Chleb a hashimoto - pora-na-zdrowie.pl

Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, którego objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najskuteczniejszym sposobem na ich łagodzenie jest nie tylko przyjmowanie syntetycznych hormonów, ale przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Hashimoto a pieczywo – to zagadnienie, które najczęściej pojawia się w głowach osób komponujących swój jadłospis. Jaki chleb przy Hashimoto sprawdzi się najlepiej?

Hashimoto a pieczywo – co musisz wiedzieć?

Hashimoto to choroba, wokół której narosło wiele mitów (więcej na temat tej choroby przeczytasz w artykule: Co to jest Hashimoto?). Większość z nich dotyczy stylu życia, zwłaszcza nawyków żywieniowych. Jedno jest pewne – dieta przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy powinna być jak najbardziej urozmaicona, pozbawiona wysokoprzetworzonych produktów i bogata w substancje odżywcze, zwłaszcza selen, cynk, żelazo, jod, witaminy z grupy B oraz witaminę D. Czy znajdzie się w niej miejsce na pieczywo?

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Jeśli chodzi o chleb i inne wypieki, zdania na temat ich obecności w diecie przy Hashimoto są podzielone. Jako że choroby autoimmunologiczne często idą w parze z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, zwłaszcza z alergią na gluten, niektórzy specjaliści zalecają całkowite odstawienie produktów zawierających tę substancję. Inni natomiast odradzają przechodzenie na dietę bezglutenową, jeśli nie ma do tego wskazań medycznych. Zatem jaki chleb przy Hashimoto wybrać – z glutenem czy bez?

Choroby autoimmunologiczne często idą w parze z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi – w przypadku Hashimoto najpowszechniejszą z nich jest alergia na gluten.

Jaki chleb przy Hashimoto?

Wiele osób zmagających się z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy znacznie ogranicza węglowodany, a to duży błąd, gdyż są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Warto podkreślić, że nie wszystkie węglowodany są złe – w jadłospisie powinny pojawić się przede wszystkim te o niskim indeksie glikemicznym, do których zalicza się m.in. pełnoziarniste pieczywo. Nie należy z niego całkowicie rezygnować choćby ze względu na zawartość błonnika, który reguluje pracę układu pokarmowego.

Zależność między Hashimoto a pieczywem zmienia się w przypadku celiakii lub nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest całkowite odstawienie mącznych produktów lub zastąpienie ich tymi pozbawionymi alergizujących białek. Jeśli planujesz zakup bezglutenowych wypieków w sklepie, najpierw zapoznaj się z ich składem – niestety większość z nich zawiera chemiczne dodatki, które nie mają nic wspólnego ze zdrową dietą.

Więcej na temat diety w hashimoto przeczytasz w artykule: Dieta w Hashimoto – co jeść, a czego unikać? Najważniejsze zasady!

Hashimoto to choroba wymagająca zmiany stylu życia, zwłaszcza nawyków żywieniowych. W jadłospisie pacjenta powinno znaleźć się miejsce na produkty z każdej grupy, włączając w to pełnoziarniste pieczywo. Jako że autoimmunologiczne zapalenie tarczycy często idzie w parze z alergią lub nadwrażliwością na gluten, niekiedy konieczne jest jego całkowite odstawienie lub ograniczenie. To, jaki chleb przy Hashimoto spożywać, zależy w głównej mierze od twojego stanu zdrowia. Masz problem z doborem odpowiednich pokarmów? Nie bój się poprosić o pomoc lekarza lub doświadczonego dietetyka.

Źródła:

  • https://www.google.com/url?q=https://www.healthline.com/nutrition/hashimoto-diet&sa=D&source=docs&ust=1647212369463178&usg=AOvVaw0IUYcd23qHGTQ0CjX0aHxS
  • https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/62421/47571
  • https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/download/62421/47571
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27256300/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9872614/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*