Herbata przy Hashimoto

Limfocytarne zapalenie tarczycy to choroba manifestująca się szeregiem charakterystycznych dolegliwości. Aby wyciszyć jej symptomy, należy zadbać o dobrze skomponowany jadłospis, bazujący na pełnowartościowych pokarmach i napojach sprzyjających poprawie samopoczucia. Wśród substancji, które mogą zaostrzać przebieg powyższego schorzenia, wymienia się kofeinę i teinę zawarte w herbacie. Czy można włączyć ją do jadłospisu? I jaka herbata przy Hashimoto będzie najodpowiedniejsza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Jakie właściwości posiada herbata?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka herbata przy Hashimoto jest najodpowiedniejsza, warto omówić jej najważniejsze prozdrowotne właściwości. Zależą one od jej gatunku i rodzaju, a za tę najbardziej wartościową uważa się herbatę zieloną. Brak fermentacji lub jej bardzo krótki czas sprawiają, że w jej liściach pozostaje cały wachlarz zbawiennych substancji aktywnych. Są to głównie polifenole i przeciwutleniacze, które nadają jej niepowtarzalnych własności leczniczych.

Regularne picie zielonej herbaty pozytywnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, poprawiając wyniki lipidogramu. Ponadto wspiera ona utratę wagi, hamuje nadmierny apetyt, reguluje poziom glukozy we krwi, zapobiega paradontozie, a także spowalnia procesy starzenia. Kropką nad i jej atutów jest polepszenie wyglądu skóry i zmniejszenie ryzyka rozmaitych chorób, w tym miażdżycy oraz niektórych nowotworów. Dlaczego mimo licznych zalet herbaty osoby cierpiące na limfocytarne zapalenie tarczycy powinny uważać z jej ilością?

Wpływ herbaty na tarczycę

Jednym z bardziej kontrowersyjnych napojów w kontekście funkcjonowania pacjentów z Hashimoto jest zielona herbata. Z jednej strony posiada ona całe spektrum flawonoidów, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm, z drugiej natomiast te same substancje mogą wykazywać własności goitrogenne, czyli wolotwórcze, i upośledzać działanie gruczołu tarczowego. Według doniesień naukowych spożywanie 2,5 g zielonej herbaty na dobę prowadzi do osłabienia pracy tego narządu, wywołując jego przerost oraz hamując aktywność peroksydazy tarczycowej. Dobra wiadomość jest taka, że w tej samej analizie wykazano, że czarna herbata ma podobny wpływ na tarczycę, ale dopiero w ilości 5 g dziennie. Różnica ta jest związana z zawartością katechin, których ta pierwsza posiada znacznie więcej. Jaki z tego wniosek? Pacjenci z limfocytarnym zapaleniem tarczycy nie muszą całkowicie rezygnować z ulubionego naparu, a jedynie ograniczyć jego ilość.

Herbata jest źródłem kofeiny wpływającej na ośrodkowy układ nerwowy. Może ona nasilać rozdrażnienie i bezsenność, które są częstymi dolegliwościami u osób z Hashimoto. Dodatkowo istnieje ryzyko, że wpłynie ona na wydajność przyswajania lewotyroksyny.

Jaka herbata przy Hashimoto jest najzdrowsza?

Jaka herbata przy Hashimoto jest najzdrowsza? Ze względu na wysokie stężenie wspomnianych katechin warto zmniejszyć udział zielonej herbaty w codziennym menu. W zbyt dużych ilościach będzie ona negatywnie wpływała na samopoczucie pacjentów z limfocytarnym zapaleniem tarczycy poprzez zmniejszenie wchłaniania jodu, co przekłada się na produkcję jej hormonów.

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki esencjonalnego naparu, wśród innych opcji do dyspozycji masz m.in.:

  • czarną herbatę – zmniejsza stres oksydacyjny, pobudza, obniża poziom złego cholesterolu i wzmacnia naczynia krwionośne. Ze względu na mniejszą ilość katechin można pić jej więcej niż jej zielonego odpowiednika;
  • czerwoną herbatę – zawiera selen, który przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu i nie pozostaje bez znaczenia dla walki z wolnymi rodnikami. Poprawia ona odporność organizmu i spowalnia procesy starzenia;
  • białą herbatę – pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie i przyspiesza metabolizm. Ponadto jej regularne picie wspomaga procesy oczyszczania organizmu, dzięki czemu polepsza wygląd skóry, a także wykazuje własności przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Kiedy pić herbatę przy Hashimoto?

Jeśli zdecydujesz się na włączenie herbaty do swojego menu, pamiętaj o tym, że zmniejsza ona wchłanianie przyjmowanych przez ciebie leków. Warto zatem zachować bezpieczny odstęp między nimi, tj. minimum 30 minut, a najlepiej – jeśli to możliwe – 2 godziny. Pamiętaj również, aby nie popijać herbatą przyjmowanych medykamentów, a zamiast tego postawić na szklankę wody.

Wśród innych napojów, których należy unikać podczas popijania leków na tarczycę, wymienia się m.in. soki owocowe, kawę, ekstrakty ziołowe z dziurawcem, mleko, alkohol, energetyki oraz napoje o wysokiej zawartości cukrów prostych.

Jaka herbata przy Hashimoto? Podsumujmy!

Zastanawiasz się, jaka herbata przy Hashimoto będzie najlepsza? Napoje zawierające kofeinę, teinę oraz flawonoidy mogą negatywnie wpływać na pracę gruczołu tarczowego i zmniejszać wchłanianie substancji aktywnych z leków. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z powyższego naparu. Wystarczy, że będziesz pił go w rozsądnych ilościach i zachowasz stosowny odstęp między przyjmowanymi medykamentami a filiżanką ulubionego naparu. Nie wiesz, jakie napoje są odpowiednie dla osób z limfocytarnym zapaleniem tarczycy? W takim razie udaj się na konsultację z dietetykiem klinicznym.

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24915350/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20801949/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36171905/
  • https://www.researchgate.net/publication/259165310_Green_tea_extract_Chemistry_antioxidant_properties_and_food_applications_-_A_review

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*