Jakich składników aktywnych szukać w serum do twarzy

Wybierając serum do twarzy czytamy etykiety produktów w poszukiwaniu magicznych składników, które zapewnią skórze zdrowy, młodzieńczy blask i piękny wygląd. Jak natomiast wybrać to idealne serum, które będzie zapewniało odpowiednie działanie dla naszej skóry? Tajemnica skuteczności tkwi w składnikach aktywnych. To one wpływają na kondycję skóry i poprawiają jej wygląd. Jakie więc składniki powinny znaleźć się w serum, aby zapewnić optymalne rezultaty? Zapraszamy do wpisu o składnikach aktywnych i ich korzyściach dla naszej skóry.

Czym są składniki aktywne w kosmetykach? 

Składniki aktywne odgrywają kluczową rolę, ponieważ są odpowiedzialne za konkretne właściwości kosmetyków, które nadają pożądanych efektów w poprawie kondycji skóry. Są selekcjonowane i dodawane do produktów w celu osiągnięcia konkretnych efektów, takich jak nawilżenie, wygładzenie, działanie przeciwstarzeniowe, redukcja niedoskonałości czy przebarwień. Dzięki temu możemy wybrać kosmetyk dopasowany do indywidualnych potrzeb naszej skóry.

Jakie są najskuteczniejsze składniki aktywne i jakie wybrać dla siebie? Poniżej przedstawiamy propozycje.

Kwas hialuronowy 

Kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w ludzkim organizmie, głównie w skórze, tkankach łącznych i oczach. Jego główną rolą jest utrzymywanie nawilżenia i elastyczności, co jest kluczowe dla zdrowej i młodo wyglądającej skóry. Jest to możliwe, dzięki zdolności kwasu hialuronowego do wiązania wody.

Kwas hialuronowy występuje w różnych formach, co ma wpływ na jego działanie.

Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy ma zdolność do głębszego penetrowania skóry, gdzie nawilża i wspiera jej struktury od wewnątrz. Natomiast forma wysokocząsteczkowa tworzy na powierzchni skóry nawilżający film, który zapobiega utracie wody przez naskórek. Wybierając serum z kwasem hialuronowym warto zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek kwasu. Dzięki temu możemy dostarczyć skórze kompleksową pielęgnację na różnych poziomach. Niezależnie od typu skóry, włączenie serum z kwasem hialuronowym do codziennej pielęgnacji może przynieść widoczne korzyści i pomóc zachować skórę w doskonałej kondycji.

Witamina C

Witamina C jako silny antyoksydant chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Co więcej, witamina C jest kluczowym składnikiem w produkcji kolagenu – białka niezbędnego do utrzymania jędrności i elastyczności skóry. Jest również znana ze swoich zdolności do rozjaśniania skóry i wyrównywania kolorytu.  Przy wyborze serum z witaminą C, ważne jest zwrócenie uwagi na jej stężenie oraz formę. Witaminę C w serum możemy znaleźć w postaci kwasu askorbinowego, tetraizopalmitynianu askorbylu, etylowanego kwasu askorbinowego, glukozydu askorbylu, palmitynianu askorbylu.

Peptydy

Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwasów, które są połączone wiązaniem peptydowym. Serum z peptydami działa poprzez stymulowanie procesów naturalnych zachodzących w skórze. Odpowiednio dobrana sekwencja aminokwasów w peptydach umożliwia dokładne odwzorowanie funkcji i efektów ich naturalnych odpowiedników. W serum z peptydami możemy wyróżnić peptydy sygnałowe, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, a także neuropeptydy, które działają relaksująco na mięśnie twarzy, co może przyczynić się do zmniejszenia wyglądu linii mimicznych. Ostatnią grupą peptydów są peptydy nośnikowe, które pomagają w dostarczaniu składników odżywczych do głębszych warstw skóry.

Retinoidy

Retinoidy to pochodne witaminy A, które posiadają zdolność do głębokiego przenikania w skórę i wpływania na szybkość odnowy komórkowej oraz produkcję kolagenu. Ich mechanizm działania jest wielokierunkowy. Przede wszystkim przyspieszają proces odnowy komórkowej, co oznacza, że martwe komórki naskórka są szybciej zastępowane nowymi, zdrowymi komórkami. To sprawia, że skóra staje się gładsza, bardziej jednolita i mniej podatna na powstawanie niedoskonałości. Dodatkowo, retinoidy stymulują produkcję kolagenu, co przyczynia się do redukcji zmarszczek i poprawy elastyczności skóry.

Wybór serum do twarzy bogatego w składniki aktywne powinien być dokonywany z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i kondycji skóry. Kwas hialuronowy, witamina C, peptydy, retinoidy – to tylko kilka z wielu składników aktywnych, które mają skuteczne działanie w pielęgnacji skóry. Każdy z nich ma swoje konkretne działanie: nawilżanie, regeneracja, antyoksydacja, ochrona przed starzeniem, czy też walkę z niedoskonałościami czy przebarwieniami. Kluczową kwestią jest zatem rozpoznanie jakie skóra ma potrzeby, a następnie wybranie odpowiedniego serum.

________________________________________________________

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

________________________________________________________

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*