Pierwsza wizyta u dietetyka - pora-na-zdrowie.pl

Decyzja o wizycie u dietetyka to dla wielu osób pierwszy krok do zdrowia. Zwykle jest ona podyktowana chęcią zrzucenia nadprogramowych kilogramów, zbudowania masy mięśniowej, uporania się z zaburzeniami odżywiania oraz uniknięcia niedoborów w diecie eliminacyjnej. Nie są to jednak jedyne powody – pacjenci nierzadko kierowani są do specjalisty w dziedzinie żywienia przez swojego lekarza, np. w celu poprawy wyników badań. Jak wygląda wizyta u dietetyka i jak najlepiej się do niej przygotować? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Dlaczego warto wybrać się na pierwszą wizytę u dietetyka?

Swoje kroki do gabinetu dietetyka najczęściej kierują osoby borykające się z nadwagą lub otyłością. Inną dużą grupę reprezentują pacjenci z wyraźnymi zaleceniami od lekarza prowadzącego. Nic w tym dziwnego – znajomość zasad zdrowego żywienia oraz umiejętność komponowania zbilansowanych posiłków dostosowanych do własnych potrzeb to podstawowa profilaktyka rozmaitych chorób.

Wizyta u dietetyka to nie tylko sposób na wprowadzenie zmian w dotychczasowym jadłospisie. Okazuję się, że to właśnie dietetycy nierzadko jako pierwsi diagnozują alergie oraz nietolerancje pokarmowe. Doświadczeni praktycy dopasują menu nie tylko dla pacjentów z poważnymi schorzeniami, w tym insulinoopornością, nadciśnieniem tętniczym, chorobą Hashimoto, zespołem policystycznych jajników czy zaawansowaną miażdżycą, ale również pomogą przybrać na wadze osobom z niedowagą.

W jakich przypadkach, poza tymi wymienionymi powyżej, wskazana jest pierwsza wizyta u dietetyka klinicznego? Umówienie spotkania rekomendowane jest przede wszystkim dla tych, którzy doświadczają niedoborów pokarmowych, zaburzeń odżywiania oraz uporczywych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Konsultacja specjalistyczna polecana jest także ciężarnym, u których wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały.

Wizyta u dietetyka to dobry wybór dla osób chcących poznać odpowiedzi na nurtujące je pytania na temat szeroko pojętego odżywiania oraz pragnących przyswoić zasady komponowania zbilansowanych posiłków.

O zawodzie dietetyka klinicznego i tym czym on się zajmuje przeczytasz w artykule: Kim jest dietetyk kliniczny? Czym się zajmuje i jak może Ci pomóc?

Jak wygląda wizyta u dietetyka krok po kroku?

Jeśli podjąłeś już decyzję o odbyciu konsultacji dotyczącej żywienia, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak wygląda wizyta u dietetyka. Jeśli to twoja pierwsza styczność z tą usługą, wiedz, że wstępne spotkanie ma zazwyczaj charakter informacyjny. Jak przebiega i czego możesz się dokładnie spodziewać?

Na samym początku należy ustalić cel wizyty oraz porozmawiać o oczekiwanych efektach, co zapewni owocną współpracę przez cały okres opieki dietetycznej. Po wstępnych ustaleniach praktyk zwykle przechodzi do zebrania wywiadu medycznego, z którego dowie się więcej o twoim jadłospisie, chorobach przewlekłych, schorzeniach występujących u innych członków rodziny, farmakoterapii oraz aktywności fizycznej.

Kolejnym nieodzownym elementem pierwszej wizyty u specjalisty jest wywiad dietetyczny. Wśród najczęściej zadawanych pytań znajdują się te dotyczące wyborów żywieniowych, czasu przyrządzania i godziny spożywania poszczególnych posiłków oraz alergii lub nietolerancji pokarmowych. Jeśli pacjent przyniesie ze sobą pakiet badań, zostaną one przeanalizowane przed opracowaniem zaleceń oraz menu.

Konsultacja kończy się pomiarami antropometrycznymi, w skład których wchodzą pomiary parametrów ciała (w tym wysokości, masy ciała, obwodu talii, bioder oraz ramienia), określeniem wskaźników BMI, WHR i WHtR. W niektórych przypadkach w grę wchodzi również analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) oraz inne metody obrazowania, w tym CT oraz DEXA. Jak przygotować się do wizyty u dietetyka, aby wynieść z niej jak najwięcej?

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Do pierwszej wizyty u dietetyka warto się wcześniej odpowiednio przygotować. Oprócz określenia oczekiwań dotyczących efektów przeanalizuj zagadnienia, które mogą pojawić się podczas konsultacji. Aby móc udzielić szczegółowych odpowiedzi na pytania specjalisty, możesz skorzystać z dzienniczka żywieniowego. Stanowi on prostą metodę na wyłapanie błędów żywieniowych oraz dostosowanie nowego jadłospisu do preferencji pacjenta. Jak go sporządzić?

Dzienniczek żywieniowy stworzysz poprzez dokładne zapisywanie informacji na temat spożywanych dań, przekąsek oraz napojów. Rozważ zawarcie w nim takich informacji jak:

 • data,
 • typ posiłku,
 • godzina i miejsce jego spożywania,
 • produkty oraz składniki wchodzące w jego skład,
 • waga, ilość lub objętość pokarmów.
Jeśli zdecydujesz się na przyniesienie dzienniczka żywieniowego, najlepiej sporządzaj notatki zaraz po zakończonym jedzeniu, aby informacje w nim zawarte odzwierciedlały twoje nawyki.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka w kontekście badań laboratoryjnych? Rozpatrz oznaczenie podstawowych parametrów, które dadzą praktykowi pogląd na twój obecny stan zdrowia oraz podpowiedzą mu, gdzie upatrywać przyczyn twojego samopoczucia. Jakie badania należy wykonać? Podczas pierwszej konsultacji dietetycy najczęściej skupiają się na wynikach:

 • morfologii,
 • lipidogramu,
 • glukozy,
 • insuliny,
 • prób wątrobowych,
 • kwasu moczowego,
 • TSH.

W bardziej złożonych przypadkach możesz zostać poproszony również o zbadanie poziomu:

 • metabolitów witaminy D,
 • kortyzolu,
 • elektrolitów,
 • kreatyniny,
 • żelaza,
 • ferrytyny,
 • CRP,
 • kortyzolu,
 • FT3 oraz FT4.

Podczas pierwszej wizyty u dietetyka najpowszechniejszą procedurą jest wspomniana analiza składu ciała. Jej wynik określa nie tylko zawartość wody oraz tkanki mięśniowej i tłuszczowej w organizmie danego pacjenta, ale również jego wiek metaboliczny. Aby był on jak najbardziej miarodajny, warto:

 • unikać stosowania diuretyków na 7 dni przed badaniem,
 • nie spożywać alkoholu, kawy i energetyków na 48h przed badaniem,
 • zrezygnować z gorących kąpieli, sauny i masażu na 48h przed badaniem,
 • wystrzegać się intensywnej aktywności fizycznej na 12h przed badaniem,
 • nie spożywać posiłków na 4h przed badaniem,
 • opróżnić zawartość pęcherza moczowego na ok. 30 min przed badaniem.

Istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia powyższych pomiarów – jest to między innymi ciąża, choroba zakaźna oraz miesiączka przypadająca na tydzień, w którym zaplanowana jest konsultacja.

Jak wygląda wizyta u dietetyka? Składa się na nią zwykle co najmniej kilka etapów. Oprócz określenia oczekiwań pacjenta zazwyczaj ustala się cel wizyty oraz rozmawia o spodziewanych efektach. Niemniej istotną częścią jest wywiad medyczny i dietetyczny, analiza badań, a także pomiary antropometryczne. Jeśli nie wiesz, jak zdrowo schudnąć, poprawić swoje wyniki badań i samopoczucie, nabrać masy mięśniowej lub borykasz się z zaburzeniami odżywiania, nie zwlekaj i skieruj swoje kroki do gabinetu dietetyka klinicznego.

ARTYKUŁY NA MOIM BLOGU, KTÓRE PORZESZĄ TWOJĄ WIEDZĘ W TYM TEMACIE TO:

1. Jakie badania przed wizytą u dietetyka?
2. Pomiary i badania antropometryczne w dietetyce – co musisz o nich wiedzieć?

Źródła:

 • WHO, Diet, nutrition and the prevention of chronic diseases, Report of a joint WHO/FAO expert consultation, Geneva, 2003.
 • National Heart, Lung, and Blood Institute. (2000). The Practical Guide Identification, Evaluation, and Treatment of Overweight and Obesity in Adults. https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/guidelines/prctgd_c.pdf
 • Brończyk-Puzoń, A., Koszowska, A., & Bieniek, J. (2018). Basic anthropometric measurements and derived ratios in dietary counseling: Part one. Nursing and Public Health, 8(3), 217–222.
 • Gajewska D, Myszkowska-Ryciak J, Lange E, Gudej S, Pałkowska-Goździk E, Bronkowska M, Piekło B, Łuszczki E, Kret M, Białek-Dratwa A, Pachocka L, Sobczak-Czynsz A. Standardy leczenia dietetycznego otyłości prostej u osób dorosłych. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Dietetyki 2015. Dietetyka 2015 vol.8, Wyd. Spec.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*