TSH - Jaki wynik TSH przy Hashimoto jest prawidłowy? - pora-na-zdrowie.pl

Hashimoto to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, w którym organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko tarczycy. W konsekwencji dochodzi do jej stopniowego niszczenia i spadku wytwarzanych przez nią hormonów. Jednym z podstawowych badań oceniających kondycję gruczołu tarczowego jest oznaczenie stężenia tyreotropiny. Właśnie jesteś w trakcie diagnozowania Hashimoto? Jaki wynik TSH powinien wzbudzić twoje obawy?

TSH – co to za hormon i jaką pełni funkcję?

TSH to hormon tyreotropowy, zwany również tyreotropiną, wydzielany przez przysadkę mózgową. Jego główną funkcją jest stymulowanie tarczycy do produkcji tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3), które odpowiadają za szereg procesów zachodzących w organizmie. Nie bez powodu wykorzystywany jest on w diagnostyce endokrynologicznej – nawet niewielkie odstępstwa od normy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie gruczołu tarczowego.

Oznaczenie stężenia TSH to badanie, które należy wykonywać co najmniej raz w roku w ramach profilaktyki. W jakiej innej sytuacji lekarz powinien wystawić ci skierowanie? Możesz się o nie ubiegać, gdy pojawią się u ciebie niepokojące objawy, w tym:

 • przewlekłe zmęczenie,
 • wypadanie włosów,
 • zaparcia,
 • nagły wzrost lub spadek masy ciała,
 • przyspieszone lub spowolnione bicie serca,
 • bezsenność,
 • problemy z koncentracją,
 • stany depresyjne,
 • ciągłe uczucie zimna,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • niepłodność,
 • zwiększona potliwość.

Powyższe symptomy oraz odchylenia od normy w badaniach laboratoryjnych mogą świadczyć m.in. o niedoczynności/nadczynności tarczycy i/lub chorobie Hashimoto. Jaki wynik TSH powinien wzbudzić twoje obawy?

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Diagnostyka Hashimoto – jaki wynik TSH może świadczyć o chorobie?

Trudno jest przyjąć jedną odgórną normę stężenia TSH w surowicy krwi. Wartości referencyjne mogą różnić się w zależności od laboratorium, ponieważ każde z nich dysponuje innym sprzętem diagnostycznym. Nie bez znaczenia jest również wiek i płeć pacjenta. Jedno jest pewne – jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, zostaną one zaznaczone na wyniku, który otrzymasz.

Jak wiadomo, Hashimoto prowadzi do stopniowego niszczenia gruczołu tarczowego, dlatego nierzadko idzie w parze z niedoczynnością. W tej sytuacji na swoim wyniku ujrzysz podwyższony poziom TSH – jeżeli z kolei jest on zaniżony, zmagasz się z nadczynnością. Warto jednak pamiętać, że rzadko występuje ona razem z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy.

Czy prawidłowe stężenie TSH wyklucza Hashimoto? Niestety nie – w początkowym stadium hormony mogą mieścić się w normie, podczas gdy tarczyca atakowana jest przez przeciwciała. To właśnie dlatego niezbędna jest dalsza diagnostyka, zwłaszcza gdy występują u ciebie niepokojące objawy. Badania, które powinieneś wykonać, to m.in. oznaczenie anty-TG i anty-TPO oraz USG gruczołu tarczowego.

Prawidłowe stężenie TSH nie wyklucza autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, dlatego niezbędna jest dalsza diagnostyka, zwłaszcza w przypadku występowania objawów.

Hormon tyreotropowy to podstawowe badanie w diagnostyce autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Podejrzewasz u siebie Hashimoto? Jaki wynik TSH wskazuje na tę chorobę? Zazwyczaj przekracza on dopuszczalną normę, choć równie dobrze może być prawidłowy. W tej sytuacji niezbędna jest dalsza diagnostyka, zwłaszcza oznaczenie przeciwciał i USG gruczołu tarczowego.

Źródła:

 • https://journals.physiology.org/doi/pdf/10.1152/physrev.00031.2001
 • https://www.pnas.org/doi/pdf/10.1073/pnas.242328999
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hashimotos-disease/diagnosis-treatment/drc-20351860
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499850/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*