Hashimoto a depresja - pora-na-zdrowie.pl

Hashimoto to wieloczynnikowe schorzenie autoimmunologiczne, które manifestuje się szeregiem objawów. W jego przebiegu pojawiają się zarówno dolegliwości fizyczne, jak i psychiczne. Jako że dodatkowo często współwystępuje ono z innymi chorobami, warto mieć się na baczności i nie bagatelizować sygnałów wysyłanych przez nasze ciało. Hashimoto a depresja – jaka jest między nimi zależność? I kiedy wybrać się do specjalisty?

Hashimoto a depresja – co musisz wiedzieć?

Hashimoto i niedoczynność tarczycy a depresja to zależność często dyskutowana zarówno przez samych pacjentów, jak i ekspertów w dziedzinie tych schorzeń. Nic w tym dziwnego, ponieważ choroby w obrębie gruczołu tarczowego nierzadko objawiają się szeregiem dolegliwości przypominających zaburzenia nastroju. Działa to również w drugą stronę – u osób z symptomami typowymi dla depresji nierzadko podejrzewa się problemy zdrowotne związane z gruczołem tarczowym. Jak rozpoznać, co dokładnie leży u podstaw gorszego samopoczucia?

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Czy Hashimoto może być powodem słabego samopoczucia?

Zdiagnozowano u ciebie Hashimoto? Depresja to niejedyna pułapka, jaka czeka na osoby, które na nią cierpią. U chorych obserwuje się spadek samopoczucia fizycznego i psychicznego. W wyniku tego mogą oni odczuwać wahania nastrojów, przygnębienie, brak motywacji, zaburzenia pamięci i koncentracji, dezorientację, obniżone libido oraz mniejszą energię do działania. Należy pamiętać, że ludzki organizm przypomina system połączonych naczyń, a limfocytarne zapalenie tarczycy ma wpływ nie tylko na układ hormonalny, ale także sercowo-naczyniowy, nerwowy i trawienny. Efekty takiego stanu rzeczy często bywają również bezpośrednią przyczyną pogorszenia sprawności psychofizycznej, wywołując efekt błędnego koła i utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Depresja czy jednak choroba tarczycy?

Hashimoto a depresja – głównym problemem w rozróżnieniu tych dwóch chorób jest podobieństwo szeregu występujących w ich wyniku symptomów. W obu przypadkach specjaliści zwracają uwagę na pogorszenie jakości snu, popędu seksualnego oraz pamięci i koncentracji, a także apatię i stany lękowe. To właśnie dlatego osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy nierzadko kieruje się do psychiatry zamiast endokrynologa i na odwrót. Aby zróżnicować te dwa schorzenia, potrzebny jest dokładny wywiad i przeprowadzenie określonych badań, w tym m.in. oznaczenie poszczególnych parametrów krwi (TSH, FT3 i FT4) oraz USG gruczołu. Co ciekawe, w przypadku współistnienia Hashimoto i depresji wprowadzenie leczenia farmakologicznego działa u niektórych chorych znacznie lepiej niż antydepresanty.

Wdrożenie odpowiedniej ścieżki terapeutycznej zależy od ostatecznej diagnozy. Jeśli niepokojące objawy mają charakter długotrwały, warto skonsultować się zarówno z endokrynologiem, jak i z psychiatrą.

Jak zauważyć problemy z depresją przy Hashimoto?

Jeśli borykasz się z Hashimoto, depresja może pozostać niezauważona przez długi czas. Najłatwiejszym do rozpoznania sygnałem jest apatia, brak motywacji i długotrwały spadek energii. Dodatkowo warto pozostać czujnym również na takie objawy jak:

 • spowolnienie ruchowe,
 • nadmierny apetyt lub jego brak,
 • stany lękowe,
 • uczucie ciągłego napięcia,
 • myśli samobójcze,
 • osłabienie libido,
 • niska samoocena,
 • utrata zainteresowań,
 • poczucie winy,
 • pesymizm,
 • drażliwość,
 • bezsenność lub zbyt długi sen,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • trudności w podejmowaniu decyzji.

U podstawy depresji leżą zaburzenia na osi podwzgórze-przysadka-tarczyca. Gruczoł tarczowy odpowiada za rozmaite zadania w naszym organizmie i ma kompleksowy wpływ na układ nerwowy. Nie pozostaje on bez znaczenia dla większości funkcji mózgu, zatem – jak łatwo się domyślić – jego zakłócona praca zaostrza już istniejące dolegliwości psychiczne. Choroba Hashimoto może przyczyniać się do stanu zapalnego w jego obrębie, degeneracji jego struktur, w tym móżdżku, oraz niedoboru neuroprzekaźników, w tym serotoniny.

Doniesienia ze świata nauki pokazują, że istnieje związek pomiędzy podwyższonym mianem przeciwciał przeciwtarczycowych – charakterystycznym dla limfocytarnego zapalenia tarczycy – a większym ryzykiem pojawienia się depresji. Co ciekawe, jej cięższy przebieg obserwuje się u osób z wyższym stężeniem wspomnianego parametru krwi. Zatem jeśli zauważyłeś u siebie jeden bądź kilka niepokojących symptomów dotyczących samopoczucia psychicznego, nie zwlekaj i udaj się po pomoc do odpowiedniego specjalisty.

Inną powszechną jednostką chorobową współwystępującą z Hashimoto jest encefalopatia. Jej objawy przypominają zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i obejmują napady padaczkowe, epizody udaropodobne, pogorszenie pamięci i mowy, upośledzenie funkcji poznawczych, halucynacje oraz śpiączkę. Po wprowadzeniu leczenia farmakologicznego następuje ich wycofanie.

Czy dieta może pomóc?

Zastanawiasz się nad tym, jaki jest wpływ diety na zależność niedoczynność tarczycy a depresja? Odpowiedź brzmi – znaczący. Nieodpowiedni jadłospis zaburza oś jelita-mózg, dlatego pierwszym krokiem ku poprawie samopoczucia powinno być wyeliminowanie z niego cukrów prostych, tłuszczów trans, przetworzonego jedzenia, kolorowych napojów i składników antyodżywczych. W wielu przypadkach będzie to laktoza, gluten i kazeina – jest to jednak kwestia indywidualna. Dodatkowo konieczne może okazać się ograniczenie substancji wolotwórczych, czyli goitrogenów, obecnych m.in. w rzodkiewce, kalafiorze, soi, orzeszkach ziemnych, szpinaku, kaszy jaglanej, jarmużu, brukselce oraz truskawkach.

Jak wygląda poprawnie skomponowane menu dla osoby borykającej się zarówno z Hashimoto, jak i zaburzeniami depresyjnymi? Dobrze, jeśli uwzględnia ono stosowną podaż makroskładników, tj. białka, tłuszczów i węglowodanów. Powinny one stanowić kolejno 15-25%, 5-30% i >50% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Ponadto należy zatroszczyć się o wyrównanie deficytów pokarmowych, zwłaszcza witamin z grupy B, magnezu, jodu, cynku, selenu, witaminy D i kwasów omega-3. W codziennej diecie poleca się także uwzględnić źródła tryptofanu – aminokwasu uczestniczącego w powstawaniu serotoniny. Gdzie go szukać? Przede wszystkim w pestkach dyni, które w 100 g zawierają aż 576 mg tego związku chemicznego, rybach, mleku, serach oraz chudym mięsie.

Hashimoto a depresja – podsumujmy!

Hashimoto manifestuje się szeregiem symptomów – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Osoby ze zdiagnozowanym limfocytarnym zapaleniem tarczycy często borykają się z pogorszeniem nastroju, zaburzeniami snu, rozdrażnieniem, problemami ze skupieniem i koncentracją, brakiem motywacji do działania i spadkiem apetytu. Hashimoto a depresja – jaka jest między nimi zależność?

Powyższe objawy mogą, ale nie muszą wynikać z choroby gruczołu tarczowego. W przypadku ich wystąpienia ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, dlatego najlepiej skierować swoje kroki nie tylko do endokrynologa, ale także do psychiatry. Warto również wprowadzić kilka podstawowych zmian w diecie, która ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Nie wiesz, jak się za to zabrać? W takim razie rozważ konsultację dietetyczną!

Źródła:

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1308833/
 • https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/view/57527
 • https://docplayer.pl/106822488-Niedoczynnosc-tarczycy-i-mozg.html
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26477960/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32282957/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29800939/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27655070/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32304285/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23377209/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*