Jakie mleko przy PCOS

Zespół policystycznych jajników to choroba endokrynologiczna, która dotyka duży odsetek kobiet w wieku rozrodczym. W jej przebiegu pojawiają się zaburzenia hormonalne skutkujące rozregulowanym cyklem miesiączkowym – a nierzadko również brakiem owulacji. Ważnym czynnikiem walki z nimi jest zbilansowana dieta. Czy jest w niej miejsce na mleko i jego przetwory? Co należy o nim wiedzieć i jakie mleko przy PCOS jest najzdrowsze? Pora Na Zdrowie odpowiada!

Mleko przy PCOS – co musisz wiedzieć?

Mleko krowie to jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów wśród kobiet chorujących na PCOS. Negatywne skutki jego spożywania w pierwszej kolejności odczują osoby borykające się z nietolerancją laktozy i alergią na kazeinę. Picie mleka w ich przypadku będzie wiązało się z zaostrzeniem stanu zapalnego, zmniejszeniem wchłaniania substancji odżywczych i pojawieniem się uporczywych dolegliwości trawiennych.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Warto pamiętać, że białka w krowim mleku nie pozostają bez znaczenia dla sekrecji insuliny przez wyspy trzustkowe. Dzieje się tak, ponieważ są one źródłem rozgałęzionych aminokwasów, a dokładniej – leucyny, izoleucyny i waliny. Jest to szczególnie widoczne u kobiet borykających się z zaburzeniami metabolicznymi.

Każdy przypadek PCOS jest inny, zatem najlepszą drogą do rozwiania wszelkich wątpliwości jest baczne obserwowanie własnego organizmu. Jakie mleko przy PCOS będzie dobrym wyborem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tego artykułu!

Mleko przy PCOS – jakie korzyści może przynieść?

Wysokiej jakości mleko krowie ma szereg zalet. Należy ono do kategorii pokarmów wysokoenergetycznych. W jego środku kryją się przede wszystkim witaminy A, K, D i E, a także fosfor, wapń, magnez, cynk oraz selen. Zawarty w nim kwas linolowy redukuje poziom cholesterolu, dzięki czemu pozytywnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Stanowi ono również doskonałe źródło białka w codziennym menu. Jaki produkt będzie najodpowiedniejszy przy PCOS?

O najważniejszych zasadach przy dieta w PCOS przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Jakie mleko przy PCOS?

Jakie mleko przy PCOS będzie najzdrowsze? Odpowiedź brzmi – pełnotłuste. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że jego odtłuszczona wersja nie pozostaje bez znaczenia dla układu endokrynnego kobiet. Obecność tego typu produktów w diecie zwiększa poziom IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu, będącego istotnym elementem patogennym w zespole policystycznych jajników. Zwiększa on produkcję androgenów, zaostrzając tym samym przebieg choroby.

Dodatkowym atutem mleka pełnotłustego jest jego lepszy wpływ na glikemię poposiłkową w porównaniu do opcji o niskiej zawartości tłuszczu.

Bezpieczne alternatywy dla mleka krowiego

Nie wiesz, jakie mleko przy PCOS jest bezpieczne do picia? Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy lub alergię na kazeinę, rozważ opcje roślinne. Warto jednak pamiętać, że takie artykuły cechują się wysoką zawartością cukrów prostych, dlatego zaleca się spożywać je z umiarem. Najbezpieczniejszym wyborem będzie mleko migdałowe ze względu na wysoki udział tłuszczu, który ma pozytywny wpływ na glikemię poposiłkową.

Mleko sojowe zawiera izoflawony, które są substancjami biologicznie czynnymi. Mogą one wchodzić w interakcję z receptorami estrogenu i jeszcze bardziej zaburzać balans hormonalny kobiet z PCOS.

Jakie mleko przy PCOS? Podsumujmy!

Mleko to jeden z najbardziej kontrowersyjnych artykułów w diecie osób z zespołem policystycznych jajników. Nie jest ono produktem zabronionym, jednak warto uważać na to o obniżonej zawartości tłuszczu, którego spożycie może mieć negatywny wpływ na samopoczucie pacjentek. Należy także pamiętać, że kobiety cierpiące na alergię na kazeinę lub nietolerancję laktozy powinny całkowicie wyeliminować je ze swojego jadłospisu. Nie wiesz, jakie mleko przy PCOS będzie najlepsze? Jeśli nie możesz delektować się tym tradycyjnym, wybieraj opcje roślinne, w tym mleko migdałowe, kokosowe i orzechowe. 

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7696580/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33202986/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8643565/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25013687/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26225266/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*