nauka jazdy na rowerze

Za oknami wiosna, a to oznacza jedno – koniec spędzania większości wolnego czasu w domu! Maluchy na pewno się z tego faktu ucieszą, zwłaszcza te, którym przyjdzie poznać przyjemność z jazdy na rowerze. Kiedy właściwie zacząć uczyć dziecko tej umiejętności?

Jazda na rowerze – kiedy nauczyć dziecko?

Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie – jaki wiek będzie najlepszy, by szybko i bez większych trudności nauczyć malucha jazdy na rowerze? Podobnie, jak w wielu innych przypadkach, tak i w tym trudno o jednoznaczną odpowiedź, która będzie sprawdzała się u każdego dziecka. W końcu każde z nich rozwija się w swoim indywidualnym tempie.

Większość maluchów można zacząć zaznajamiać z rowerem już po ukończeniu drugiego roku życia. Nie oznacza to jednak, że w tym wieku dziecko będzie w stanie samo poruszać się na rowerku, pedałować i hamować – na to może być jeszcze zbyt małe. Jednak będzie to dobry czas na rozpoczęcie nauki utrzymywania równowagi i oswojenia się z rowerem.

Na tym etapie dobrze sprawdzą się rowery dla dzieci w postaci jeździków lub rowerków biegowych. Dzięki nim o wiele łatwiej będzie nauczyć dziecko jazdy na zwykłym rowerze i być może uda się to zrobić nieco szybciej niż bez takiego przygotowania.

Jaki rower dla dziecka wybrać?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na rowerek biegowy, czy przyszedł już czas na zwykły rowerek dla dziecka, niezwykle istotny będzie jego rozmiar. By dobrać odpowiedni, należy wziąć pod uwagę wzrost dziecka, a właściwie długość wewnętrznej strony nóżek. To niezwykle ważne, by rowerek był dobrze dobrany, by nie zniechęcić dziecka do późniejszej nauki.

Istotną kwestią będzie także waga roweru – warto, by był możliwie lekki. Ułatwi to samą jazdę, rower będzie łatwiejszy do prowadzenia, a w przypadku upadków, które są nieodłączną częścią nauki jazdy, nie zrobi dziecku krzywdy. Dobrze, gdyby rower posiadał także elementy wpływające na poprawę bezpieczeństwa – osłonę na zębatki czy gumowe osłonki na kierownicę.

By zachęcić malucha do korzystania z roweru, musi on być także atrakcyjny wizualnie. Wszelkiego rodzaju dodatki jak koszyczek, kolorowe koraliki na kołach czy ozdobne elementy przy kierownicy będą na pewno dużym atutem.

Boczne kółeczka, drążek, a może bez ułatwień?

To kolejna kwestia, która budzi wątpliwości rodziców. Czy wybrać na początek rowerek z dodatkowymi kółkami, a może lepiej sprawdzi się drążek? Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji dziecka i poziomu jego umiejętności. Jeżeli wcześniej nie zdecydowaliście się na rowerek biegowy, boczne kółka będą dobrym pomysłem.

Drążek także może się sprawdzić, jeśli dziecko nie miało wcześniej do czynienia z biegówką – musisz jednak wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie może prowadzić do wydłużenia całego procesu. Oba ułatwienia mogą również wpływać na nieprawidłową postawę dziecka na siodełku. Warto więc możliwie szybko z nich zrezygnować.

Nauka jazdy na rowerze to istotny element zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Warto zaznajamiać malucha z rowerem od najmłodszych lat, by późniejsza nauka przebiegała bez problemów i strachu. Twoje dziecko potrafi już utrzymywać równowagę na rowerku biegowym i poszukujesz wariantu z napędem? W takiej sytuacji warto przejrzeć rowery dla dzieci, wśród których znajdziesz wiele modeli dla najmłodszych wyposażonych w dodatkowe kółka, które z czasem można odpiąć. Starsze dzieci będą z kolei mogły wybierać spośród wariantów górskich lub miejskich.

________________________________________________________

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

________________________________________________________