Obiad przy Hashimoto

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to schorzenie, które nierzadko wymaga radykalnych zmian w diecie. W jadłospisie warto uwzględnić produkty przeciwzapalne i wspomagające pracę gruczołu tarczowego, oraz wykluczyć te, które mu szkodzą. Wbrew pozorom kluczowe znaczenie ma nie tylko pierwszy i ostatni posiłek, ale również ten spożywany w środku dnia. Jak skomponować obiad przy Hashimoto, żeby był sycący, smaczny i odżywczy? Poznaj kilka propozycji od Pora Na Zdrowie!

Dlaczego stosowanie odpowiedniej diety przy Hashimoto jest ważne?

Nie od dziś wiadomo, że to, co na co dzień spożywamy, ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Trudno się zatem dziwić, że przy chorobach przewlekłych zasady odżywiania bywają dość restrykcyjne – w końcu celem wybieranych przez nas produktów jest nie tylko zaspokojenie głodu, ale również złagodzenie objawów schorzenia, z którym się zmagamy. Oczywiście nie inaczej jest z chorobą Hashimoto, w przypadku której zmiana nawyków żywieniowych ma szczególne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ nierzadko idzie ona w parze z niedoborami witamin i minerałów, nietolerancjami pokarmowymi, zaburzeniami ze strony układu trawiennego czy insulinoopornością. Są to takie dolegliwości, które trudno jest zniwelować bez wprowadzenia stosownych modyfikacji do jadłospisu. Przygotowując odpowiednie posiłki, zwiększysz swoją szansę na wyciszenie stanów zapalnych w obrębie tarczycy, ukoisz swoje jelita, zyskasz więcej energii, a do tego zasilisz swój organizm w niezbędne składniki odżywcze. Wbrew powszechnym opiniom ogromne znaczenie ma nie tylko śniadanie i kolacja, ale także to, co zjadasz w środku dnia. Jak powinien wyglądać obiad przy Hashimoto? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Jak powinien wyglądać obiad przy Hashimoto?

Komponując główny posiłek dnia, powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pamiętaj, że nawet zdrowe produkty mogą zaszkodzić tobie i twojemu gruczołowi tarczowemu, jeśli cierpisz na alergie pokarmowe czy zaburzenia metaboliczne. Nie tolerujesz nabiału? Czujesz się bardzo senny po przekąskach bogatych w węglowodany? A może odczuwasz silny ból brzucha po zjedzeniu zbożowych wypieków? Zdecydowanie powinieneś uwzględnić te wszystkie aspekty przed zabraniem się za gotowanie. Jedno jest pewne – twoje dania zawsze powinny być zbilansowane i jak najbardziej odżywcze. Nie powinno zabraknąć w nich źródeł białka, które dostarczą ci niezbędną porcję aminokwasów, w tym tyrozyny – związku niezbędnego do syntezy T4, która następnie przekształcana jest do T3. Równie ważne są tłuszcze, które wykazują silne działanie przeciwzapalne i wspomagają produkcję hormonów tarczycy, oraz węglowodany, zwłaszcza te o niskim/średnim indeksie glikemicznym i bogate w błonnik. Przy tym wszystkim powinieneś pamiętać o stosownej podaży składników odżywczych, w tym selenu, jodu, cynku, żelaza, witamin z grupy B oraz kwasów omega-3. A po jakie produkty sięgać? Poniżej znajdziesz kilka propozycji:

  • źródła białka: chuda wołowina, cielęcina, kurczak, indyk, królik, tłuste ryby morskie, jajka, fermentowany nabiał;
  • źródła tłuszczów: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, siemię lniane, pestki i orzechy, tłuste ryby morskie, awokado, żółtka jaj, pasta sezamowa;
  • źródła węglowodanów: kasza gryczana, amarantus, owies, ryż brązowy, pełnoziarniste makarony i pieczywo, większość warzyw.

Warto podkreślić, że przy komponowaniu obiadu przy Hashimoto kluczową rolę odgrywa nie tylko rodzaj pokarmów, ale również ich proporcje. Połowę objętości twojego talerza powinny zajmować warzywa. 1/4 pozostaw dla ziemniaków lub produktów zbożowych, a pozostałą część dla źródeł białka, np. mięsa czy ryb. Istotnym elementem jest także rodzaj obróbki termicznej – zdecydowanie lepszym wyborem dla twojego zdrowia będzie pieczenie oraz gotowanie w wodzie lub na parze aniżeli smażenie na głębokim tłuszczu.

Czego nie uwzględniać w obiedzie przy Hashimoto?

Skoro już wiesz, co powinno znajdować się w twoim głównym posiłku dnia, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego w nim nie uwzględniać. W czołówce niepolecanych pokarmów wymienić można wszelkiego rodzaju fast foody oraz wyroby garmażeryjne wątpliwej jakości. Jeśli sięgasz po gotowe dania, np. takie w formie mrożonek lub zamknięte w słoikach, koniecznie zweryfikuj ich skład – jeśli dominuje w nich cukier i chemiczne dodatki, najlepiej odstaw je na półkę lub do zamrażarki. Ważne, abyś miał świadomość, że pewne pułapki czyhają na ciebie także w artykułach spożywczych, które powszechnie uchodzą za zdrowe. Mowa m.in. o brokułach, brukselce, jarmużu, kalafiorze czy kapuście, które stanowią źródło goitrogenów, czyli substancji antyodżywczych, które utrudniają wchłanianie jodu i mogą działać wolotwórczo.

Jeśli planujesz uwzględnić w swoim posiłku źródła goitrogenów, poddaj je obróbce termicznej – dzięki temu zmniejszysz ilość substancji antyodżywczych nawet o 30%.

Przykładowe dania obiadowe przy Hashimoto

Zmagasz się z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy i masz problem z odpowiednim przygotowaniem swojego obiadu? Hashimoto to nie wyrok, który zmusza cię do spożywania mało smacznych i monotonnych posiłków. Wbrew pozorom możesz wyczarować naprawdę pyszne potrawy, które nie tylko rozpieszczą twoje podniebienie, ale również wspomogą pracę gruczołu tarczowego. Które z nich warto wprowadzić do menu? Wśród możliwych opcji widnieją m.in.:

  • szaszłyki z indyka z kaszą i grillowanymi warzywami;
  • udka curry z ryżem i warzywami;
  • bakłażan faszerowany mięsem mielonym i warzywami;
  • pieczony łosoś z kaszą bulgur i sałatką grecką;
  • pełnoziarnisty makaron z pieczonym kurczakiem i warzywami;
  • sałatka z tuńczykiem, awokado, jajkiem i czerwoną cebulą.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9101513/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7282437/
  • https://www.sciencedirect.com/topics/veterinary-science-and-veterinary-medicine/goitrogen
  • https://ogarnijhashimoto.pl/dieta-w-chorobie-hashimoto-czyli-co-jesc-w-niedoczynnosci-tarczycy/
  • https://dietahashimoto.pl/przepisy/obiad/3-przepisy-smaczny-obiad-hashimoto/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*