Dieta w migrenie

Migrena staje się powszechną przypadłością wśród wielu osób – bez względu na wiek. Reprezentuje ona kategorię pierwotnych bólów głowy, a dolegliwości, które pojawiają się w trakcie jej trwania, mogą dać w kość niejednemu. Na szczęście można skutecznie zniwelować jej nasilenie poprzez podjęcie konkretnych kroków dietetycznych. Często dopada cię migrena? Leczenie dietą jest w jej wypadku jak najbardziej możliwe i polega przede wszystkim na eliminacji wywołujących ją produktów oraz tych zwiększających częstotliwość jej napadów.

Czym jest migrena i jakie są jej przyczyny?

Migrena a dieta to jedno z często dyskutowanych zagadnień w kontekście tej przypadłości. Jednak zanim dowiesz się nieco więcej na jej temat, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, czym dokładnie jest migrena i jakie są jej przyczyny.

Migrena stanowi jedną z najpowszechniejszych form bólu głowy i występuje u około 8% polskiej populacji. Nierzadko jej pierwszy napad ma miejsce przed 4. dekadą życia, ale może on pojawić się w każdym wieku, nawet u osób starszych i dzieci.

Jak wygląda ból migrenowy? Zwykle jest on zlokalizowany po jednej stronie głowy. Charakteryzuje go bardzo duża intensywność, przez co utrudnia on codzienne funkcjonowanie. Jego kulminacja następuje w ciągu około 2 godzin od pojawienia się pierwszych symptomów i może trwać nawet do kilku dni.

Jeśli chodzi o przyczyny powyższego schorzenia, to nie są one do końca znane. Naukowcy zauważyli jednak pewien związek między występowaniem migreny a predyspozycjami genetycznymi. Czynnikami zapalnymi mogą być także te środowiskowe, w tym zła higiena snu, nadmierny wysiłek fizyczny, pobyt na wysokościach, dysbalans hormonalny oraz długotrwały stres.

Objawy migreny

Jak rozpoznać napad migrenowy? Pierwszą informacją, jaką należy zapamiętać, jest to, że składa się on zwykle z kilku faz. Pierwszą z nich jest faza przedmigrenowa, w której chory odczuwa silne emocje, w tym euforię lub poirytowanie. W trakcie jej trwania pojawia się również spadek apetytu, sztywność szyi, zaparcia oraz zaburzenia motoryczne. Następnie pacjenci doświadczają m.in. fotopsji, mroczków, zniekształcenia obrazu, a także zaburzeń czuciowych, werbalnych i ruchowych.

Wśród innych dolegliwości charakterystycznych dla omawianej przypadłości wymienia się biegunkę, dreszcze, nudności, nadpotliwość i wymioty. Osoby przechodzące przez jej atak wykazują niską tolerancję na bodźce sensoryczne, np. muzykę lub światło. Po jej ustaniu chorzy często czują się wyczerpani i borykają się ze spadkiem koncentracji oraz problemami z pamięcią i snem.

Można wyróżnić kilka rodzajów migreny, w tym tę z aurą i bez, dlatego warto mieć na uwadze, że może ona manifestować się u każdego nieco inaczej.

Znaczenie diety w przebiegu migreny

Często dopada cię migrena? Dieta, którą stosujesz na co dzień, nie pozostaje bez znaczenia nie tylko dla jej przebiegu, ale również dla częstotliwości pojawiania się jej epizodów. Okazuje się bowiem, że niektóre pokarmy mogą zaostrzać jej objawy, a nierzadko popełniane błędy żywieniowe bywają powodem nawet do 65% jej przypadków. Jeśli zależy ci na poprawie komfortu życia, wprowadź do swojej rutyny zasady diety migrenowej. Na czym dokładnie one polegają?

Zasady diety migrenowej

Określono, że częstości napadów migreny sprzyja szereg czynników, w szczególności przewlekły stres, okres przedmiesiączkowy u kobiet, otyłość, nadużywanie leków, odwodnienie oraz niewielka podaż kalorii ze współwystępującą hipoglikemią, czyli niskim poziomem glukozy we krwi.

Jeśli doświadczasz regularnych napadów migreny, warto zadbać o to, co ląduje na twoim talerzu. Osoby z nadwagą powinny dążyć do zrzucenia nadprogramowych kilogramów, ale bez nadmiernego cięcia energetycznego, ponieważ może to obrócić się przeciwko nim. Stawiaj przede wszystkim na pełnowartościowe i zbilansowane posiłki oraz przeciwzapalne składniki, unikaj niedoborów pokarmowych i dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu przez cały dzień.

Produkty wywołujące migrenę

Dieta migrenowa polega na eliminacji z jadłospisu takich substancji jak glutaminian sodu, azotany, aminy biogenne, tj. tyramina i histamina, fenyloalaniny oraz czerwień koszenilowa. Kryją się one w wielu wysokoprzetworzonych produktach, np. gotowych daniach, przyprawach oraz słonych i słodkich przekąskach. Jeśli zależy ci na wyciszeniu symptomów powyższej choroby, unikaj takich produktów wywołujących migrenę jak:

 • kawa,
 • kakao i czekolada,
 • alkohol, w tym białe i czerwone wino,
 • sery długodojrzewające,
 • wędzone produkty,
 • drożdże,
 • gotowe wędliny,
 • gotowe mieszanki przypraw,
 • zupki chińskie,
 • banany,
 • awokado,
 • napoje słodzone aspartamem,
 • niektóre ryby, w tym makrela, morszczuk, tuńczyk,
 • niektóre przyprawy, w tym imbir, kolendra, nasiona kopru, czosnek i papryka,
 • fast foody.

Przeglądając powyższą listę, warto mieć na uwadze, że tolerancja na wymienione produkty jest sprawą indywidualną. Oznacza to, że w twoim przypadku jedynie część z nich może zaostrzyć przebieg migreny. Co ciekawe, u niektórych chorych spożywanie tłustych ryb o wysokiej zawartości kwasów omega-3 staje się kluczowym elementem jej profilaktyki.

Jako że dieta migrenowa jest formą jadłospisu eliminacyjnego, najlepiej przeprowadzać ją pod okiem doświadczonego specjalisty, np. dietetyka klinicznego. Dobrze ułożony plan żywieniowy powinien z łatwością wyeliminować produkty wywołujące migrenę, dostarczając ci jednocześnie wszystkie niezbędne makro i mikroelementy.

Migrena – leczenie dietą

Wiesz już, co może pogorszyć twoje samopoczucie, czas zatem zastanowić się nad pokarmami, które są wręcz wskazane w przebiegu migreny. Podstawą twojego codziennego menu powinny być świeże pokarmy o krótkim terminie przydatności i niskim stopniu przetworzenia. Elementy te sprawiają, że w pożywieniu nie dochodzi do wzrostu stężenia tyraminy.

Na co jeszcze warto stawiać przy migrenie? Leczenie dietą w jej przypadku polega na sięganiu po jedzenie o niskim indeksie glikemicznym, w tym chleb żytni na zakwasie, brązowy ryż, kaszę gryczaną, rośliny strączkowe czy makaron pełnoziarnisty. Jeśli na co dzień spożywasz produkty odzwierzęce, wybieraj chude mięso, chudy nabiał oraz jaja. Zatroszcz się także o odpowiednią podaż magnezu, koenzymu Q10 oraz ryboflawiny.

Jak już wcześniej wspomniano, nawodnienie organizmu jest niezbędne dla zachowania dobrego samopoczucia przy migrenie. Najlepszym wyborem w tym wypadku jest czysta woda oraz napoje pozbawione kofeiny. Unikaj również popularnych napojów gazowanych oraz produktów wyskokowych.

Na czym polega dieta migrenowa? Podsumujmy!

Migrena wiąże się z całym wachlarzem nieprzyjemnych dolegliwości. Aby zniwelować ich natężenie i zmniejszyć częstotliwość występowania jej epizodów, warto wprowadzić określone zmiany do codziennego jadłospisu. Jednym z podstawowych kroków przy tej przypadłości jest dieta eliminacyjna pozbawiona produktów wywołujących migrenę. Jeśli boisz się, że po jej wdrożeniu będziesz narażony na niedobory pokarmowe, umów konsultację z dietetykiem klinicznym już dziś!

Źródła:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32503158/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32449944/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35482279/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32054443/
 • Wójcik-Drączkowska i in., Migrena – rozpoznawanie i leczenie, „Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 1 (2) 2007.
 • Czekajło-Kozłowska, B. Regulska-Ilow, 2019, Związek sposobu żywienia z występowaniem bólów głowy – przegląd wyników badań, „Hygeia Public Health”, nr 54 (2) 2019.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*