Kalcytonina (CT) w Hashimoto - pora-na-zdrowie.pl

Kalcytonina (KC) to hormon białkowy produkowany m.in. przez gruczoł tarczowy. Ze względu na swoją funkcję regulowania gospodarki wapniowo-fosforanowej jej odpowiedni poziom jest niezbędny dla zachowania homeostazy organizmu. Kalcytonina w Hashimoto – czym jest i jaką rolę odgrywa przy tym schorzeniu? O czym może świadczyć wynik odbiegający od normy?

Czym jest kalcytonina?

Kalcytonina jest hormonem białkowym powstającym głównie w okołopęcherzykowych komórkach C tarczycy. Jej śladowe ilości są również wydzielane w obrębie innych organów, w tym płuc, przewodu pokarmowego oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Wraz z antagonistycznym parathormonem kalcytonina zawiaduje gospodarką wapniowo-fosforanową. Jest ona uwalniana do krwi w momencie, gdy stężenie jonów wapnia zaczyna wzrastać. Wśród innych aktywatorów jej wydzielania wymienia się glukagon i gastrynę.

Do najważniejszych funkcji kalcytoniny należy zahamowanie czynności obecnych w kośćcu osteoklastów poprzez wstrzymanie procesu resorpcji tkanki kostnej. Dodatkowo hormon ten oddziałuje na komórki cewek nerkowych, zwiększając wydalanie fosforanów i wapnia z moczem. Co więcej, zapobiega on hiperkalcemii po posiłku i chroni szkielet karmiących kobiet przed uwalnianiem nadmiernych ilości wapnia do krwi.

Za prawidłowe stężenie kalcytoniny we krwi w spoczynku uznaje się poziom nieprzekraczający 10 pg/ml, przy czym poziom uznawany za normę jest wyższy w przypadku mężczyzn i maleje u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Kalcytonina stanowi ważny wskaźnik stanów zapalnych oraz schorzeń tarczycy. Kalcytonina w Hashimoto — jakie znaczenie ma ten hormon dla pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy i jakie objawy powinny zwrócić ich uwagę?

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Kalcytonina w Hashimoto — jaką rolę odgrywa?

Kalcytonina w Hashimoto – czy istnieje zależność między stężeniem tego hormonu a przewlekłym limfocytarnym zapaleniem gruczołu tarczowego? Badania pokazują, że zwiększony poziom tej substancji we krwi świadczy o prawdopodobnej hiperplazji komórek C tarczycy. Zjawisko to może nie tylko być symptomem raka rdzeniastego tarczycy (MCT), ale również skutkiem toczącego się autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

Wśród niepokojących objawów, które stanowią podstawę do oznaczenia stężenia kalcytoniny, wymienić można:

 • trudności z przełykaniem,
 • zmiany w głosie i chrypkę,
 • ból gardła i szyi,
 • obrzęk węzłów chłonnych,
 • guzki.

Kalcytonina (CT) to hormon syntetyzowany przez komórki C tarczycy. Jest on nie tylko kluczowy dla dobrego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej, ale stanowi również ważny wskaźnik chorób tarczycy. Kalcytonina w Hashimoto – to zagadnienie, które interesuje wielu pacjentów z tym schorzeniem. Jej podwyższony poziom może być wynikiem hiperplazji komórek C wskutek autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, jak i rozwoju raka rdzeniastego gruczołu.

Źródła:

 • Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
 • Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 • R. Krysiak, B. Marek, B. Okopień, „Rak rdzeniasty tarczycy – aktualny stan wiedzy”, Endokrynologia Polska, 5/2008.
 • A. J. Felsenfeld i B. S. Levine, “Calcitonin, the forgotten hormone: Does it deserve to be forgotten?”, Clin.Kidney J., vol. 8, no. 2, pp. 180–187, 2015.
 • S. J. Wimalawansa, “Calcitonin: History, Physiology, Pathophysiology and Therapeutic Applications”, in Osteoporosis in Men, Elsevier Inc., pp. 653–666.2010.
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22399011/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*