Cynk a Hashimoto - pora-na-zdrowie.pl

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy znajduje się w ścisłej czołówce najczęściej diagnozowanych schorzeń gruczołu tarczowego. Specjaliści są zgodni, że jedną z przyczyn jego występowania jest niedobór niektórych witamin i minerałów, w tym cynku. Jaką rolę odgrywa ten pierwiastek w kontekście zdrowia tarczycy? Cynk a Hashimoto – poznaj najważniejsze informacje na temat tej zależności!

Cynk a Hashimoto – co musisz wiedzieć?

Nie bez powodu korelacja pomiędzy suplementowaniem cynku a Hashimoto to jedno z najczęściej dyskutowanych zagadnień przez specjalistów. Okazuje się bowiem, że pierwiastek ten ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania tarczycy i zachodzących w niej procesów. Bierze on udział w syntezie rozmaitych hormonów, włączając w to tyreoliberynę (TRH) i hormon tyreotropowy (TSH). TRH stymuluje uwalnianie TSH, a ten z kolei wpływa na wytwarzanie tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Warto podkreślić, że cynk jest jednym z niezbędnych elementów do aktywacji enzymu zwanego dejodynazą, który przekształca T4 do T3. Niestety wiele osób zmagających się z Hashimoto cierpi na niedobory tego składnika, co przekłada się również na zaostrzenie objawów choroby, takich jak:

 • wypadanie włosów,
 • łamliwość paznokci,
 • nasilenie zmian trądzikowych,
 • przesuszenie skóry,
 • osłabienie odporności,
 • zaburzenia pamięci i koncentracji,
 • stany depresyjne,
 • wahania nastroju.

Ile cynku suplementować przy Hashimoto?

Cynk a tarczyca – w jakiej ilości przyjmować ten pierwiastek, żeby usprawnić funkcjonowanie gruczołu tarczowego przy przewlekłym stanie zapalnym? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dawka suplementu powinna zostać indywidualnie dobrana przez specjalistę, na podstawie wyników badań i wywiadu lekarskiego.

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Według Instytutu Żywności i Żywienia dzienne zapotrzebowanie na powyższy mikroelement u zdrowej osoby dorosłej wynosi 8 mg w przypadku kobiet i 11 mg w przypadku mężczyzn. Należy pamiętać, że preparaty z cynkiem nie powinny być przyjmowane razem z tymi zawierającymi selen, ponieważ zaburzają one wzajemnie swoje wchłanianie.

Jeśli chodzi o naturalne źródła cynku, najwięcej można znaleźć go w ostrygach, drobiu, czerwonym mięsie, rybach, niektórych przetworach mlecznych, orzechach, produktach pełnoziarnistych oraz roślinach strączkowych, przy czym warto podkreślić, że jego biodostępność w pokarmach roślinnych jest obniżona ze względu na obecność fitynianów.

Za najlepiej przyswajalny cynk w suplementach diety uważa się ten w postaci chelatu aminokwasowego.

Kiedy nie suplementować cynku przy niedoczynności tarczycy?

Suplementacja cynkiem jest uzasadniona jedynie w przypadku niemożności dostarczenia go w odpowiednich ilościach wraz z dietą lub przy dużym deficycie, chyba że lekarz zaleci inaczej. Stosowanie preparatów z jego zawartością na własną rękę jest niewskazane, ponieważ jego przedawkowanie może wywołać skutki uboczne, w tym nudności, wymioty, bóle brzucha i głowy oraz osłabienie apetytu. Według doniesień naukowych wysokie spożycie tego mikroelementu (50 mg dziennie) może hamować wchłanianie żelaza i miedzi i tym samym doprowadzić do ich niedoboru w organizmie. Za górny tolerowany poziom cynku uznaje się dawkę 40 mg dziennie.

Cynk a Hashimoto – podsumujmy!

Cynk a Hashimoto – nie bez powodu zagadnienie to stanowi jeden z głównych tematów dyskusji specjalistów. Okazuje się bowiem, że pełni on bardzo ważną funkcję w kontekście pracy tarczycy, umożliwiając syntezę niektórych hormonów, włączając w to te najistotniejsze dla gruczołu tarczowego. Aby utrzymać go na zalecanym poziomie, należy spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego i – w razie potrzeby – wspomóc się suplementacją. Nie wiesz, jaką dawkę suplementu dobrać i jak skomponować swój jadłospis? Nie zwlekaj i umów się na wizytę u doświadczonego dietetyka, który chętnie udzieli ci wskazówek, mając na uwadze twoje zdrowie i bezpieczeństwo!

Źródła:

 • https://thyroset.pl/blog/cynk-w-chorobach-autoimmunologicznych/
 • https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2820120/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK222310/
 • https://vitapedia.pl/cynk

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*