Senność po jedzeniu przy Hashimoto - pora-na-zdrowie.pl

Znużenie, ciągły brak energii, senność po jedzeniu oraz obezwładniająca bezsilność to częste dolegliwości towarzyszące osobom zmagającym się z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto. Są one nierzadko tak nasilone, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych obowiązków zarówno w domu, jak i w pracy. Zmęczenie a tarczyca – czy istnieją skuteczne sposoby na uporanie się ze spadkiem sił? Pora na Zdrowie odpowiada!

Zmęczenie a tarczyca – dlaczego się pojawia?

Zmęczenie a tarczyca to jedno z najszerzej dyskutowanych zagadnień w temacie schorzeń gruczołu tarczowego, w tym przede wszystkim niedoczynności tarczycy oraz Hashimoto. Obie choroby charakteryzują się malejącą produkcją tyroksyny i trójjodotyroniny – hormonów odpowiedzialnych za regulację metabolizmu. Spowolnienie i złe samopoczucie, pojawiające się wskutek tego zjawiska, niekiedy powodują wahania nastroju, a nawet stany depresyjne. Na szczęście pacjenci, u których stwierdzono powyższą dolegliwość, nie są skazani na permanentny brak energii i mogą uciec się do co najmniej kilku sprawdzonych sposobów na uporanie się z tym problemem.

Całkowite tempo przemiany materii w chorobach gruczołu tarczowego może zmaleć nawet o 30%.

Hashimoto i niedoczynność tarczycy – senność: jak sobie z nią radzić?

Jesteś znużony ciągłym wyczerpaniem fizycznym, przez co brakuje ci motywacji do wykonywania najprostszych czynności dnia codziennego, nie mówiąc już o obowiązkach w pracy? Wypróbuj poniższe metody, które pomogą ci odkryć przyczynę twojego złego samopoczucia!

Skonsultuj dawkę leku

Źle dobrana dawka leku może sprawić, że twoje problemy ze spadkiem energii się pogłębią. Jeśli nagle zacząłeś czuć się znacznie gorzej niż do tej pory, umów się na wizytę u lekarza prowadzącego i porozmawiaj z nim o swojej sytuacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w pogorszeniu diety, nieprzestrzeganiu higieny snu, przewlekłym stresie oraz niedostatecznej aktywności fizycznej. W takiej sytuacji, oprócz zmiany dotychczasowych nawyków, trzeba zazwyczaj dostosować dawkę leku tak, aby umożliwić ci podjęcie odpowiednich kroków.

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Wyeliminuj niedobory i nietolerancje pokarmowe

Cierpisz na niedoczynność tarczycy? Senność w tej jednostce chorobowej jest często skutkiem niedoborów pokarmowych. Na szczególną uwagę zasługują tutaj witaminy z grupy B oraz żelazo i ferrytyna. Nie pozostają one bez znaczenia dla problemów z koncentracją oraz wzmożonego odczuwania zimna. Dla chorujących kobiet, na przykład, optymalne stężenie tej ostatniej we krwi to 90-110 ng/ml. Dodatkowym czynnikiem w przebiegu schorzeń gruczołu tarczowego jest eliminacja pokarmów wywołujących reakcje alergiczne.

Napraw swój cykl dobowy

Nieodpowiednia higiena snu, tj. prowadzenie nocnego trybu życia, słaba jakość odpoczynku, zbyt krótki lub zbyt długi sen oraz brak regularnych godzin pobudki, ma na dłuższą metę ogromne konsekwencje dla całego organizmu. Okazuje się bowiem, że cała gospodarka hormonalna, również ta zależna od przysadki i tarczycy, regulowana jest rytmem dobowym.

Odpowiednia ekspozycja na światło ma wpływ na wydzielanie tyreoliberyny, która nie pozostaje bez znaczenia dla rytmu sekrecji hormonu tyreotropowego (TSH), a co za tym idzie FT4 i FT3. Ponadto maksymalny poziom TSH, czyli hormonu nadrzędnego w stosunku do tych wydzielanych przez tarczycę, zostaje osiągnięty właśnie podczas snu.

Oznacz poziom cukru i insuliny

Odczuwasz senność po jedzeniu? Hashimoto nie musi być główną przyczyną tego stanu. W wielu przypadkach głównym winowajcą złego samopoczucia jest insulinooporność. Duży udział węglowodanów w diecie prowadzi do zwiększonego wydzielania insuliny, co w efekcie obniża wrażliwość komórek na jej działanie. W takiej sytuacji warto oznaczyć poziom glukozy we krwi na czczo oraz wykonać krzywą cukrową i insulinową.

Zbadaj swoje nadnercza

Nadnercza są odpowiedzialne za sekrecję hormonu stresu, czyli kortyzolu. Jego zaburzony poziom może świadczyć o tzw. zmęczeniu nadnerczy, które najczęściej objawia się porannym zmęczeniem. Stężenie kortyzolu powinno być najwyższe rano i najniższe w godzinach wieczornych. Nieprawidłowości w obrębie jego rytmu dobowego mają istotny wpływ na spadki energii.

Postaw na ruch

Aktywność fizyczna, zaraz obok dobrze zbilansowanej diety, to jeden z najważniejszych czynników warunkujących dobre samopoczucie i wspierających profilaktykę zdrowotną w schorzeniach gruczołu tarczowego. Zmagasz się z dolegliwościami związanymi z niedoczynnością tarczycy? Senność może być również wynikiem braku dostatecznej dawki ruchu. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię – wystarczy, że wdrożysz do swojej codziennej rutyny chociaż kilkunastominutowy spacer!

Zadbaj o siebie

Pogorszenie samopoczucia to zwykle wynik wielu skomplikowanych procesów zachodzących w twoim organizmie. Oczekiwanie od siebie coraz więcej może prowadzić do błędnego koła, wówczas odczuwanie przewlekłego zmęczenia staje się głównym źródłem frustracji. To właśnie dlatego warto zwolnić nieco tempo, pozwolić sobie na więcej wyrozumiałości i dążyć do lepszej formy małymi krokami.

Zmęczenie a tarczyca – inne przyczyny braku energii

Doskwiera ci przewlekłe zmęczenie mimo ustabilizowanych hormonów tarczycy oraz zastosowania powyższych porad? Wiedz, że jego przyczyny nie muszą wynikać z zaburzeń w obrębie gruczołu tarczowego. Wśród innych schorzeń i dolegliwości, z którymi związany jest brak energii oraz senność, najczęściej wymienia się:

  • stany depresyjne,
  • niedokrwistość,
  • choroby zakaźne,
  • hipotensję,
  • inne zaburzenia hormonalne.

Zmęczenie a tarczyca to jedno z najczęściej poruszanych zagadnień wśród pacjentów borykających się z niedoczynnością tarczycy oraz Hashimoto. Wynika ono ze spowolnienia metabolizmu i jest nierzadko na tyle dokuczliwe, że utrudnia wykonywanie podstawowych czynności. Jak sobie z nim poradzić? Szybką poprawę da się zwykle zauważyć po wprowadzeniu zmian w sposobie odżywiania i codziennych nawykach, eliminacji niedoborów pokarmowych oraz stabilizacji poziomu cukru we krwi.

Źródła:

  • Ciborowska H., Rudnica A. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014, s. 123-135.
  • Wentz I. Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie. Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017, s. 198-201.
  • Zakrzewska E., Zegan M., Michota-Katulska E. Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna. XLVIII, 2015 (2):117–127.
  • Szwajkosz K., Wawryniuk A., Sawicka K., Łuczyk R., Tomaszewski A., Niedoczynność tarczycy jako skutek przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia gruczołu tarczowego., Journal of Education, Health and Sport, 2017.
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31406343/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*