Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w przebiegu której dochodzi do autoagresji i uszkodzenia tarczycy. U jej podłoża leży przewlekły stan zapalny, który skutkuje szeregiem uciążliwych dolegliwości. W celu ich zniwelowania należy zadbać o odpowiedni przeciwzapalny jadłospis, który uzupełnisz o stosowną suplementację. Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w twojej kuracji, jeśli cierpisz na Hashimoto? Omega-3 to pozycja obowiązkowa – dowiedz się dlaczego!

Omega-3 a Hashimoto – co musisz wiedzieć?

Hashimoto to stan, w którym układ odpornościowy wytwarza przeciwciała przeciwko gruczołowi tarczowemu. W wyniku autoagresji i utrzymującego się stanu zapalnego pojawiają się m.in. takie dolegliwości jak senność, zmęczenie, problemy trawienne, nadwrażliwość na zimno, suchość skóry, opuchlizna oraz wypadanie włosów. W celu ich złagodzenia należy zadbać o wyciszenie toczącego się zapalenia poprzez wprowadzenie pełnowartościowej diety i stosownej suplementacji. Do związków wykazujących powyższe działanie należą kwasy omega-3.

Hashimoto wymaga indywidualnego podejścia terapeutycznego, jednak w większości przypadków priorytetem jest zniwelowanie procesów zapalnych. W tym przypadku z pomocą przyjdą ci wspomniane związki organiczne, które stanowią naturalne wsparcie dla układu immunologicznego. Reprezentuje je kwas α-linolenowy (ALA), który w organizmie wykorzystywany jest do syntezy kwasów: eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA).

Kwas ALA pochodzi ze źródeł roślinnych, w tym orzechów włoskich, siemienia lnianego, zielonych warzyw liściastych oraz roślin strączkowych, natomiast kwasy EPA i DHA znaleźć można w owocach morza, algach i tłustych rybach, np. makreli, śledziu, pstrągu czy łososiu. Z uwagi na to, że konwersja tego pierwszego do dwóch pozostałych jest znikoma, warto wzbogacić jadłospis o pokarmy, które w nie obfitują, i zadbać o odpowiednią suplementację.

Cierpisz na chorobę Hashimoto? Omega-3 to obowiązkowa pozycja w kuracji dedykowanej pacjentom z tym schorzeniem!

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Ile omega-3 suplementować przy Hashimoto?

Kwasy omega-3 reprezentują grupę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i należą do substancji, których deficyt jest powszechnym zjawiskiem wśród osób zarówno zdrowych, jak i tych z limfocytarnym zapaleniem tarczycy. Wzmacniają one układ sercowo-naczyniowy, poprawiają mikrobiom jelitowy, stabilizują gospodarkę węglowodanową i lipidową, wyciszają stany depresyjne oraz polepszają kondycję skóry, włosów i paznokci. W przypadku Hashimoto omega 3 (DHA/EPA) powinny być suplementowane w ilości co najmniej 500 mg dziennie.

Kiedy nie suplementować omega-3 przy niedoczynności tarczycy?

Suplementacja kwasami omega-3 – uważana za bezpieczną nawet w przypadku przewlekłych schorzeń – to jeden z filarów wspierających gruczoł tarczowy w chorobie Hashimoto. Ze względu na własności przeciwzapalne ich zażywanie jest zwykle zalecane niezależnie od rodzaju diety – wyjątek może stanowić model śródziemnomorski, który zapewnia wystarczającą ilość tłustych ryb i owoców morza. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz pozwolić sobie na wyłączenie kwasów DHA i EPA z suplementacji, zasięgnij porady endokrynologa.

Omega-3 a Hashimoto – podsumujmy!

Gros dolegliwości towarzyszących limfocytarnemu zapaleniu tarczycy wynika z toczącego się w ciele stanu zapalnego. Dostarczenie organizmowi stosownej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (w szczególności DHA i EPA) wraz z pożywieniem i dobrze opracowaną suplementacją stanowią klucz do jego wyciszenia. Borykasz się z Hashimoto? Omega-3 są polecane większości pacjentów z tą jednostką chorobową. Jeśli wdrożyłeś śródziemnomorski model odżywiania lub nie wiesz, czy spożywasz odpowiednią liczbę porcji tłustych ryb lub owoców morza każdego dnia, skonsultuj się ze specjalistą, np. wykwalifikowanym dietetykiem, w celu dostosowania kuracji do twoich potrzeb.

Źródła:

  • Calder PC. Omega-3 fatty acids and inflammatory processes. Nutrients. 2010;2(3):355-74.
  • Kliniczne efekty suplementacji wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi ω-3. Jończyk W., Socha P. Standardy Medyczne/Pediatria 2009. T-6: 10-17.
  • Wioleta J. Omeljaniuk, Marek Dziemianowicz OCENA SPOSOBU ŻYWIENIA PACJENTEK Z CHOROBĄ HASHIMOTO BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIV, 2011, 3, str. 428-433.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*