Cynamonowe ciasto drożdżowe - pora-na-zdrowie.pl
Pyszne, puszyste drożdżowe ciasto cynamonowe. Idealne na przytulne wieczory przy ciepłej herbacie a także na śniadanie oraz przekąskę. Zdradzić Wam sekret idealnego ciasta drożdżowego? Wystarczy obdarzyć go troską i otulić go ciepłym kocem.

Uwielbiam zapach ciasta drożdżowego, który roznosi się w całym domu. Lepkie, aromatyczne nadzienie cynamonowe, rozpływa się w ustach. Możecie wykazać się kreatywnością i dodać do środka przyprawy, owoce, orzechy. Niech Was poniesie fantazja! Ten wypiek to rozkosz dla podniebienia.

Dodatek prozdrowotnego cynamonu cejlońskiego, zachęca do skosztowania nie jednego a dwóch kawałków. Z badań wynika, że sam zapach cynamonu zwiększa koncentrację i pozytywnie wpływa na pamięć. Chyba rozsypie w całym domu.

Cynamon szczególnie doceniany jest za silne właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, zmniejsza również poziom glukozy we krwi oraz obniża ciśnienie krwi.

Przepis na cynamonowe ciasto drożdżowe

Składniki do wykonania ciasta drożdżowego

  • 400 g mąki ciemnej mąki orkiszowej
  • 7 g suszonych drożdży
  • 150 ml mleka 2%
  • 60 g masła zwykłego
  • 50g erytrytolu lub 30 g cukru zwykłego
  • 1 sztuka jajka

Składniki do wykonania nadzienia cynamonowego

  • 40 g masła zwykłego
  • niepełna łyżka cynamonu
  • Szczypta cukru trzcinowego do dekoracji

Przygotowanie cynamonowego ciasta drożdżowego

Ciasto drożdżowe

Do garnka wrzucić masło i rozpuścić. W tym czasie w innym naczyniu delikatnie podgrzać mleko (lekko ciepłe). Do miski wsypać mąkę orkiszową, dodać drożdże, cukier, mleko i wymieszać delikatnie. Następnie dodać ostudzone masło i jajko. Dokładnie wyrobić za pomocą miksera lub ręcznie. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny. Najlepiej przykryć kocem.

Nadzienie cynamonowe

Masło rozpuścić. Erytrytol/cukier wymieszać z cynamonem i dodać przestudzone masło. Całość dokładnie wymieszać.
Po 1,5 godziny ciasto drożdżowe wyłożyć na stolnicę, lekko podsypaną mąką. Rozwałkować ciasto na kształt prostokąta. Najlepiej w trakcie wałkowania, przyłożyć formę do pieczenie i ocenić czy ciasto się zmieści. Posmarować przygotowanym nadzienie cynamonowym. Ciasto zawinąć wzdłuż dłuższej krawędzi i przeciąć uzyskany rulon wzdłuż i obie części zapleść. Kolejno przełożyć ciasto do wyłożonej papierem do pieczenia formy. Posypać cukrem trzcinowym. Piec przez 30 minut w 180 C.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*