Jak szybko wyleczyć katar u dziecka?

Małe dzieci są wyjątkowo podatne na sezonowe przeziębienia. Pierwszym objawem infekcji często jest zatkany nos i wyciek wodnistej wydzieliny. Katar utrudnia oddychanie i nie daje dziecku spać. W efekcie pociecha jest rozdrażniona i wyraźnie osłabiona. Walka z nieżytem nosa bywa naprawdę trudna, szczególnie jeśli utrzymuje się ponad 7 dni. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sprawdzone sposoby na katar!

Dlaczego dziecko ma katar?

Katarem nazywamy zbiór objawów spowodowanych stanem zapalnym błon śluzowych nosa. Gdy dojdzie do ich podrażnienia, dziecko może zacząć kichać, pojawia się gęsta lub płynna wydzielina, świąd, uczucie drapania w nosie oraz osłabienie zmysłu smaku i zapachu. Katar u dzieci może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej jest wywoływany przez wirusy i bakterie, ale może być też związany z zanieczyszczeniami powietrza lub reakcją na konkretne alergeny. Na błony śluzowe nosa negatywnie oddziałuje również zbyt suche powietrze i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

W przypadku dzieci ustalenie przyczyny kataru czasami jest bardzo trudne. Dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym można złagodzić objawy i udrożnić zapchany nos.

Krople do nosa dla dzieci — skuteczny sposób na katar

Krople do nosa dla dzieci to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na odetkanie nosa. Tego rodzaju produkty wpuszcza się do obu dziurek za pomocą wygodnego aplikatora. Sama czynność nie trwa długo i nie wywołuje dyskomfortu. Krople do nosa dla dzieci zawierają substancje czynne, które rozrzedzają zalegającą w nosie wydzielinę i zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa. Na rynku znajdziesz preparaty przeznaczone dla dzieci od 3. do 12. miesiąca życia oraz dla dzieci, które ukończyły 1 rok życia. Krople do nosa dla najmłodszych są całkowicie bezpieczne. Jednak to ważne, aby przestrzegać zaleceń lekarskich i nie stosować ich dłużej niż przez 5-7 dni. Jeśli po tym czasie katar nie ustępuje, warto skonsultować się z pediatrą, który zbada dziecko i zaleci odpowiednią kurację.

Co jeszcze warto stosować na katar u dziecka?

W walce z katarem u dziecka mogą Ci pomóc domowe sposoby. Bardzo szybko udrożnisz drogi oddechowe dziecka, jeśli zastosujesz inhalacje z solą fizjologiczną lub wodą morską. Dobrym pomysłem będzie również posmarowanie okolic nosa dziecka maścią majerankową, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne. Dziecku będzie się zdecydowanie łatwiej oddychać, jeśli zadbasz o odpowiednie nawilżenie powietrza w jego sypialni. W czasie przeziębienia warto też zwiększyć ilość przyjmowanych przez dziecko płynów. Najlepiej, aby była to woda. Jeśli dziecko nie chce pić wody, możesz zrobić mu pyszną herbatę z sokiem lub kakao. Większa ilość płynów pomoże rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, a ciepłe napoje rozgrzeją dziecko i sprawią, że poczuje się lepiej.

Katar to bardzo uciążliwa dolegliwość, dlatego nie można go bagatelizować. Jeśli od razu zastosujesz krople do nosa dla dzieci, bardzo szybko udrożnisz nos i pozbędziesz się lepkiej wydzieliny. Pamiętaj, że katar może być też objawem alergii. W takim wypadku warto zaprowadzić dziecko do alergologa, aby wdrożył odpowiednią metodę leczenia.

________________________________________________________

ARTYKUŁ PARTNERA

________________________________________________________