Dietetyk kliniczny - kim jest i czym się zajmuje - pora-na-zdrowie.pl

Siedzący tryb życia, brak czasu na zbilansowaną dietę, mało ruchu i długotrwały stres to czynniki, które towarzyszą nam na co dzień. Mają one kluczowy wpływ nie tylko na naszą wagę, ale również niedobory pokarmowe, choroby cywilizacyjne, a nawet schorzenia autoimmunologiczne. Jedną ze skutecznych metod prewencji wielu z nich jest zdrowa i indywidualnie dopasowana dieta. W celu odpowiedniego dobrania sposobu odżywiania do konkretnych potrzeb organizmu warto odwiedzić dietetyka klinicznego. Czym zajmuje się ten specjalista i kiedy należy się do niego zgłosić? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Kim jest dietetyk kliniczny?

Dietetyk to reprezentant zawodów medycznych zajmujący się szeroko pojętą ochroną zdrowia. Bierze on ogromną odpowiedzialność za dobrobyt swoich podopiecznych, wspomagając się specjalistycznymi kompetencjami z zakresu żywienia. W jego obrębie wymienić można liczne specjalizacje, a jedną z nich jest właśnie dietetyk kliniczny.

Jego wykształcenie obejmuje ukończenie studiów licencjackich i magisterskich oraz obowiązkową praktykę zawodową na obu poziomach edukacji. Dogłębna wiedza, zdobyta na uniwersytecie medycznym, a także praktyczne doświadczenie zapewniają mu niezbędny warsztat do świadczenia usług na wysokim poziomie.

Dietetycy kliniczni są niekiedy błędnie postrzegani przez pacjentów jako lekarze. Z uwagi na to, że zawód ten nie jest w Polsce do końca prawnie uregulowany, dietetykami mianują się często osoby, które ukończyły kursy dietetyczne, a także trenerzy personalni czy osoby po szkołach gastronomicznych.

Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić informacje dotyczące wykształcenia i doświadczenia specjalisty, do którego chcesz się udać. Wybierając dietetyka klinicznego, masz pewność, że posiada on interdyscyplinarną wiedzę, aby otoczyć cię właściwą opieką.

Dietetyk kliniczny z odpowiednim wykształceniem bardzo chętnie udostępni ci do wglądu dokumenty, które potwierdzą jego kwalifikacje.

Dietetyk kliniczny: czym się zajmuje?

Dietetyka to dziedzina, która czerpie garściami z szeregu dyscyplin medycznych. Od jakiegoś czasu borykasz się z różnymi dolegliwościami? Chciałbyś wiedzieć, kim jest dietetyk kliniczny? Czym się zajmuje w swojej praktyce i jakie są jego kompetencje?

Dietetyk kliniczny specjalizuje się w leczeniu wielu jednostek chorobowych za pomocą żywienia. Nie tylko ocenia dotychczasową dietę pacjenta, ale również wdraża adekwatne zmiany w jego codziennym jadłospisie, nadzoruje żywienie na poszczególnych etapach choroby i zajmuje się edukacją żywieniową.

Jego głównym celem jest niedopuszczenie do dalszego rozwoju danego schorzenia lub, jeśli to możliwe, całkowite wyeliminowanie źródła problemu, np. w przypadku niedoborów pokarmowych. Ponadto do jego zadań należy prewencja chorób dietozależnych oraz skuteczna redukcja masy ciała pacjenta, bez potrzeby stosowania restrykcyjnych i wyniszczających diet.

Podczas wywiadu dietetyk kliniczny zbiera informacje na temat dotychczasowych nawyków żywieniowych, dokonuje oceny zdrowia pacjenta, a także analizuje dostarczone badania. Wśród podstawowych czynności w gabinecie specjalisty można wymienić również pomiary antropometryczne, w tym analizę składu ciała badanego.

Kiedy warto zgłosić się do dietetyka klinicznego?

Dobrze zbilansowana dieta to sposób na zapobieganie licznym chorobom. Nie jesteś pewien, czy twój jadłospis jest dobrze skomponowany? A może zauważyłeś u siebie pierwsze symptomy niedoborów pokarmowych? W takim razie to znak, że czas skorzystać z usług dietetyka klinicznego.

Wśród innych elementów, które kwalifikują się do konsultacji ze specjalistą, wymienić można złe wyniki badań krwi, w tym podniesiony cholesterol lub zbyt wysoki poziom glukozy na czczo. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wzrostu masy ciała – uporczywa tkanka tłuszczowa i trudność w zrzuceniu kilku nadprogramowych kilogramów to pierwszy sygnał, że potrzebujesz pomocy.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to nie jedyny powód do odwiedzenia profesjonalisty. Wizyta u dietetyka klinicznego jest również wskazana w przypadku, gdy podejrzewasz u siebie nietolerancje pokarmowe lub alergie. Do wielu niespecyficznych symptomów, które powinny cię zaniepokoić, należą takie objawy, jak uczucie zimna, swędzenie skóry, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, częste skurcze mięśni, nadmierna senność, a nawet wahania nastroju.

Aby móc udzielać konsultacji, dietetyk kliniczny musi przejść długi i wymagający proces kształcenia. Dzięki temu, oddając się w jego ręce, masz pewność, że jesteś otoczony odpowiednią i profesjonalną opieką. Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego? A może zależy ci na pozbyciu się nadprogramowych kilogramów i polepszeniu samopoczucia? W takim razie nie zwlekaj i umów się na wizytę do dietetyka klinicznego, a w tym momencie warto przeczytać również artykuł: Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Źródła:

  • https://www.dbc.wroc.pl/Content/28079/Wasilewski_Problem_Liczby_Szpitali_w_Polsce_2013.pdf
  • http://www.zhid.wl.cm.uj.edu.pl/documents/2225372/83688538/Dietetyka-definicje.pdf
  • https://www.psdiet.pl/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*