Kolacja przy Hashimoto

Choroba Hashimoto to schorzenie tarczycy na tle zapalnym, które wiąże się z licznymi dolegliwościami, w tym bezsennością oraz trudnością w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. To właśnie dlatego tak wiele osób z tą przypadłością unika ostatniego posiłku, licząc na to, że w ten sposób schudnie lub poprawi architekturę swojego snu. Jaka kolacja przy Hashimoto będzie najodpowiedniejsza? I czy jej pomijanie to dobry pomysł? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Kolacja przy Hashimoto – dlaczego to, co jesz, ma znaczenie?

Limfocytarne zapalenie tarczycy to choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym. Jest ona rezultatem pogorszenia funkcjonowania układu odpornościowego, w wyniku którego atakuje on tarczycę, stopniowo ją uszkadzając. Wśród jej cech charakterystycznych wymienia się obecność stanu zapalnego objawiającego się m.in. zaparciami, nadmierną sennością lub bezsennością, wzmożonym odczuwaniem zimna, łamliwością paznokci, zmianami skórnymi, przybieraniem na wadze czy zaburzeniami hormonalnymi.

Poprawnie opracowany i zbilansowany jadłospis to część protokołu terapeutycznego stosowanego w chorobie Hashimoto. Nic zatem dziwnego, że codzienne wybory żywieniowe mogą zarówno wyciszać, jak i zaostrzać twoje symptomy. Najważniejszą regułą, którą należy kierować się podczas komponowania wszystkich posiłków, jest przeciwdziałanie zapaleniu i wyciszanie pracy układu immunologicznego – dotyczy ona także kolacji.

Hashimoto często uprzykrza życie pacjentom, utrudniając im powrót do odpowiedniej wagi i zaburzając zdrowy sen. Czy rezygnacja z ostatniego posiłku jest dobrym rozwiązaniem, jeśli borykasz się z limfocytarnym zapaleniem tarczycy? I na co zwrócić szczególną uwagę, komponując kolację przy Hashimoto?

Dlaczego nie warto opuszczać kolacji?

Dlaczego nie warto opuszczać kolacji, nawet w przypadku osób z chorobami tarczycy? Okazuje się, że jest ona równie ważnym posiłkiem co te pozostałe. Jej strategiczne zaplanowanie w codziennym rozkładzie dnia pozwoli ci zadbać o stabilny poziom glukozy we krwi, który sprzyja wyciszeniu stanów zapalnych i zmniejsza ryzyko rozwoju zaburzeń metabolicznych, a także zapobiega niepotrzebnym wybudzeniom w nocy.

Kolację można jeść każdego dnia, a pogląd na temat tego, że kończenie jedzenia po godzinie 18:00 jest niezdrowe, uznawany jest za jeden z najczęściej powtarzanych mitów dietetycznych. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących żywienia osób z limfocytarnym zapaleniem tarczycy, a poprawisz swoje ogólne samopoczucie i zapewnisz sobie spokojny sen. Jak komponować kolację przy Hashimoto?

Kolacja przy Hashimoto – najważniejsze zasady

Przyrządzanie kolacji przy Hashimoto rządzi się dokładnie tymi samymi regułami co inne posiłki. Na twoim talerzu nie powinno zabraknąć przeciwzapalnych składników oraz źródeł odpowiednio skomponowanych makro i mikroelementów. Staraj się nie zapominać o produktach, które dostarczą ci kwasów omega-3, cynku, żelaza, selenu, magnezu, jodu oraz witaminy D.

O czym należy pamiętać podczas ostatniego posiłku? Jego konsumpcja powinna być usytuowana na co najmniej 2-3 godziny przed snem. Jest to istotne, ponieważ metabolizm zwalnia nieco w drugiej części dnia, przygotowując twój organizm na wieczorny spoczynek. Najadanie się przed samym snem obciąży twój układ trawienny i może wywołać trudności z zaśnięciem.

Następnym elementem, o który warto się zatroszczyć podczas komponowania kolacji przy Hashimoto, jest to, aby była ona lekkostrawna i niezbyt tłusta. U niektórych osób ulokowanie większej ilości węglowodanów w ostatnim posiłku może przynieść bardzo pozytywne rezultaty i poprawić architekturę snu. Zatem nie bój się eksperymentować.

Wśród atutów regularnego jedzenia kolacji wymienia się stabilizację glikemii, która przekłada się na poprawę samopoczucia. Osoby, które nie stronią od uwzględnienia jej w swoim jadłospisie, rzadziej sięgają po niezdrowe przekąski tuż przed snem. Jej objętość jest jednak sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników, w tym aktywności fizycznej w ciągu dnia. Zwykle zaleca się przyjęcie ok. 25-30% całkowitej kaloryczności właśnie podczas kolacji.

Kolacja przy Hashimoto powinna być odżywcza i lekkostrawna. Stawiaj zatem na gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie albo pieczenie. Unikaj za to smażenia – w szczególności na głębokim tłuszczu.

Co jeść, a czego unikać podczas komponowania kolacji przy Hashimoto?

Kolacja przy Hashimoto musi być nie tylko przeciwzapalna. Dobrze jest zadbać również o to, aby była smaczna i pożywna. Stawiaj zatem na pełnowartościowe źródła poszczególnych makroelementów, w tym:

  • źródła białka (np. mięso drobiowe, ryby, przetwory mleczne, jaja, rośliny strączkowe);
  • źródła tłuszczu (np. tłuste ryby morskie, orzechy i nasiona, oleje roślinne, w tym oliwa z oliwek extra virgin, olej lniany oraz z wiesiołka czy ostropestu);
  • źródła węglowodanów złożonych (np. pełnoziarnisty ryż, płatki orkiszowe, pełnoziarnisty makaron, gruboziarniste kasze, pieczywo żytnie na zakwasie).

Doskonałym pomysłem jest uzupełnienie dań o gotowane lub duszone warzywa i przeciwzapalne zioła, w tym imbir, cynamon oraz kurkumę. Jeśli chodzi o napoje, wybieraj czystą wodę, herbatki ziołowe, a także napary pozbawione kofeiny.

Oprócz unikania tłustych i smażonych pokarmów wystrzegaj się słodkich i słonych przekąsek, które są sprzymierzeńcami wahań glikemii poposiłkowej. Pamiętaj również, że źródłami cukrów prostych są niektóre owoce, w tym winogrona, gruszki, jabłka, banany i czereśnie. Ponadto u niektórych osób korzystnym posunięciem będzie stawianie na pokarmy o niższej zawartości błonnika, którego dodatek może wywołać w ich przypadku dyskomfort trawienny.

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36839399/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32588591/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9101513/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*