pomysłem jest przyniesienie ze sobą podstawowego pakietu badań, który stanowi punkt wyjścia do oceny stanu zdrowia i dopasowania zaleceń w zakresie odżywiania. Jakie badania do dietetyka wykonać? Na liście najważniejszych z nich znaleźć można m.in. glukozę, lipidogram, morfologię oraz TSH.

Warto również zgłębić swoją wiedzę czytają ten artykuł: Kim jest dietetyk kliniczny? Czym się zajmuje i jak może Ci pomóc? oraz Pomiary i badania antropometryczne w dietetyce – co musisz o nich wiedzieć?

Źródła:

  • Ostrowska L. i wsp., Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce. PZWL. Warszawa 2018.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*