dieta jeździec

Jazda konna to jeden z najchętniej wybieranych sportów, który dedykowany jest dla osób dorosłych i dla dzieci. Dla wielu jest to forma rekreacji, pozwalająca na relaks i kontakt z tymi niezwykłymi zwierzętami. Inni podchodzą do tego w sposób bardziej zaangażowany. Przechodzą na zawodowstwo, dzięki czemu mają możliwość uczestniczenia w różnych wyścigach. Należy wiedzieć, że zawodowi jeźdźcy muszą zadbać o swoją prawidłową masę ciała.

Co o koniach i jeźdźcach wiedzieć trzeba?

Szacuję się, że jeździec powinien ważyć od 10 do 20% wagi konia. Dlaczego jest to tak ważne?

Aby to zrozumieć, warto nieco bliżej przyjrzeć się samej wadze konia. Zwierzęta te dzieli się na kilka grup:

  • budowa ciała typu A1 – są to wyższe kuce do 148 KVH. Waga tego konia oscyluje w granicach ok. 500 kg. Sam jeździec powinien ważyć pomiędzy 50 a 100 kg.
  • standardowy wzrost 149 KVH-165 KVH – to konie, których waga wynosi ok. 600 kg. Sam jeździec może ważyć od 60 do 120 kg.
  • mocna budowa ciała, czyli KVH od 166 – koń ważyć będzie ok. 700 kg. Waga jeźdźca powinna utrzymywać się w granicach od 70 do maksymalnie 140 kg.

Utrzymanie tej wagi pozwoli na dobrą współpracę jeźdźca z koniem. Człowiek będzie wyczuwalny dla samego zwierzęcia. Zachowanie konia w trakcie jazdy jest odzwierciedleniem tego, czego oczekuje od niego człowiek, a nie na odwrót. To jeździec decyduje o sposobie poruszania się konia.

Co jeść?

Utrzymanie prawidłowej wagi nie powinno stanowić dla nikogo problemu, jeżeli dba on o zdrowe nawyki żywieniowe. Wystarczy spojrzeć na to, co znajduje się na  talerzu zdrowego żywienia, który zastąpił znaną wszystkim piramidę żywienia,. Pokazuję on conależy jeść, a czego unikać. W diecie powinna znaleźć się duża ilość warzyw i owoców. Obydwie te grupy produktowe można spożywać na śniadanie oraz w formie przekąski. Szczególnie zdrowe przekąski są bardzo ważne dla jeźdźca,.

Mając torby jeździeckie, będzie można zawsze spakować sobie coś zdrowego do jedzenia, aby w odpowiednim momencie zaspokoić głód. Mogą to być zdrowe batony, ale także owoce, np. banan, jabłko, truskawki lub coś innego, co może zawierać w sobie ogromne ilości witamin.

Zdrowo jem

Zamiast ciężkostrawnych posiłków, które często przyrządzane są na bazie szkodliwych tłuszczów , należy wybrać coś lekkiego. W diecie jeźdźca należy unikać tłuszczów nasyconych i trans. Ważne jest, aby spożywać zdrowe źródła tłuszczu, czyli oliwę z oliwek, olej z awokado, olej lniany,  Warto zrezygnować z białego pieczywa i wszystkiego, co jest przyrządzane na bazie mąki pszennej. Lepszym wyborem będą pełnoziarniste kasze, makarony, ryże, pieczywo. Świetną propozycją są ryby, które są także cennym źródłem kwasów omega-3.

Oczywiście, dozwolone jest mięso. Należy jednak z uwagą podejść do jego wyboru. Jedna z najciekawszych propozycji to filety z kurczaka. Można wykorzystać delikatne filety z indyka.

Osoby, które mają problem z tym, aby opracować dla siebie prawidłowy plan żywieniowy, mogą skorzystać z pomocy profesjonalnego dietetyka. To on ułoży pełnoodżywczą dietę, która pomoże jeźdźcowi w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

________________________________________________________

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

________________________________________________________

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*