Holistyczne podejście do zdrowia zakłada całościowe spojrzenie na człowieka – jego ciało, umysł oraz ducha. W przypadku choroby szuka się jej przyczyny, a nie leczy jedynie objawy. Co jeszcze warto wiedzieć?
Spis treści
Główne założenia
Holistyczne podejście do zdrowia opiera się na kilku najważniejszych założeniach:
- Człowiek jako całość – ważny jest nie tylko brak choroby, ale również harmonia w strefie fizycznej, emocjonalnej i duchowej, ponieważ te aspekty wzajemnie na siebie oddziałują.
- Zapobiegać, nie leczyć – duży nacisk kładzie się na profilaktykę poprzez zdrowy styl życia, aktywność fizyczną, zarządzanie stresem i odpowiednią dietę.
- Równowaga – w podejściu holistycznym dużą wagę przykłada się do przywrócenia równowagi całego organizmu, ponieważ np. zakłócenia w obrębie układu trawiennego mogą negatywnie wpłynąć na inne układy. Dlatego np. leki osłonowe na żołądek są dobierane z niezwykłą rozwagą i jedynie w razie konieczności.
- Indywidualne podejście – potrzeby zdrowotne człowieka zależą od wielu czynników jak styl życia, środowisko czy uwarunkowania genetyczne. Holistyczne podejście zakłada dostosowanie opieki zdrowotnej do specyfiki życia danego pacjenta.
Holistyczne podejście do zdrowia w praktyce
Holistyczne podejście do zdrowia obejmuje wiele technik i narzędzi, które razem mają wpłynąć na poprawę zdrowia i dobrostanu pacjenta na różnych poziomach. Ważna jest zdrowa dieta oraz odżywianie dostosowane do indywidualnych potrzeb – inne produkty będą odpowiednie dla osób, które np. biorą leki na alergie, inne dla osób z chorobami metabolicznymi czy autoimmunologicznymi.
Oprócz zdrowej diety ważna jest również aktywność fizyczna dostosowana do preferencji oraz możliwości pacjenta. Uprawianie sportu powinno przyczyniać się do wspierania zdrowia psychicznego i fizycznego, co może mieć wpływ na działanie poszczególnych układów organizmu.
Holistyczne podejście do zdrowia zwraca również uwagę na dobrostan psychiczny poprzez naukę technik zarządzania stresem. Sprawdzą się np. aromaterapia, masaż, czy techniki oddechowe. Ten rodzaj podejścia do zdrowia, w przeciwieństwie do medycyny zachodniej, zakłada również korzystanie z terapii naturalnych i alternatywnych.
Korzyści i ograniczenia
Holistyczne podejście do zdrowia może przynieść wiele korzyści. To m.in. lepsza jakość życia, zmniejszenie prawdopodobieństwa chorób przewlekłych, wsparcie w naturalnej regeneracji organizmu oraz indywidualne podejście do pacjenta.
Choć ten rodzaj podejścia do medycyny ma wiele zalet, w przypadku niektórych schorzeń czy dolegliwości niezbędne mogą okazać się leki na receptę oraz skorzystanie z metod medycyny tradycyjnej. Warto również zwrócić uwagę, że skuteczność niektórych z alternatywnych metod leczenia nie została udowodniona naukowo.
Holistyczne podejście do zdrowia zyskuje coraz większe uznanie i stanowi wartościowe uzupełnienie tradycyjnej medycyny. W trosce o zdrowie można korzystać z różnych metod, wybierając te z nich, które będą odpowiednie do prowadzonego przez nas stylu życia i potrzeb.